Booking.com
Nuolaida viešbučiuiSpausk ir atgauk 10 % nuo viešbučiui išleistos sumos.

Paaiškėjo, kiek lietuviai yra linkę išleisti vaiko telefonui

Išmaniaisiais telefonais vaikai šiandien išmoksta naudotis nuo mažų dienų, o toks įrenginys jiems suteikia naujas galimybes bendrauti, mokytis ir žaisti. Dėl to daugelis tėvų siekia pasirūpinti, kad jų atžalos turėtų patikimą išmanųjį, tačiau kartu įvertina ir į jo kainą.  

„Norstat“ atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad dažniausiai vaikų telefonui tėvai yra linkę skirti 150-300 eurų, tačiau už kokybišką telefoną yra pasirengę sumokėti ir daugiau. Savo ruožtu ekspertai pažymi, kad svarbu atkreipti dėmesį ne tik į telefono technines savybes, bet ir pasirūpinti, kad vaikas juo galėtų naudotis saugiai.

Rinkdami telefoną vaikams siekia investuoti į kokybę 

Gyventojų apklausa atskleidė, kad 29 proc. šalies gyventojų savo vaikų telefonui yra linkę išleisti 150-300 eurų. Ketvirtadalis tam skirtų iki 150 eurų. Maždaug kas dešimtas respondentas rinktųsi telefoną, kainuojantį 300-500 eurų, o 5 proc. – daugiau nei pusės tūkstančio eurų vertą prietaisą.

Anot „Samsung Electronics Baltics“ komunikacijos vadovės Baltijos šalims Ligos Bites, tėvai jau supranta išmaniųjų įrenginių reikšmę šiandieniniame pasaulyje, todėl savo atžaloms telefoną visų pirma stengiasi rinktis pagal kokybę ir paties vaiko poreikius. Jo teigimu, renkant telefoną vaikams vienu iš svarbiausių prioritetų neretai tampa didelis ir ryškus ekranas, o taip pat atsparumas vandeniui ar smūgiams.

„Pirkdami telefoną vaikams tėvai nori būti tikri, kad už investuotus pinigus gaus atitinkamą kokybę ir technines galimybes. Kitaip tariant, tėvai nėra linkę permokėti, leisti didelių sumų vien tam, kad jų vaikai turėtų madingą telefoną. Tačiau už išties kokybišką įrenginį gyventojai yra pasiryžę sumokėti reikiamą sumą. Pavyzdžiui, naujieji „Galaxy A“ serijos telefonai, turintys pažangią kamerų sistemą, ryškius ir sklandžiai veikiančius ekranus, talpias baterijas sulaukia didelio tiek sau, tiek vaikui telefono ieškančių gyventojų susidomėjimo“, – sako įmonės atstovė.

Tiesa, išrinkti vaikui gerą telefoną nepakanka. Taip pat labai svarbu pasirūpinti, kad vaikas juo galėtų naudotis saugiai. To siekiant ekspertai pataria nepamiršti keleto svarbių dalykų.

Išrinkus išmanųjį, svarbu nepamiršti pasirūpinti saugumu

Pirma, labai svarbu su vaikais kalbėtis apie internete tykančius pavojus. Internetas ir socialiniai tinklai atveria naujas bendravimo ir pasaulio pažinimo galimybes, tačiau kartu kelia ir naujus pavojus. Dėl to svarbu su vaikais apie tai atvirai pasikalbėti. Visų pirma, vaikams reikėtų priminti, kad internetinėje erdvėje svarbu saugoti savo privatumą ir nesidalinti asmenine informacija. Jei vaikai naudojasi socialiniais tinklais, verta drauge peržiūrėti jų privatumo nustatymus ir įsitikinti, kad šie yra tinkami – pavyzdžiui, kad vaiko paskyros negali matyti pašaliniai asmenys.

Antra, naudinga susitarti dėl telefono naudojimosi taisyklių. Interneto ir išmaniųjų įrenginių siūlomos pramogos gali išties lengvai įtraukti, todėl labai svarbu užtikrinti, kad vaikas nepraleistų visos dienos prilipęs prie telefono ekrano. Kitu atveju gali nukentėti jo socialinis gyvenimas ar mokymosi rezultatai. Dėl to pravartu su vaiku susitarti dėl tam tikrų telefono naudojimosi taisyklių – pavyzdžiui, nusimatyti namuose tam tikras „valandas be telefono“ arba įvesti taisyklę, kad išmaniuoju galima naudotis tik paruošus namų darbus arba susitvarkius kambarį.

Trečia, svarbu nepamiršti domėtis, ką vaikas su išmaniuoju veikia likęs vienas. Tai nereiškia, kad būtina sekti kiekvieną vaiko žingsnį, tačiau žinoti, kokiais socialiniais tinklais ar programėlėmis atžala naudojasi, kokius žaidimus žaidžia, gali būti išties pravartu ir padėti vaiką apsaugoti. Tam dažnai užtenka paprasčiausiai su vaiku praleisti daugiau laiko, pabendrauti, paprašyti pasidalinti savo atradimais ir dominančiais dalykais. Turint įtarimų, kad vaiko užsiėmimai internete gali būti jam žalingi, verta apie tai atvirai pasikalbėti, priminti apie internete kylančius pavojus ir patarti, kaip nuo jų apsisaugoti. 

Ketvirta, svarbu pasirūpinti „tėvų kontrolės“ programėlėmis ir nustatymais. Padėti užtikrinti, kad vaikas telefone neužsiimtų netinkamais dalykais, gali ir specialios programėlės ar telefono nustatymai. Pavyzdžiui, „Android“ telefonuose naudojamoje „Google Play“ programėlių platformoje galima apriboti prieigą prie tam tikrų programėlių ir nustatyti, kad vaikas galėtų parsisiųsti, pavyzdžiui, tik amžiaus reitingo neturinčias ar tik paaugliams tinkamas programėles. Tėvams taip pat gali praversti tokios programėlės kaip „AppLock“, kurios leidžia slaptažodžiais apsaugoti visas programėles, kuriomis nenorima leisti vaikui naudotis. Siekiant turėti dar daugiau kontrolės galima rinktis ir vaiko buvimo vietą matyti bei aktyvumą telefone sekti leidžiančias programėles – pavyzdžiui, „Google Family Link“.

 „Samsung” užsakymu reprezentatyvią apklausą 2020 m. kovą atliko tyrimų bendrovė „Norstat”. Joje dalyvavo 1 tūkst. dalyvių, kurių amžius yra 18-74 metai. 

Pranešimą paskelbė: Kristina Solomnikova, UAB „Publicum“

Facebook Comments