Paspirtukų sezonui įsibėgėjant: gyventojai juos draudžia vis dar vangiai
|Nuo šių metų pradžios gyventojai, turintys galingesnius elektrinius paspirtukus, o taip pat riedžius, elektrinius dviračius ir panašias transporto priemones, turi juos drausti privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu. Remiantis „Lietuvos draudimo“ atliktu gyventojų nuomonės tyrimu, naujoji draudimo tvarka yra aktuali 1 iš 5 šalies gyventojų – 18 proc. respondentų nurodo valdantys tokias transporto priemones. Visgi draudikų duomenys rodo, kad elektrinius paspirtukus gyventojai draudžia vis dar ganėtinai vangiai.
Remiantis „Lietuvos draudimo“ turimais duomenimis, per pirmuosius penkis šių metų mėnesius bendrovėje buvo sudaryta tik kiek daugiau nei 300 sutarčių dėl elektrinių paspirtukų ir panašių transporto priemonių draudimo.
Vis tik, pasak „Lietuvos draudimo“ žalų departamento direktoriaus Artūro Juodeikio, tikimasi, kad šių transporto priemonių draudimas įgaus pagreitį prasidėjus vasarai, o ypač atėjus aktyviam atostogų sezonui.
„Elektrinių paspirtukų draudime matyti sezoniškumo tendencijos. Per pirmąjį šių metų ketvirtį, tai yra šaltuoju metų sezonu, mūsų bendrovėje buvo sudaryta tik kiek daugiau nei 100 tokio pobūdžio sutarčių. Orams sparčiai šilus balandžio ir gegužės mėnesiais sutarčių gyventojai sudarė daugiau nei po 100 jau kas mėnesį. Darome prielaidą, kad gyventojai apie elektrinių paspirtukų draudimą pradeda galvoti tik tada, kai nusprendžia jais naudotis ir išriedėti į kiemus ir gatves“, – pastebi A. Juodeikis.
Ekspertas pažymi, kad įpareigojimas nuo šių metų pradžios apdrausti elektrinius paspirtukus ir kitas panašias transporto priemones gyventojams nėra naujiena.
Kaip rodo minėtas gyventojų nuomonės tyrimas, du trečdaliai (69 proc.) respondentų žino arba yra girdėję, jog nuo šių metų pradžios privaloma apdrausti galingesnius elektrinius paspirtukus, riedžius, elektrinius dviračius, vejos pjovimo traktoriukus. Tuo metu apie naująją tvarką nežinantys arba negirdėję nurodo 31 proc. apklaustųjų.
Pasak A. Juodeikio, galingesni paspirtukai privaloma tvarka draudžiami dėl civilinės atsakomybės kitų eismo dalyvių atžvilgiu. Tai yra, šis draudimas atlygina žalą, kurią paspirtuku judantis asmuo sukelia kitoms transporto priemonėms, pėstiesiems, kelių ir gatvių infrastruktūrai, kitiems objektams.
Draudimo ekspertas taip pat atkreipia dėmesį, kad suaktyvėjus paspirtukų naudojimui nemažiau aktualus tampa ir asmens draudimas nuo traumų ir nelaimingų atsitikimų, nes vasarą reikšmingai išauga paspirtukininkų patiriamų traumų skaičius.
„Pastebime jau kelerius metus vyraujančią tendenciją, kad gegužės ir birželio mėnesiais ypač išauga delnų, riešų ir dilbių lūžių skaičius. Šias traumas gydytojai neretai vadina tiesiog paspirtukininkų traumomis. Tad norėtųsi gyventojams priminti, jog važinėti elektriniais paspirtukais reikėtų itin atsargiai, būtina laikytis eismo reikalavimų, saugoti ir save, ir kitus eismo dalyvius. Paspirtukininkų patiriamos traumos būna skausmingos ir pasižymi gana ilgu gijimo ir reabilitacijos laikotarpiu“, – pabrėžia specialistas.
Pranešimą paskelbė: Laura Šimkutė, Integrity PR, UAB