Lietuviškos bulvės: ar išties jau visi patiekalai išragauti?
|Dažnam mūsų Italija yra skaniausių makaronų ir picų šalis, o į Prancūziją vyksta ištikimi jūros gėrybių gerbėjai, žinantys, kad būtent šioje šalyje ras aukščiausią kokybę. Tuo metu Lietuvos nacionalinė virtuvė neatskiriama nuo patiekalų su bulvėmis. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad „antrąja lietuvio duona“ vadinama bulvė yra universali daržovė, galinti pasiūlyti patiekalų ne vien tradicinės virtuvės gerbėjui, bet ir nuolat naujų skonių ieškančiam žmogui.
Lietuviškos bulvės – ištisus metus
Bulvė dažnai įvardijama kaip tradicinės lietuviškos virtuvės karalienė, kurios valgymo tradicija, remiantis istorikų skaičiavimais, prasideda XVIII amžiuje. Šiuo metu, remiantis Žemės ūkio ministerijos duomenimis, vienam gyventojui per metus tenka apie 100 kilogramų bulvių.
Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad bulvių pardavimai patvirtina dažnai girdimą teiginį, jog lietuviai bulves gali valgyti ištisus metus.
„Mūsų duomenys rodo, kad lietuviškų bulvių pardavimai visus metus laikosi panašiame lygyje, o pirkimo piką matome nuo pirmųjų šalnų iki pavasario, kiek mažiau jos perkamos vasarą. Greičiausiai, šiltuoju sezonu gyventojai renkasi lengvesnį maistą ir patiekalus iš bulvių pasilieka šaltesniems metų laikams“, – teigia V. Budrienė.
Ji taip pat pažymi, kad „Iki“ pirkėjai, renkantis bulves, lietuviška kilmė yra pagrindinis kriterijus.
„Žmonėms labai svarbu, kad jų perkamos bulvės pasižymėtų aukščiausia kokybe ir šviežumu, o lietuviška kilmė jiems – tarsi to garantas. Kadangi „Iki“ parduotuvėse parduodamas bulves tiekia tik mūsų šalies ūkininkai, pirkėjai gali rinktis iš siūlomų rūšių neabejodami, kad gaus kokybišką produktą už prieinamą kainą“, – pažymi V. Budrienė.
Pasak jos, „Iki“ parduotuvėse iš viso yra prekiaujama 4 rūšių bulvėmis: iš ankstyvųjų – „Solist“ ir „Vineta“, vėlyvosios – „Soraya“ ir „Laura“.
Seniai žinoma daržovė – nauji skonių deriniai
Didžkukuliai, dažniau vadinami cepelinais, kugelis, žemaičių blynai – pagrindiniai lietuviški patiekalai, be kurių dažnai neįsivaizduojamas savaitgalio vizitas pas senelius ar apsilankymas tradicinio maisto restorane. Bulvė – nors ir ne pagrindinis, bet būtinas ingredientas valgant ir tokius įprastus patiekalus kaip šaltibarščiai ar balandėliai.
Anot V. Juodkazienės, nors lietuviškos bulvės neatsiejamos nuo tradicinės virtuvės, jų panaudojimo spektras – kur kas platesnis, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.
„Nors dalis lietuvių savaitgalio pietų neįsivaizduoja be cepelinų ar žemaičių blynų, žinoma, yra žmonių, kurių šie patiekalai nebestebina. Visgi lietuviškos bulvės ir patiekalai, kuriuos galima iš jų pasidaryti, siūlo kur kas platesnį pasirinkimą. Pavyzdžiui, sveikiems ir maistingiems pietums galite pateikti orkaitėje keptas bulves su varške ar šviežiomis daržovėmis. O galbūt daržovių blynus norėtumėte pagardinti šviežiomis bulvėmis? Sveikų, mažiau kaloringų receptų įvairovė gali nustebinti ir virtuvės profesionalą“, – teigia V. Juodkazienė.
„Iki“ maisto ekspertė siūlo išbandyti 3 patiekalus su lietuviškomis bulvėmis.
Virtų bulvių blynai su daržovėmis
Jums reikės:
- 800 g virtų bulvių
- 100 g sūrio
- 70 g miltų
- 200 g brokolių
- 1 kiaušinio
- 1 morkos
- 1 svogūno
- 2 skiltelių česnako
- Druskos, pipirų
Paruošimas:
Bulves sutrinkite grūstuve, o sūrį sutarkuokite. Supjaustykite brokolį ir nuplikykite, vėliau susmulkinkite. Morką ir svogūną sutarkuokite. Atskirame puode bulves sumaišykite su sūriu, sutarkuota morka, paplaktu kiaušiniu, daržovėmis, smulkiai kapotu česnaku ir svogūnu. Pagardinkite druska ir pipirais. Kepkite ant aliejumi įkaitintos keptuvės.
Bulvių salotos su grūdėta varške
Jums reikės:
- 1 kg bulvių
- 500 g grūdėtos varškės
- 1 saujelės kaparėlių
- 5 lapelių baziliko
- 2 skiltelės česnako
- 1 šaukšto obuolių acto
- Druskos, pipirų
Paruošimas:
Išvirtas bulves supjaustykite ir palikite atvėsti. Padažui sumaišykite varškę, žoleles ir prieskonius. Į padažą įmaišykite bulves ir pagardinkite druska, pipirais. Paruoštas bulvių salotas pateikite su mėgstamomis daržovėmis.
Įdarytos bulvės su kumpiu
Jums reikės:
- 4 didesnių bulvių
- 100 g karštai rūkyto kumpio
- 1 morkos
- 1 svogūno
- 50 g fermentinio sūrio pagal skonį
- 2 šaukštų pomidorų padažo
- Aliejaus
- Druskos, pipirų
Paruošimas:
Bulves su lupena virkite apie 25–30 minučių. Joms atvėsus perpjaukite pusiau, šaukštu išskobkite minkštimą. Jį sudėjus į atskirą indelį sutrinkite šakute. Svogūną smulkiai supjaustykite, o morką sutarkuokite. Ant aliejumi įkaitintos keptuvės pakepkite svogūną, morką. Kumpį supjaustykite kubeliais, o sūrį sutarkuokite. Kepintas daržoves sumaišykite su bulvių minkštimu, kumpiu, pomidorų padažu, sūriu. Įdarytas bulves kepkite 190 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 15 minučių.
Pranešimą paskelbė: Justina Polikaitytė, UAB „Publicum”