Booking.com
Nuolaida viešbučiuiSpausk ir atgauk 10 % nuo viešbučiui išleistos sumos.

MMLAB premjeroje – Afganistano karo išgyvenimai pagal Z.Stankaus memuarus

Vilniaus miesto teatras „Meno ir mokslo laboratorija“ kviečia į pirmąją penktojo sezono premjerą. Režisierius Paulius Markevičius rugsėjo 17 ir 18 d. žiūrovams pristatys karo išgyvenimus analizuojantį spektaklį „Miražas“, sukurtą pagal Zigmo Stankaus memuarų knygas „Kaip tampama albinosais” ir „Miražas”.  

„Zigmo Stankaus Afganistano karo prisiminimų knygas netikėtai atradau beveik prieš daugiau nei dešimtmetį. Šio autoriaus knygos prikaustė dėmesį savo autentiškumu, šnekamąja kalba, taip pat labai stipriai paveikė emociškai, –  sakė režisierius P. Markevičius. – Čia stipriai juntamas ribines situacijas išgyvenusių žmonių ryšys, kai nepažįstamieji tampa tarsi šeimos nariais. Tačiau priešingai nei šeimoje, tą ryšį sukuria ne gyvenimas, o matomos mirtys. Šios patirtys formuoja pamatinę vertybių sampratą – svarbiausia yra šalia esantis žmogus, jo ir tavo gyvybė.“

Spektaklio centre – kiemo draugai Saulius, Kazys ir Arvydas. Trys jaunuoliai patenka į Afganistano karo industrijos gniaužtus, iš kurių sugrįžus į taikią realybę gyvenimai tampa košmariški ir siurrealistiški. Karo prisiminimus ir išgyvenimus lydi nerimo priepuoliai, nenoras gyventi, pykčio protrūkiai ir kaltės jausmas – kiekvienas kovoja nematomą vidinę kovą, siekiant išsilaisvinti ir sugrįžti į gyvenimą.

Pasak spektaklio režisieriaus P.Markevičiaus, Afganistano karas dažnai nustumiamas į dėmesio lauko paraštes, nors jo patirtys yra vienas iš trauminę tautos atmintį formuojančių veiksnių: „Afganistano karas paliko gilius randus ten dalyvavusių karių ir jų artimųjų sąmonėje. Skirtingi įvykiai visuomet vienaip ar kitaip paveikia visuomenės narius. Vyksta tarsi grandininė reakcija – jei kažkoks įvykis tiesiogiai nepaliečia tavęs, jo pasekmės banga vis tiek pasivys tave, tavo vaikus arba tavo vaikaičius. Viskas yra susiję.“

Karo situacijos absurdo ir beviltiškumo keliamos emocijos yra universalios visais laikotarpiais ir visoms karinėms situacijoms. Tad nors spektaklyje ir bus gausu Afganistanui būdingų persiškų prieskonių, scenoje vaizduojamos tarp realybės ir prisiminimų blaškomos asmenybės trauminės patirtys bus atpažįstamos su bet kokia karine situacija susidūrusiems žmonėms.

Spektaklio eskizas 2019 m. buvo pristatytas Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkurse, kur užėmė pirmąją vietą.

Spektaklyje vaidmenis kuria  Simonas Dovidauskas, Pijus Ganusauskas, Vygandas Vadeiša, Marija Petravičiūtė, Julija Šatkauskaitė. Kompozitorius Edmundas Seilius. Scenografė Ugnė Tamuliūnaitė. Kostiumų dailininkė Rūta Kyguolytė. Šviesų dailininkas Audrius Jankauskas.

Projektą finansuoja: Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba.

Projekto partneriai: Vilniaus miesto savivaldybė, teatras „Meno fortas.

Spektaklio „Miražas“ premjera įvyks rugsėjo 17 ir 18 d. teatre „Meno fortas“ (Bernardinų g. 8, Vilnius).

Pranešimą paskelbė: Dovilė Ibianskaitė, Vilniaus miesto savivaldybė

Facebook Comments