Nakvynė po žvaigždėmis Jordanijos dykumoje: lietuvė pasidalijo išskirtinės patirties įspūdžiais
|Ne kartą keliavusi į Jordaniją Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų doktorantė Gintarė Sereikaitė-Motiejūnė džiaugiasi atradusi šią smėlėtais horizontais ir Antikos paveldu turtingą šalį, kurios lankytinos vietos žavi viso pasaulio keliautojus. Moteris dalijasi savo kelionių įspūdžiais ir rekomendacijomis, ką nuveikti Jordanijoje, o norintiems tikro atokvėpio nuo rutinos siūlo rinktis nakvynę tūkstančio žvaigždučių viešbutyje – dykumoje.
Įsimintiniausias nuotykis – naktis po atviru dangumi
Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto jaun. asistentė, doktorantė Gintarė Sereikaitė-Motiejūnė sako, kad pirmą kartą į Jordaniją keliavo vedama smalsumo bei savo profesijos: „Esu Artimųjų Rytų bei arabų kalbos dėstytoja, todėl norisi pažinti šias šalis gyvai, ne tik iš vadovėlių. Prieš keletą metų su vyru nusprendėme savarankiškai pakeliauti po šalį ir savo akimis pamatyti naująjį pasaulio stebuklą – Petrą, taip pat Negyvąją jūrą bei dykumą.“
Vilnietės teigimu, Jordanija – labai saugi šalis, kartais dar vadinama Artimųjų Rytų Šveicarija, o vietiniai gyventojai čia labai draugiški ir paslaugūs, su jais galima susikalbėti arabiškai, angliškai arba net ženklais.
Dėstytoja pasakoja, jog vienas iš labiausiai ją sužavėjusių potyrių buvo nakvynė dykumoje. „Wadi Rum“ – dar vadinama Mėnulio slėniu – pakeri peizažu, kuriame ne vien tik smėlis, bet ir minkštos uolienos. Pasak G. Sereikaitės-Motiejūnės, dykumoje niekada nesijausi vienišas, nes joje gyvena daug vietinių žmonių – beduinų, priimančių keliautojus. „Klaidingas įsitikinimas, jog čia daug nepamatysi ir nepatirsi: galima leistis į safarį per kopas, patyrinėti senovinius piešinius ant uolų sienų, o miegoti – viduryje dykumos moderniai įrengtose palapinėse. Įdomiausias potyris užklumpa vėlai vakare, išjungus visas šviesas, kai danguje žybsi ryškios žvaigždės, kurių mieste dažnai nematome. Norintys dar stipresnių įspūdžių keliautojai gali iš palapinių išsinešti lovas ir miegoti po atviru dangumi – tai puiki atrakcija romantikos mėgėjams bei norintiems atsigauti nuo begalinio vakarietiško skubėjimo“, – sako keliautoja.
Gurmanams – kupranugarių pienas ir kava su kardamonu
Jordanija labai kompaktiška, todėl, pasak G. Sereikaitės-Motiejūnės, savaitės atostogų čia turėtų pakakti patiems svarbiausiems objektams pamatyti: „Tai labai universali šalis, tinkanti bet kokio tipo keliautojui. Norintys aktyvaus poilsio, gali ne tik keliauti po šalį, bet ir leistis į kalnų žygius, o ieškantys ramybės rasti atokvėpį prie Negyvosios jūros, turinčios sveikatinimo savybių. Be to, kiekvienais metais jūra vis labiau sūrėja ir nyksta, tad ją aplankyti ir paplūduriuoti vandenyje iš tiesų verta.“
Svečiose šalyse visada smalsu paskanauti vietinio maisto, o Jordanija, pasak pašnekovės, iš tiesų turi ką pasiūlyti: „Lietuvoje mes neturime tikro humuso. Ten jis visai kitoks, nei pas mus, tad labai verta jo paragauti. Be galo mėgstu baklažanų užtepėles, kurios čia irgi nėra tokios skanios kaip Jordanijos kavinėse. Taip pat dažna pramoga keliautojams būna kupranugarių pienas, kurio vietiniai siūlo paragauti lankantis dykumoje. Ten galima paskanauti ir „zarb“ – daržovių bei mėsos patiekalo, troškinamo čia pat, smėlio duobėje. Svečiuojantis Jordanijoje tikrai neišvengsite ir vietinės arabiškos kavos su kardamonu, kurios nors kartą verta paragauti.“
Jordanijos dykumoje – Marso peizažas
Didžiausio kelionių organizatoriaus Baltijos šalyse produkto vystymo specialistė Vaida Kacucevičienė informuoja, jog ateinantį žiemos sezoną „Novaturas“ keliautojams siūlys leistis į nuotykius dykumų šalyje Jordanijoje. Tiesioginiai skrydžiai į šią šalį iš Lietuvos bus vykdomi nuo lapkričio pradžios iki kovo pabaigos.
„Jordanija turi išvystytą infrastruktūrą, patogiai pritaikytą turizmui – geri keliai, švara, saugumas ir, žinoma, galybė istorinių objektų, kuriuos būtina aplankyti. Tai nedidelė šalis, tad net ir viešint savaitę, galima spėti aplankyti visus svarbius objektus ir kartu pailsėti prie jūros. Pietinėje Jordanijos dalyje driekiasi įspūdinga rausvos spalvos dykuma, o judant į šiaurę – dykuma po truputį pereina į žalumą – nuostabu, kaip tokia nedidelė šalis gali būti tokia kontrastinga savo gamta“, – pasakoja V. Kacucevičienė.
Čia, beje, buvo nufilmuotas legendinio Ridley Scotto režisuotas mokslinės fantastikos fanų pamiltas filmas „Marsietis“, kuriame pagrindinį vaidmenį atliko vienas garsiausių Holivudo aktorių Mattas Damonas. Jordanijos dykuma itin atitiko Marso peizažą, o kino kūrėjų komanda daug laiko praleido su NASA specialistais, kurie kūrybinę komandą konsultavo autentikos klausimais.
Kaip teigia ekspertė, nuo lapkričio iki balandžio į Jordaniją vykti palanku dėl oro sąlygų – tai nėra karštasis sezonas, kuris paprastai tokiuose kraštuose būna sunkiai pakeliamas: „Nors Jordanijos žiema yra panaši kaip Egipte, ši šalis yra ne atviros Raudonosios jūros pakrantėje, bet jos įlankoje – Akaboje, todėl čia nėra stiprių vėjų, o klimatas švelnesnis. Tai lemia ir skaidresnius jūros vandenis, labai palankius nardymui. Be to, žiemos sezono laikotarpiu šalyje yra ne piko sezonas. Tai reiškia, kad pati kryptis, viešbučiai bei lankomi objektai nebus perpildyti.“
Garsioji Petra, dykumos karštis ir Negyvoji jūra
Pasak produkto vystymo specialistės, trys populiariausi lankomi objektai Jordanijoje, kuriuose keliautojai turės galimybę apsilankyti: Petra, „Wadi Rum“ dykuma bei maudynės Negyvojoje jūroje.
„Svarbiausias objektas, kurį privaloma aplankyti atvykus į Jordaniją, tai Petra – vienas iš naujųjų pasaulio stebuklų. Kita dėmesio verta vieta „Wadi Rum“ dykuma, žavinti ne tik savo rausvos spalvos smėliu, uolomis, bet ir galimybe pernakvoti joje esančiose palapinėse su visais patogumais. Taip pat keliautojams labai įdomi ir verta dėmesio patirtis – maudynės Negyvojoje jūroje, kurios druskingas vanduo iškelia ir laiko kūną vandens paviršiuje. Tai ne tik įdomu, bet ir naudinga sveikatai, nes mineralinėmis medžiagomis turtingas jūros purvas ir druskingas vanduo – puikus derinys, atgaivinantis net tik odą, bet ir darantis teigiamą poveikį sveikatai“, – tikina V. Kacucevičienė.
Išsirinksite sau tinkamiausią viešbutį
Pasak kelionių ekspertės, visi „Novaturo“ keliautojai Jordanijoje gali rinktis viešbučius nuo 3 iki 5 žvaigždučių. „Aukštesnės kategorijos viešbučiai paprastai yra prie jūros, su nuosavu paplūdimiu, o miesto tipo – su transportu, nustatytomis valandomis keliautojus vežančiu į privatų paplūdimį, kuriame rasite gultus, kavines bei įvairias mėgstamas pramogas. Miesto tipo viešbučius rekomenduojame rinktis tiems, kurie ketina daugiau keliauti po šalį – taip bus pigiau ir racionaliau. Tuo tarpu įsikūrę ant jūros kranto viešbučiai bus geresnis pasirinkti tiems, kas daugiau laiko ketina praleisti bei ilsėtis paplūdimyje kartu su visa šeima ir išbandyti pramogas baseinuose, o kol atžalos dūks vaikų klube, tėvai galės mėgautis SPA procedūromis ar sportuoti. Keliautojai giria puikų elegantiškų restoranų maistą ir personalo dėmesį kiekvienam svečiui“, – pasakoja specialistė.
Pranešimą paskelbė: Živilė Karevaitė, Integrity PR