„NAUJOS, 7,5 MLRD. EURŲ INVESTICIJOS“: Telšiuose pristatyti darnaus judumo tikslai
|Penktadienį telšiškiai turėjo galimybę susipažinti su naujų Europos Sąjungos (ES) investicijų 2021-2027 metų periodu ketvirtajame Finansų ministerijos organizuojamame renginyje „NAUJOS, 7,5 MLRD. EURŲ INVESTICIJOS“. Renginio metu apie darnaus susisiekimo Lietuvoje viziją ir kaip didelė dalis naujų investicijų padės plėtoti ir stiprinti pažangų, klimato kaitai atsparų judumą diskutavo finansų ministrė Gintarė Skaistė ir puikiai vietiniams pažįstami žmonės.
„Susisiekimo sistema yra vienas iš esminių veiksnių, lemiančių tvarų regionų ekonomikos augimą, todėl didelė dalis 7,5 mlrd. eurų ES investicijų bus nukreipta į darnų judumą – aplinkai saugų viešąjį transportą, geležinkelių, elektromobilių įkrovimo bei pėsčiųjų ir dviračių takų infrastruktūros plėtrą“, – renginyje kalbėjo finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Anot ministrės, šios investicijos padės siekti klimato kaitos tikslų – paspartins perėjimą prie atsinaujinančių energijos šaltinių, o tai leis užtikrinti tvarų regionų vystymąsi ir didinti jų ekonominį bei investicinį potencialą.
Darnus judumas įmanomas ir regionuose
Renginio diskusijos „Darnus judumas: kaip gerinti telšiškių judėjimo patirtis?“ metu finansų ministrė kartu su aktyviais telšiškiais diskutavo apie susisiekimą bei galimybes naudotis tvariu transportu šiame regione.
Diskusijoje dalyvavo telšiškis Tadas Račinskas, kuris kartu su savo draugu Laurynu šią vasarą tiesia linija per Lietuvą ėjo iki Telšių. Vaikinas užsiminė, kad pats dažnai stengiasi rinktis alternatyvius judėjimo būdus vietoje automobilio.
„Labai svarbu užtikrinti galimybes apsieiti be taršių transporto priemonių. Net jei ir neįmanoma persėsti ant dviračio ir išgyventi be automobilio, juk visada galima važiuoti pilnu ekipažu – susirinkti visus kolegas, kaimynus, kuriems darbas pakeliui. Taip ir kuras daug pigiau atsieitų, ir gamtai gerokai mažiau žalos. Juk vienas automobilis mažiau teršia, nei penki“, – diskusijoje kalbėjo kitas telšiškis, dviračių entuziastas Eligijus Gelžinis.
Žemaitijos turizmo informacijos centro direktorius Egidijus Vaškelevičius pristatė darnaus judumo planą ir tikino, kokią didelę naudą tai atneša ne tik patiems telšiškiams, bet ir visiems atvykusiems į šį kraštą. Anot jo, besivažinėjant dviračiais ar bevaikštant atnaujintais pėsčiųjų takais atsiveria tikrasis Telšių grožis.
„Atsižvelgiant į demografines tendencijas, darnaus judumo sistema formuojama taip, kad lanksčiai prisitaikytų prie besikeičiančių sąlygų ir mobilaus judumo poreikių, būtų prieinama visoms socialinėms grupėms ir atitiktų jų poreikius bei užtikrintų saugumą“ , – pažymėjo G. Skaistė.
Pasak ministrės, žaliosios investicijos prisidės prie darnaus, švaraus ir saugaus judumo užtikrinimo bei regioninio junglumo stiprinimo.
Renginys „NAUJOS, 7,5 MLRD. EURŲ INVESTICIJOS: Judresnei Lietuvai“, skirtas pristatyti naujas ES investicijas ir aktyvesnės Lietuvos kūrimą, sulaukė daugybės judrių telšiškių susidomėjimo – renginio metu jie galėjo išbandyti įvairiausias pramogas, o vakare – pajudėti Monikos Liu koncerte.
Diskusija ir visos pramogos vyko ketvirtajame renginių ciklo „NAUJOS, 7,5 MLRD. EURŲ INVESTICIJOS“ renginyje Telšiuose. Pirmieji ciklo renginiai vyko Utenoje, Alytuje ir Marijampolėje, o paskutinis vyks rugsėjo 30-ąją Tauragėje.
Renginiai finansuojami Europos socialinio fondo lėšomis.
Papildoma informacija:
2021–2027 m. ES fondų investicijų programoje suplanuotos Europos regioninės plėtros fondo, Sanglaudos fondo, „Europos socialinį fondo +“ investicijos. Siekiant užtikrinti tolygų šalies vystymąsi bus investuojama į 10 Lietuvos regionų centrų. Tokiu būdu bus realizuojamas jų ekonominis potencialas.
ES fondų investicijos Lietuvoje nukreiptos į šias sritis:
- Pažangesnė Lietuva – ekonomikos konkurencingumas ir transformacija į aukštesnės pridėtinės vertės ekonomiką;
- Žalesnė Lietuva – perėjimas prie švarios energetikos, žaliosios investicijos, žiedinė ekonomika, prisitaikymas prie klimato kaitos, ekstremalių klimato reiškinių rizikos prevencija bei jos valdymas;
- Geriau sujungta Lietuva – skaitmeninis junglumas, tarpvalstybinis bei nacionalinis, regiono ir vietos judumas, tvarus, pažangus, saugus ir įvairiarūšis transeuropinis transporto tinklas;
- Socialiai atsakingesnė Lietuva – užimtumo, švietimo, sveikatos, socialinės įtraukties ir kultūros politikos sričių investicijos į žmones ir sistemas;
- Piliečiams artimesnė Lietuva – tvari ir integruota miestų ir kaimų plėtra ir vietos iniciatyvos, siekiant reaguoti į demografinius iššūkius ir mažinti socialinius ir ekonominius skirtumus;
- Socialinės inovacijos – finansuojamos veiklos, kurios yra skirtos naujų idėjų, susijusių su produktais ar paslaugomis įgyvendinimu, nauda teikiama visuomenei;
- Skaitmeninė infrastruktūra – itin didelio pralaidumo plačiajuosčio ryšio tinklų plėtra pagal atliktą investicinių poreikių analizę identifikuotuose „baltosiose dėmėse“;
- Darnus judumas – 18 Lietuvos didžiųjų miestų ir kurortų darnaus judumo miestų planuose numatytų atitinkamų priemonių finansavimas.
Pranešimą paskelbė: Gintarė Maslianikaitė, Komunikacijos agentūra „Penkiolika minučių iki vidurnakčio“