Pasikrauk jonų Virsmo salėje

Birželio 23 dieną švenčiamos Rasos arba kupolinės nuo seno žinomos kaip vasaros saulėgrįžos šventė — ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties metas. Tikima, kad šventės metu būtina pasikrauti energijos, dėl to atliekami ritualai, kurie užtikrina augalų augimą bei klestėjimą, sveikatą ir laimę. Modernią kupolinių versiją šiemet siūlo Energetikos ir technikos muziejus, kviesdamas visus birželio 23 dieną pasikrauti jonų Virsmo salėje.

Kietose medžiagose atomus supa elektronai, o skysčiuose – jonai. Priklausomai nuo dalelių skaičiaus, medžiagos gali turėti teigiamą arba neigiamą krūvį, t.y. linkusios atiduoti arba prisijungti elektronus (jonus). Medžiagos sąveikauja tarpusavyje, todėl galima pasikrauti teigiamų elektronų apsikabinus medį, tačiau efektyvesnis būdas – pasikrauti jonų per vandergrafą.  

Energetikos ir technikos muziejaus Virsmo salėje yra eksponuojamas vandengrafas (vok. Van de Graaff) – elektrostatinis generatorius, kuris sukuria krūvių skirtumą, perduodamas elektronus iš vieno kūno kitam.

Pasikrovus jonų, lankytojai kviečiami į mokslinius eksperimentus, atliekamus su vandeniu ir ugnimi. Mokslinių eksperimentų metu sužinosite kaip naudojant ne ugnį, o metalą užvirti skystį, kaip rankoje laikyti uždegtą liepsną.

Vėliau visi kviečiami į parodą apie antikos technologijas „Archimedas ir jo laikas“, kurioje lankytojai bus supažindinti su senovės Graikijoje sukurtais išradimais, kurių pagrindinis veikimo principas paremtas ugnimi ir vandeniu: pirmasis automatonas, garo mašinos prototipas, telegrafas.

Pranešimą paskelbė: Agnė Vilkišienė, VšĮ Lietuvos energetikos ir technikos muziejus

Facebook Comments