Booking.com
Nuolaida viešbučiuiSpausk ir atgauk 10 % nuo viešbučiui išleistos sumos.

Prasidėjus kalėdiniam šurmuliui: kam dovanas sunkiausia išrinkti lietuviams ir be ko švenčių neįsivaizduoja latviai?

Dviem trečdaliams lietuvių didžiausiu galvos skausmu artėjant Kalėdoms tampa klausimas, ką padovanoti artimiesiems ir draugams, rodo IKEA užsakymu atlikta apklausa. Jos duomenimis, tradiciniais šventės elementais laikomi ne tik Kalėdų eglutė ir bendra šventinė vakarienė – 40 proc. respondentų šių švenčių neįsivaizduoja be sniego.

Pradeda ruoštis vis anksčiau

IKEA Komunikacijos ir interjero skyriaus vadovės Eimantės Nemanės teigimu, atliktas tyrimas patvirtina kelerius metus stebimą tendenciją, kad Lietuvos ir Latvijos piliečiai šventėms pradeda ruoštis vis anksčiau: „Beveik trečdalis lietuvių rūpintis dovanomis ir dekoracijomis ima dar lapkritį. Dar tiek respondentų prie jų prisijungia gruodžio pradžioje, tad gruodžio viduryje šventėms jaučiasi pasiruošę jau didžioji dalis žmonių“, – pasakoja specialistė.

Anot E. Nemanės, ilgesnis pasirengimas suteikia galimybę apgalvoti kiekvieną šventinio laikotarpio detalę, nepalikti svarbių darbų paskutinėms akimirkoms, kai visą savo dėmesį norisi skirti artimiesiems – be jaukaus laiko su šeima Kalėdų neįsivaizduoja 68 proc. lietuvių ir 61 proc. latvių.

„Tyrimas taip pat atskleidė, kad 38 proc. moterų Kalėdoms pradeda ruoštis dar lapkritį, šiek tiek daugiau – gruodžio pradžioje. Tuo metu vyrai rengtis žiemos šventėmis dažniausiai pradeda gruodžio viduryje (29 proc.), o kas dešimtas jų – tik prieš pat Kalėdas“, – pasakoja specialistė.

Pasak E. Nemanės, tyrimas taip pat parodė, kad moterys yra linkusios daugiau planuoti, bet ir daugiau išleidžia: „Pastebėjome įdomią sąsają tarp dovanų planavimo ir išlaidų kalėdiniams pirkiniams. Dovanų pirkimo teigia neplanuojantys 37 proc. lietuvių, tačiau 44 proc. sako visuomet išleidžiantys daugiau nei planuoja. Nustebino ir tai, kad mažiau planuoja vyrai nei moterys (atitinkamai 46 proc. ir 29 proc.), bet per daug išleidžiančios jaučiasi būtent jos (51 proc.), o ne vyrai (37 proc.)“.

Sunkiausia išrinkti dovanas artimiesiems

E. Nemanė pastebi, jog, kuo artimesnis žmogus, tuo sunkiau jam išrinkti dovaną. Šią tendenciją apklausos duomenys rodo tiek Lietuvoje, tiek Latvijoje.

„Respondentai sako, kad sunkiausia dovanas išrinkti antrajai pusei. Paradoksalu, tačiau tam žmogui, su kuriuo praleidžiama daugiausia laiko, išrinkti dovaną yra tikras iššūkis. Kaip sunkiausią užduotį tai įvardino 28 proc. lietuvių ir 25 proc. latvių. Tuo metu, ką išrinks sau, kolegoms ar draugams, rūpinasi vos 5–7 proc. lietuvių ir jų kaimynų. Keblumų kai kuriems kelia tinkamų dovanų parinkimas tėvams, vaikams ir kitiems artimiesiems – kaip sunkiausia tai įvardino 15–17 proc. apklaustųjų“, – teigia E. Nemanė.

IKEA Komunikacijos ir interjero skyriaus vadovė pataria dovanų rinkimo nepalikti paskutinei minutei.

„Daug nulemia žmogaus, kuriam dovana bus skirta, pomėgiai. Visada galima įteikti praktiškus daiktus – žvakes, virtuvės reikmenis ar tekstilės gaminius. Jei norite, kad dovana būtų ne tik praktiška, bet ir stilinga, pabandykite sukurti dovanų rinkinį. Tai padidins tikimybę padovanoti tai, ko žmogus iš tiesų nori. Maisto produktus gali lydėti jo serviravimo reikmenys, kosmetiką – rankšluostis. Tokių kombinacijų sugalvoti galima begalę“, – įžvalgomis dalijasi specialistė.

Jei žinote, kokios spalvos vyrauja dovanos gavėjo namuose, galite jį pradžiuginti interjero ir namų dekoro prekėmis: „Šaltuoju metu laiku įvairūs tekstilės gaminiai suteikia namams jaukumo, tad galite padovanoti pagalvėlių, pledų ar net ypač praktiškų dovanų – pavyzdžiui, patalynės komplektą. Tyrimas parodė, kad beveik du trečdaliai lietuvių būtent tokioms dovanoms teikia pirmenybę. Įdomu, kad po jų rikiuojasi staigmenos (19 proc.) ir asmeniškos arba rankų darbo dovanos (16 proc.), o dovanų čekius norėtų gauti tik 4 proc. gyventojų. Tiesa, latviai staigmenas vertina dar labiau – jų laukia trečdalis kaimynų“, – pasakoja E. Nemanė.

Apie tyrimą:

IKEA užsakymu, reprezentatyvią apklausą internetu liepos mėnesį atliko rinkos tyrimų bendrovė „Norstat“. Tyrime dalyvavo 500 18–74 metų amžiaus Lietuvos gyventojų.

Apie IKEA

IKEA yra tarptautinis mažmeninės baldų ir namų įrengimo prekių prekybos tinklas, veikiantis daugiau nei 50 valstybių ir valdantis daugiau nei 400 parduotuvių. Lietuvoje IKEA valdo parduotuvę Vilniuje bei prekių užsakymo ir atsiėmimo vietas Kaune bei Klaipėdoje. 2017 m. IKEA parduotuvė Vilniuje buvo išrinkta geriausia IKEA tinklo parduotuve pasaulyje, o 2018 m. IKEA parduotuvė Vilniuje tapo viena iš pavyzdinių IKEA tinklo parduotuvių pasaulyje.

Pranešimą paskelbė: Kotryna Dzikaraitė, UAB „INK agency“

Facebook Comments