Namų valymo klaidos – kas tinka langams, pražūtinga televizoriaus ekranui

Palaikyti švarą namuose – ne tokia jau sudėtinga užduotis, kai tai darome reguliariai ir pasitelkiame į pagalbą įvairiausių valiklių. Vienos priemonės kovoja su rūdimis, kitos tirpdo kalkes, trečios pašalina purvą, tirpdo riebalus. Buitinės chemijos asortimentas šiandien didžiulis, ją paprasta ir saugu naudoti namuose. Vis dėlto improvizuoti su buitine chemija nederėtų – stiklo valikliu sumanę blizginti medinius paviršius arba televizoriaus ekraną, galite patirti apmaudžių nuostolių, o sumaišius skirtingas priemones gali išsiskirti nuodingos dujos.

„Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė teigia, kad, vertinant ilgametę statistiką, paklausa namų ūkio valymo priemonėms yra stabili, tačiau du mėnesiai metuose išsiskiria padidėjusiu susidomėjimu buitine chemija.

„Kovo mėnesį, pasibaigus žiemai, ir rugsėjį, po atostogų sezono, šokteli namų valymo priemonių paklausa. Atliepdami žmonių įpročius, minėtais mėnesiais suteikiame galimybę buitinės chemijos – ir apskritai visų švaros prekių –  įsigyti pigiau, organizuodami „Švaros mugę“, – kalba E. Dapkienė.

Anot jos, iš buityje naudojamų valymo priemonių daugiausiai nuperkama WC valiklių – daugiau nei visų kitų namų ūkio valymo bei priežiūros priemonių kartu sudėjus, o iš pastarųjų produktų populiariausi yra universalūs valikliai bei langų valikliai.

„Valymo priemonių asortimentas šiandien yra neįtikėtinai didelis. Vien mūsų tinkle yra per 2 tūkst. skirtingų švaros prekių. Lengva pasimesti, tad logiška, kad žmonės ieško plačiau pritaikomų priemonių. Įsigyjant ir naudojant įvairius valiklius, svarbiausia prisiminti, kad jie bus saugūs ir atliks savo funkciją tik naudojami pagal paskirtį bei instrukciją“, – teigia E. Dapkienė.

Naudojant buitinę chemiją namuose, kelios paprastos taisyklės padės nesugadinti daiktų ir nepakenkti savo sveikatai.

WC valiklis nėra universali valymo priemonė

Balikliai ir WC valymo priemonės yra vieni agresyviausių buitinės chemijos atstovų, kurie tirpdo mineralines bei organines nuosėdas ir dezinfekuoja. Vis dėlto, tai, kas saugu naudoti valant vonios keramiką, kitiems paviršiams gali turėti liūdnų pasekmių. Pavyzdžiui, sumanius WC valiklio pagalba atsikratyti kalkių nuosėdų ant plieninės kriauklės arba chromuoto krano paviršiaus – liks dėmės, kurių  nebepavyks pašalinti. Dėl koncentruotų ir stiprių valymo komponentų WC valiklis nedraugiškas didžiajai daliai namų daiktų ir paviršių, tad jis toli gražu nėra universalus. WC valiklio jokiu būdu negalima naudoti paviršiams, kurie liečiasi su maistu –  pavyzdžiui, juo nevalia šalinti riebalų nuo stalviršių virtuvėje, valyti šaldytuvo, šveisti orkaitės arba kaitlentės.

Langų valiklis tiks veidrodžiui, bet ne televizoriui

Langų valiklis yra labai aiškios paskirties priemonė stebuklingai palengvinanti stiklinių paviršių priežiūrą. Ją galima pasitelkti blizginant veidrodžius, stiklinį staliuką, stiklinę dušo kabinos sienelę ar net nerūdijančio plieno paviršius. Tačiau nederėtų stipriai improvizuoti taikant šį vaikį kitiems paviršiams. Daugelyje langų valiklių yra amoniako, dėl to ši priemonė puikiai tirpdo riebalus, bet, pavyzdžiui, paveikslams naudojamą akrilo stiklą langų valiklis gali sugadinti. Ši priemonė pavojinga ir  medžio paviršiams – baldams, stalviršiams, grindims, taip pat marmurui ir akmens masės paviršiams kaip virtuvės stalviršiai. Jokiu būdu nepatartina susigundyti langų valikliu pašvarinti televizoriaus, kompiuterio ar išmaniojo telefono ekranų – buitinė chemija per agresyvi lepiai elektronikai ir ją nepataisomai sugadins.

Muilas – ne tik skalbiniams

Skystas muilas gali pakeisti universalų valiklį. Tai yra švelni šarminė priemonė nekenksminga sveikatai ir daugeliui paviršių. Ant medinių arba akmens masės stalviršių užtiškęs aliejus, maisto likučių dėmės, riebaluota kriauklė, purvas  ant medinių grindų – būtent šarminiai valikliai gerai susidoroja su organinės kilmės nešvarumais, o su vandeniu sumaišytas muilas nesugadins jautrių paviršių namuose. Tačiau nereikėtų tikėtis muilu ar jo tirpalu nuvalyti kalkių nuosėdas – šiai užduočiai skirti rūgštiniai valikliai, tirpdantys mineralinės kilmės nuosėdas, rūdis.

Nemaišykite skirtingų valiklių!

Eksperimentai su buitinės chemijos priemonėmis, maišant jas tarpusavyje ir taip mėginant išgauti neva efektyvesnį valiklį, gali būti itin pavojingi sveikatai. Maišant valymo priemones tarpusavyje, jų komponentai gali sudaryti nuodingus junginius – ypač pavojingos yra dujos, susidarančios tokių cheminių reakcijų metu.  Štai sumaišius vandenilio peroksidą su actu, susidariusios dujos gali pažeisti kvėpavimo takus ir plaučius. Ypač pavojinga kitas valymo ar dezinfekavimo priemones maišyti su balikliais. Pavyzdžiui, baliklis arba valiklis, kurio sudėtyje yra baliklio, sumaišytas su amoniaku išskiria dujas, kurios plaučiuose sudaro audinius naikinančius junginius. Actu valant kalkes ir nusprendus dar dezinfekuoti  paviršių balikliu, susidariusios dujos gali pažeisti akis, sukelti pykinimą.

Buitinės chemijos produktai yra puikūs pagalbininkai namuose, tačiau naudojami ne pagal paskirtį ir nesilaikant instrukcijų jie gali būti negailestingi ne tik nešvarumams.

Apie prekybos tinklą „Maxima“

Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau nei pustrečio šimto „Maximos“ parduotuvių, kuriose dirba apie 12 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 400 tūkst. klientų.

Pranešimą paskelbė: Rusnė Tamošaitytė, UAB „Fabula ir partneriai”
Namų valymo klaidos – kas tinka langams, pražūtinga televizoriaus ekranui

Facebook Comments