Paskutinė galimybė pamatyti tarptautinę parodą „Vilnius, Wilno, Vilne 1918–1948. Vienas miestas – daug pasakojimų“ Nacionalinėje dailės galerijoje

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Nacionalinėje dailės galerijoje šią savaitę baigiama rodyti didelio susidomėjimo sulaukusi tarptautinė paroda „Vilnius, Wilno, Vilne 1918–1948. Vienas miestas – daug pasakojimų“. Ją parengė LNDM Nacionalinė dailės galerija ir Nacionalinis muziejus Krokuvoje (MuzeumNarodowe w Krakowie), kūrinius skolino Lietuvos ir Lenkijos muziejai, archyvai ir kitos institucijos. Vasario 3–4 d. lankytojai kviečiami dalyvauti specialioje renginių programoje ir aplankyti parodą pigiau – bilietas kainuos tik 1 eurą.

Paroda atvėrė nematytą Vilniaus veidą

Ši paroda atskleidžia, kaip to laiko Vilnių matė šio daugiataučio ir daugiakultūrio miesto menininkai. Kolektyvinį Vilniaus paveikslą tarpukariu pirmiausia kūrė lenkiškosios kultūros atstovai, tačiau labai svarbus šio vaizdinio dėmuo – lietuvių, žydų, baltarusių, rusų, ukrainiečių ir kitų tautybių vilniečių žvilgsnį liudijantys kūriniai.

Amžininkų sukurtuose vaizduose Vilnius iškyla itin sudėtingu laikotarpiu. 1918–1948 m. miestas keliavo iš rankų į rankas, tapdamas tai Lenkijos, tai Lietuvos dalimi, jį buvo okupavę naciai ir sovietai. Okupacijos ir karai radikaliai ir negrįžtamai pakeitė gyventojų sudėtį ir socialinę struktūrą, paliko žymų pėdsaką Vilniaus materialiajame kūne – jo architektūroje ir urbanistikoje.

Eksponuojama daugiau kaip 250 kūrinių. Greta plačiai žinomų ir ne kartą reprodukuotų Vilniaus dailės klasikų Ludomiro Sleńdzińskio, Michało Roubos, Jerzy Hoppeno, Jano Bułhako, Adomo Varno, Vytauto Kairiūkščio, Benciono Cukermano kūrinių pristatomi jaunosios kartos dailininkų Hannos Milewskos, Józefo Horydo, Hadassos Gurewicz-Grodzkos, Sofijos Urbonavičiūtės-Subačiuvienės, Vlado Drėmos, Moišės Vorobeičiko ir kt. tapyba,  grafikos atspaudai ir fotografijos. Dalis jų rodomi pirmą kartą.

Parodoje taip pat pristatomas režisierių Giorgio Ruggeri ir Ignės Narbutaitės eksperimentinis dokumentinis filmas „Vilniuje lyja / Piove a Wilno“ (2023). Jame Vilniaus portretas veriasi iš italų žurnalistų, kurie mieste lankėsi ir apie jį rašė 1920–1939 m., perspektyvos.

Parodą išlydi diskusijų, ekskursijų ir kūrybinių užsiėmimų programa

Vasario 3–4 d.bilietas į LNDM Nacionalinę dailės galeriją kainuos 1 eurą. Lankytojų taip pat laukia nemokami renginiai: paskaitos, diskusijos, ekskursijos po parodą su jos kuratore Giedre Jankevičiūte ir muziejaus gidais, kūrybinės dirbtuvės. Maloniai kviečiame susipažinti su programa ir registruotis į renginius!

Vasario 2 d., penktadienį

15 val. – ekskursija su parodos kuratore Giedre Jankevičiūte

Registracija į ekskursiją: https://forms.office.com/e/t5f45udMBS

 

16:30 val. – ekskursija po parodą su NDG gide
Registracija į ekskursiją:https://forms.office.com/e/t5f45udMBS

17:30 val.  – kultūros istorikės, fotografijos tyrinėtojos, parodų kuratorės dr. Margaritos Matulytės vieša paskaita „Fotografų Bolesławos ir Edmundo Zdanowskių vilnietiškos tapatybės lydinys: tuteišiai, karo atbėgėliai, raupsuotųjų palaikai, Drėma ir miesto mūrai“.

Bolesława ir Edmundas Zdanowskiai 1934 m. Vilniuje įsteigė bendrą fotostudiją, o 1945 m. repatrijavo į Lenkiją, tačiau per trumpą laiką fotografai sukaupė neįtikėtinai didelį vilnietišką tapatybę liudijantį vaizdų archyvą, sukūrė įtaigų lietuviško, lenkiško, žydiško, baltarusiško miesto įvaizdį. Paskaitoje, apžvelgiant Zdanowskių fotografijas, bus aptariamas vietinių gyventojų koloritas ir sapniška miesto atmosfera, socialiniai kultūriniai reiškiniai ir dramatiški įvykiai, kurie paradoksaliai kartojasi šiomis dienomis.

Renginys be registracijos

Vasario 3 d., šeštadienį

12 val. – kūrybinės dirbtuvės vaikams parodoje 

Registracija: https://forms.office.com/e/Dbhg1UQdu1

16 val.– renginys iš susitikimų galerijoje ciklo „Dialogai apie meną“. Tai „Vizualaus mąstymo strategijų“ metodu grįsta diskusija, kurios dalyviai gali neturėti jokių žinių apie meną, tereikia noro žiūrėti į kūrinius ir kalbėtis. Renginys vyks lietuvių ir anglų kalba. 
Registracija: https://forms.office.com/e/SyszD5xwQe

17 val. – ekskursija su parodos kuratore Giedre Jankevičiūte

Registracija į ekskursiją: https://forms.office.com/e/t5f45udMBS

 

Vasario 4 d., sekmadienį                             

14 val.– ekskursija po parodą su NDG gide
 Registracija į ekskursiją:https://forms.office.com/e/t5f45udMBS

Informaciją teikia:

LNDM Nacionalinės dailės galerijos Informacijos skyriaus vedėja, parodos koordinatorė dr. Ieva Mazūraitė-Novickienė, tel. +370 5 212 2997, el. p. ieva@ndg.lt

LNDM Viešųjų ryšių koordinatorė Emilija Blockutė, el. p. emilija.blockute@lndm.lt

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus –vienas didžiausių nacionalinių meno muziejų Lietuvoje, kaupiantis, saugantis, tiriantis, konservuojantis, restauruojantis ir populiarinantis nacionalinės svarbos dailės, meno ir kultūros istorijos vertybes. LNDM kolekcija eksponuojama devyniuose padaliniuose Vilniuje, Klaipėdoje, Palangoje ir Juodkrantėje

Pranešimą paskelbė: Emilija Blockutė, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus

Paskutinė galimybė pamatyti tarptautinę parodą „Vilnius, Wilno, Vilne 1918–1948. Vienas  miestas – daug pasakojimų“ Nacionalinėje dailės galerijoje


Paskutinė galimybė pamatyti tarptautinę parodą „Vilnius, Wilno, Vilne 1918–1948. Vienas  miestas – daug pasakojimų“ Nacionalinėje dailės galerijoje


Paskutinė galimybė pamatyti tarptautinę parodą „Vilnius, Wilno, Vilne 1918–1948. Vienas  miestas – daug pasakojimų“ Nacionalinėje dailės galerijoje

Facebook Comments