Psichologė U. Juodytė: kaip neperdegti prieš didžiąsias metų šventes?

Kai didžiosios metų šventės jau visai šalia, daugelį aplanko ne tik šventinio pasiruošimo džiaugsmai, bet ir rūpesčiai. Psichologė Ugnė Juodytė pastebi – prieššventiniu laikotarpiu žmonių nuotaikos svyruoja: jei vieni sugeba mėgautis pasiruošimo procesu ir po truputį aplankančia ramybe, kitiems artėjančios šventės sukelia daugiau streso bei įtampos. Kaip laiku užbaigti susikaupusius darbus, ką padėti ant vaišių stalo ir kokiomis dovanomis pradžiuginti artimuosius, o galbūt visai ne tai svarbiausia per šventes? Neperdegti pasiruošimo įkarštyje padės psichologės įžvalgos.

Laikas su artimaisiais

Psichologė Ugnė Juodytė pastebi, kad artėjant šventėms žmonės nori daugiau laiko skirti savo artimiesiems ir buvimui su jais: „Po beveik dvejus metus trukusios pandemijos, šiemet šventes pagaliau galėsime sutikti įprastai – prie vieno stalo kartu su savo šeimomis ir draugais. Pastebiu, kad šiuo metu žmonės nori skirti daugiau laiko gyviems pokalbiams, susitikimams bei kokybiškam laikui kartu.“

Tiesa, ne visiems prieššventinis laikotarpis leidžia sustoti, atsipalaiduoti ir maloniai leisti laiką brangių žmonių apsuptyje. Iki švenčių kalendoriuje sparčiai tirpstančios dienos ir neužbaigti metų darbai kelia nerimą. „Prieššventiniu periodu Lietuvos gyventojų nuotaikos yra labai skirtingos: nuo nekantrumo, aktyvaus pasiruošimo ir džiaugsmo – iki liūdesio, nerimo ar streso, jog kažko nesuspėji. Pastebiu, kad prie didėjančios žmonių įtampos prisideda ir ekonominė situacija, neapibrėžtumas bei Ukrainoje vykstantis karas“, – sako psichologė.

Anot jos, norint šventes pasitikti ramiau – svarbu išgirsti savo poreikius. „Viskas gerai, jei šiuo laikotarpiu norisi pabūti namuose. Taip pat viskas gerai, jei norisi kuo daugiau veiksmo ir šurmulio. Kiekvienas turėtų elgtis taip, kad atlieptų savo poreikius. Šiuo metu daugelis patiria įtampą ir stresą, tad labai svarbu išlaikyti ir miego, valgymo bei judėjimo rutiną. Tokios dienos, kai nueiname tik porą šimtų žingsnių, miegame vos kelias valandas, o valgome rečiau nei tris kartus per dieną labai išsekina, tad spręsti problemas ar būti efektyviems tampa misija neįmanoma. Jei sunku užmigti nuo minčių srauto – rekomenduoju išbandyti autogeninę treniruotę ar įvairias meditacijas“, – pataria U. Juodytė.

Dovanos neprivalo būti brangios

Ieškant dovanų artimiesiems psichologė U. Juodytė ragina labiau vertinti ne dovanos kainą, o pamatyti kitas vertes. „Svarbu išgirsti, kokius poreikius žmogus turi ir tada belieka pasitelkti kūrybiškumą, atrandant tai, kas padėtų tuos poreikius atliepti. Ekonominė situacija taip pat sudaro sąlygas stipriau planuoti, kalbėtis su šeima ir artimaisiais apie Kalėdinių dovanų lūkesčius. Galima sutarti, kokios bus dovanų kainų ribos ir taip šventes sutikti ramiau. Dar viena puiki idėja – susikurti norų sąrašus, kuriais palengvintume dovanų paiešką.“

Nors vaikams dažnai šventės asocijuojasi su dovanomis, tačiau šiemet daug kur pabrėžiama, jog reikia taupyti, tad ir Kalėdų senelis gali būti ne toks dosnus. Pasak psichologės U. Juodytės, su vyresniais vaikais galima pasikalbėti, kokia yra situacija ir sutarti, kokių dovanų jie gali tikėtis per šventes bei kodėl šiuo metu yra taupoma.

„Jei vaikas nori konkrečios dovanos, kuri šeimai šiuo metu yra neįperkama – su juo būtina apie tai kalbėtis, aptarti, ko vaikas iš tiesų tikisi ir suvaldyti jo lūkesčius. Svarbu tinkamai paaiškinti, kad ne visuomet galima gauti tai, ko labiausiai norisi, o jei vaikas nusimins – nuraminti jį. Su atjauta sau žiūrėkite į tai, kokiomis dovanomis šiais metais galite apdovanoti tiek vaikus, tiek kitus savo artimuosius. Tikiu, kad kiekvienas darome tai, ką galime geriausio ir to pakanka“, – sako psichologė.

Renkant dovanas artimiesiems, U. Juodytė taip pat siūlo dėmesį atkreipti į tai, kokius jausmus žmogui, kuris gaus dovaną, norime sukelti. „Pagalvokite, koks yra jūsų santykis su tuo žmogumi, kuriam dovanojate dovaną. Ar esate labai artimi, ar palaikote tik dalykiškus  santykius? Ar žinote, kokiame gyvenimo etape dabar yra tas žmogus – galbūt jis neseniai grįžo iš tolimos kelionės, o gal be sustojimo dirbo porą mėnesių ar persikraustė į naujus namus? Skirtingos situacijos ar žmogaus hobiai taip pat gali pasufleruoti geriausią dovanos variantą. Apskritai, susitelkti reikėtų ne į tai, kokias dovanas dėsite po Kalėdų eglute, bet kam jos bus skirtos“, – akcentuoja psichologė.

Kviečia dovanoti „sąmones“

Sostinės prekybos ir laisvalaikio centro „Panorama“ vadovė Birutė Kalanovaitė pastebi, kad prieš šventes žmonių nuotaikos būna nebūtinai džiaugsmingos, tačiau ji kviečia ieškoti progų susikurti sveiką pozityvumą ir jį išlaikyti viso šventinio pasiruošimo metu.

„Liūdesio mums dabar pilnai užtenka iš aplinkos – žmonės nesijaučia saugūs, užtikrinti ateitimi. Tad prekybos centre stengiamės sukurti jaukią, šventinę nuotaiką. Tai bus jau ketvirtos mūsų Kalėdos, kai tęsiame 2019 m. pradėtą šventinę „Dovanoramos“ kampaniją, o pasiruošimą šventėms šiemet kviečiame planuoti iš anksto, o dovanas rinktis „sąmoningas“ ir gerai apgalvotai. Norime visus pakviesti, prieš įsigyjant dovanas, pagalvoti apie brangius žmones, prisiminti jų pomėgius ir svajones, kad po eglute atsirastų tik „sąmonės“, o artimieji jaustųsi įvertinti bei svarbūs.“ 

Pranešimą paskelbė: Akvilė Sabaliauskaitė, Integrity PR
Psichologė U. Juodytė: kaip neperdegti prieš didžiąsias metų šventes?

Facebook Comments