Kepkite kaip profesionalas: 5 gudrybės paskaninti šventinius kepinius

Šventinis laikotarpis nesibaigia. Norint artimuosius Naujųjų metų vakarą nustebinti išradingais desertais, jau dabar verta pradėti ieškoti receptų. Kepinių pasaulyje slypi daug nesudėtingų gudrybių, kurios gali paskaninti kepinius ir net palengvinti jų paruošimą. Todėl pasitelkę kelias gaminimo taisykles, net ir paprasčiausius kepinius paversite tikru konditerijos šedevru. Tai, kad lietuvių šventinius stalus puošia įvairiausi desertai rodo ir pardavimų duomenys, sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Šventiniu laikotarpiu matyti, kad pirkėjai ieško tiek miltų, cukraus, įvairiausių prieskonių, be to, dairosi į jau paruoštų desertų vitrinas.  

„Šventinis laikotarpis tęsis dar visą savaitę. Pastebime, kad prieš Naujuosius metus pirkėjai linkę pasilepinti, todėl jų krepšeliuose dažnai matyti ir įvairiausi desertai. Savo ruožtu stengiamės jų pasiūlyti kuo įvairesnių, konditerijos gaminių asortimentą atnaujiname kelis kartus per metus. Šiuo metu vitrinose puikuojasi desertai, kuriuos puošia riešutai, cinamonas, mandarinai, aguonos. Be to, daug dėmesio skirta ir kepinių sudėčiai. Pavyzdžiui, ieškantiems sveikesnių alternatyvų siūlome desertų be pridėtinio cukraus, laktozės, kvietinių miltų, kurie taip pat puikiai tiks sveikuoliškesniam Naujųjų stalui“, – sako V. Budrienė.

Thierry Lauvray, prekybos tinklo „Iki“ konditeris, sako, kad konditeriniams gaminiams skonio suteikti gali ne tik įmantrūs ingredientai, bet ir patys paprasčiausi prieskoniai. Pavyzdžiui, žiupsnelis druskos sustiprina bene kiekvieno kepinio skonį.

„Tokie ingredientai kaip druska, cukrus, pasukos, kakavos milteliai, citrinos sultys įvairiausiems kepiniams suteikia ryškesnio skonio. Druskos į kepinius paprastai dedama labai nedaug, tačiau ji daro neįtikėtiną poveikį desertų skoniui. Sviestas – dar vienas svarbus kepinių ingredientas, kuris atlieka svarbų aromatizatoriaus vaidmenį, todėl jo vertėtų nepagailėti“, – sako T. Lauvray. 

Jeigu mėgstate ruošti gaivesnius desertus ir juos gardinate šviežiais vaisiais ar šaldytomis uogomis – juos apibarstykite miltais. Jie neleis vaisių ir uogų gabalėliams nusileisti į pyrago dugną ir užtikrins tolygų jų pasiskirstymą. „Iki“ konditeris dalijasi ir dar keliomis gudrybėmis, kurios pravers ruošiant desertų stalą.

5 gudrybės, kaip paskaninti konditerijos gaminius

Kambario temperatūros kiaušiniai. Kambario temperatūros kiaušiniai tolygiau susimaišo su tešla ir padeda jai iškilti. Jei pamiršote laiku ištraukti kiaušinius iš šaldytuvo, tiesiog 10 minučių palaikykite juos dubenyje su šiltu vandeniu.

Kambario temperatūros sviestas. Jei pamiršote išimti sviestą iš šaldytuvo, o jums reikia, kad jis būtų kambario temperatūros, išgelbės mikrobangų krosnelės atitirpinimo funkcija, kuri sviesto neišlydo. Taip pat sviestą galite ir sutarkuoti. Ruošdami tešlą su atšaldytu sviestu, valandą prieš gaminant jį sutarkuokite ir įdėkite į šaldiklį. Tokį sviestą bus lengviau įmaišyti į tešlą. 

Aliejaus pakaitalai. Jei nenorite tešlai naudoti aliejaus, galite jį pakeisti tokiu pat kiekiu obuolių tyrės. Aliejų pakeisti sviestu yra šiek tiek sudėtingiau. 100 ml aliejaus atitinka 125 g sviesto. Jei vietoj rapsų ar kito augalinio aliejaus planuojate naudoti sviestą, pirmiausia jį ištirpinkite ir leiskite atvėsti iki kambario temperatūros.

Valgomosios sodos ir kepimo miltelių skirtumai. Tiek soda, tiek kepimo milteliai yra naudojami kildinti tešlai. Soda nugesinama rūgšties turinčiais ingredientais, todėl ji naudojama receptuose su jogurtu, citrinų sultimis arba kakavos milteliais. Kepimo milteliams, kad suaktyvėtų, tereikia skysčio, todėl juos geriau naudoti receptuose be rūgšties turinčių ingredientų. 

Tarkuotas šokoladas. Dažniausiai tarkuojamas šokoladas ima tirpti. Norėdami to išvengti, tiek šokoladą, tiek tarką įdėkite į šaldiklį. Pajutę, kad tarkuojant šokoladas sušilo, vėl kuriam laikui įdėkite jį į šaldiklį.

T. Lauvray dalijasi ir dar 2 nepaprasto skonio desertų receptais, kuriuos lengvai ir greitai paruošite namuose.

Vyniotinis su aguonomis ir lazdynų riešutais

Jums reikės:

Tešlai:

500 g miltų

1/2 a. š. druskos

10 g sausų mielių

1 kiaušinio

1 kiaušinio trynio

150 ml šilto pieno

1 apelsino sulčių ir tarkuotos žievelės

80 g cukraus

50 g minkšto sviesto

1 v. š. aliejaus (dubeniui ir tešlai aptepti)

Įdarui: 

200 g maltų aguonų

150 g cukraus

150 ml verdančio pieno

100 g maltų arba smulkiai pjaustytų lazdynų riešutų

1 a. š. vanilės ekstrakto

1 citrinos žievelės (tarkuotos)

1 kiaušinio baltymo (išplakto iki standumo)

Aptepti:

1 kiaušinio

1 v. š. vandens

Gaminimas:  

Dubenyje sumaišykite miltus ir druską, suberkite sausas mieles ir dar kartą išmaišykite. Išplakite kiaušinio trynį, visą kiaušinį ir pieną, viską įmaišykite į miltus. Maišydami supilkite apelsinų sultis ir žievelę, cukrų ir sudėkite sviestą. Elektriniu plaktuvu išsukite tešlą. Perkelkite tešlą ant kieto paviršiaus ir minkykite 5 minutes. Vėliau išminkytą tešlą dėkite į aliejumi išteptą dubenį. Aptepkite tešlą aliejumi, uždenkite ir palikite šiltai, kad masė iškiltų.

Paruoškite įdarą. Aguonas sumaišykite su cukrumi ir užpilkite verdančiu pienu. Kai mišinys šiek tiek atvės, suberkite riešutus, supilkite vanilės ekstraktą ir įmaišykite išplaktą kiaušinio baltymą. Kai tešla iškils, padalykite ją į dvi dalis ir kiekvieną iš jų iškočiokite ant miltais pabarstyto paviršiaus. Ant kiekvienos iškočiotos tešlos dalies tepkite įdaro ir suvyniokite. Vyniotinius dėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą ir palikite 20 minučių pakilti. Prieš kepant šakute skirtingose kiekvieno vyniotinio vietose padarykite po keletą skylučių. Įdėkite į įkaitintą orkaitę ir kepkite 40 minučių 180 °C temperatūroje. Prieš baigiant kepti vyniotinius aptepkite kiaušinio ir vandens plakiniu.

Keksas su šokoladiniu sūrio įdaru

Jums reikės:

Įdarui:

200 g kreminio sūrio (kambario temperatūros)

70 g cukraus

1 kiaušinio

50 ml grietinės

100 g lydyto šokolado

1 v. š. miltų

Tešlai:

220 g miltų

10 g kepimo miltelių

¼ a. š. druskos

200 g sviesto (kambario temperatūros)

100 g cukraus

4 kiaušinių

2 a. š. vanilės ekstrakto

40 ml pieno

 Formai paruošti:

1 a. š. sviesto

2 v. š. miltų 

Ganašui: 

100 g juodojo šokolado

60 ml plakamosios grietinėlės

1 a. š. vanilės ekstrakto 

Gaminimas:

Įkaitinkite orkaitę iki 170 laipsnių temperatūros. Elektriniu plaktuvu suplakite kreminį sūrį ir cukrų. Įmuškite kiaušinį, sudėkite grietinę, miltus ir viską išmaišykite iki vientisos masės. Galiausiai įmaišykite lydytą šokoladą. Kekso formą ištepkite sviestu ir apibarstykite miltais. Miltų perteklių iškratykite apvertę formą. Viename dubenyje sumaišykite miltus, kepimo miltelius ir druską. Kitame – elektriniu plaktuvu 2 minutes plakite sviestą ir cukrų, įmaišykite vanilės ekstraktą ir po vieną įmuškite kiaušinius. 

Sudėkite anksčiau dubenyje paruoštus miltus, supilkite pieną ir maišykite, kol gausite vientisą masę.

Į paruoštą formą sukrėskite pusę tešlos ir švelniai išlyginkite mentele. Šaukštu padarykite maždaug 2 cm gylio įdubimą per visą tešlos plotą ir užpildykite jį paruoštu sūrio ir šokolado įdaru. Likusią tešlą sukrėskite ant viršaus, išlyginkite paviršių mentele ir pašaukite į įkaitintą orkaitę. Kepkite apie 50–60 minučių 170 °C temperatūroje. Išimkite keksą iš orkaitės, dar 15 minučių palikite jį kepimo formoje, tada apverskite, išimkite iš formos ir padėkite ant grotelių atvėsti. Tuo tarpu paruoškite ganašą. Supjaustytą šokoladą sudėkite į dubenį. Nedideliame puode pašildykite grietinėlę, neleiskite užvirti ir nuimkite nuo kaitros. Pilkite ją ant šokolado. Palikite 5 minutes pastovėti, supilkite vanilės ekstraktą ir maišykite, kol glajus taps vientisas, blizgus ir tirštas. Glajų pilkite ant visiškai atvėsusio kepinio.

Pranešimą paskelbė: Gabrielė Valaitytė, UAB „Publicum”

Facebook Comments