„Paramount Pictures“ dėl autorinių teisių susikibo su „Top Gun“ personažų kūrėju

Advokatų kontoros COBALT Asocijuotas teisininkas Juras Žymančius

„Talk to me Goose“. Ar jau spėjote išgirsti šią gerai žinomą frazę naujame filme „Top Gun: Maverick“ (liet. „Asai 2“)? Ne? Galbūt vertėtų paskubėti į kino teatrą? Birželio pradžioje kino studija „Paramount Pictures“ sulaukė ieškinio dėl autorinių teisių pažeidimo. Tad filmo likimą spręs teismas.

Ehudo Yonay – kurio straipsnis įkvėpė „Paramount Pictures“ sukurti pirmąją „Top Gun“ dalį – įpėdiniai teigia, kad kino studija neturėjo teisės išleisti juostos tęsinį, nes autorinės filmo teisės šiai šeimai grįžo dar 2020-aisiais.

Ši karuselė užsisuko dėl autorinių teisių subtilybių kitapus Atlanto. JAV įstatymų leidėjai yra sugalvoję būdą, kaip apsaugoti dažnai silpnesnėje pozicijoje esantį autorių, kai jis derasi su didžiosiomis leidyklomis ar Holivudo kompanijomis. 

Numatyta, kad įgyvendinęs tam tikrus reikalavimus, autorius gali susigrąžinti teises į savo kūrinį, praėjus 35 metams nuo jų perleidimo kitam subjektui, ir iš naujo derėtis dėl jų perleidimo. Tokiu būdu autorius gali uždrausti teisių perėmėjui, pavyzdžiui, išleisti filmo tęsinį, kuris paremtas autoriaus kūriniu.

Beje, vadovaujantis panašia logika, visai neseniai priimti pakeitimai ir mūsų Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatyme.

Grįžtant prie JAV, reikia pasakyti, kad ginčas dėl „Top Gun: Maverick“ nėra toks paprastas. JAV autorių teises saugančiame įstatyme įtvirtinta nuostata, kad šių teisių perėmėjas, jei spėja iki pasibaigiant minėtam 35 metų laikotarpiui užbaigti tokį kūrinį, gali naudotis sukurtais savo darbo vaisiais. Būtent šiuos argumentus akcentuoja „Paramount Pictures“.

Pasak bendrovės, filmas buvo finaliniame kūrimo etape dar iki teisių grąžinimo Ehud Yonay šeimai. Tiesiog pandemija nukėlė premjerą porą metų. 

Taigi teismas turės atsakyti, ką reiškia galutinai paruoštas filmas. Be to, kino studija sako, kad naujasis filmas, skirtingai nei pirmoji jo dalis, nėra paremtas žurnale „California“ parašytu E. Yonay straipsniu. Filmo siužetas esą per daug nutolęs nuo teksto. Todėl „Paramount Pictures“ tvirtina, kad visos autorinės teisės priklauso studijai.

Kad ir ką nuspręs teismas, mažai tikėtina, kad būtų nurodyta uždrausti viešai rodyti filmą. Teismai dažniausiai įpareigoja įstatymus pažeidusį subjektą sumokėti proporcingai autoriui.

Apie COBALT:  

COBALT yra viena didžiausių advokatų kontorų Baltijos šalyse. Daugiau kaip 200 teisininkų teikia kompleksines paslaugas vietos, regiono ir tarptautinėms korporacijoms, fondams, kredito įstaigoms bei įmonėms, taip pat privatiems asmenims visose verslo teisės srityse. Septynis kartus kontora laimėjo „Geriausios advokatų kontoros Baltijos šalyse“ titulą. Prestižiškiausi advokatų kontorų žinynai „Chambers Global“, „Chambers Europe“, „Legal 500“, „IFLR 1000“ ir kiti kasmet COBALT įtraukia į geriausių regiono advokatų kontorų sąrašą.

Pranešimą paskelbė: Andrius Baranauskas, Winning Reputation

Facebook Comments