Kaip greitai gali pažinti impresionizmą: tam užteks ir valandos

Norint pamatyti garsiausius impresionistų darbus, reikėtų pasiruošti ne tik piniginę, bet ir pasiimti ilgas atostogas – tektų aplankyti apie 15 meno galerijų ir muziejų ne tik Europoje, bet ir JAV. Tačiau netrokštantiems nuolatinio buvimo kelyje, yra alternatyva ir Lietuvoje – garsiausius impresionizmo atstovų pertapytus darbus galima pamatyti  Vilniuje veikiančioje edukacinėje parodoje „Pasaulio dailės lobynai: nuo Monė iki van Gogo“. Svarbiausia, kad kokybiškai pažinčiai su impresionizmu čia pakanka valandos.

Pabrėžia vieną išskirtinumą

Kad impresionistais buvo toli gražu ne tik prancūzai, galima puikiai įsitikinti nuvykus į Nyderlandus. Šios šalies sostinėje veikia Vincento Van Gogo vardo muziejus, kuriama saugomas vieno garsiausių šios šalies menininkų darbas „Miegamasis“. Svarbiausia, kad kelionė lėktuvu iš Vilniaus trunka vos pustrečios valandos. Tiesa, tai tik pradžia – norint susipažinti su kitais garsiausiais impresionistų darbais, vėliau tektų sėsti į traukinį ir dar bent pustrečios valandos traukiniu keliauti į Briuselį, kur eksponuojamas Eduaro Manė šedevras „Pasiplaukiojimas“.

Įdomu, kad pastarojo menininko panašiai nutapytų ir taip pat pavadintų paveikslų galima rasti ir dar kitur. Kaip pasakoja tyrinėti ir tobulėti meno ir kultūros srityse visuomenę skatinančio socialinio verslo VšĮ „Art Central“ projektų vadovė Agnė Norkutė, toks kūrinių serijavimas impresionistų kūryboje buvo įprastas.  

„Tam tikrų impresionistų darbuose vaizduojami tie patys objektai, tik skiriasi apšvietimas, spalvos ir tapymo laikas – jie norėjo tuos pačius daiktus parodyti skirtingai, pabrėžti, kad kiekvieną jų besikeičiant sąlygoms galima pamatyti visai kitaip. Štai iki šių dienų išliko net penki V. van Gogo natiurmortai su saulėgrąžomis. O kitas impresionistas Kamilio Pisaro Paryžiaus Monmarto bulvarą iš to paties taško nutapė skirtingai net 13 kartų“, – pasakoja pašnekovė.

Galima pajusti to meto dvasią

Tęsiant kelionę po žymiausius impresionizmo darbus saugančius muziejus, pajudėjus iš Belgijos sostinės traukiniu, už poros valandų tektų atsidurti Paryžiuje. Būtent šis miestas yra vienas svarbiausių impresionistams – čia prasidėjo šis meno judėjimas, Prancūzijos sostinėje kūrė ir joje veikiančiuose kavinėse bei baruose rinkdavosi dauguma to meto impresionistų. Nestebina, kad dabar šis miestas priglaudė ir vienus garsiausių impresionistų darbų, kuriems pamatyti toli gražu nepakaktų vienos dienos.

Štai Marmottan Monet muziejuje saugomi du vieni žinomiausių Klodo Monė darbų. „Įspūdis. Saulėtekis“ buvo eksponuojamas dar pirmojoje impresionistų parodoje, nuo jo kilo viso meno judėjimo pavadinimas. Paveikslas „Vandens lelijos“ tapytos po to, kai K. Monė persikėlė į Giverny miestelį ir ten įrengė gėlių bei vandens sodus. Įdomu, kad šią vietą galima aplankyti ir šiandien. Orsė muziejuje impresionizmo mėgėjų laukia puikiai to laikmečio dvasią atspindintis, mirguliuojančiomis šviesomis ir laisvais potėpiais pripildytas Pjero Ogiusto Renuaro darbas „Šokiai „Moulin de la Galette“ restorane“. Taip pat – Bertos Morizo „Lopšys“, kuriame atsispindi moterų gyvenimas, ir Edgaro Dega paveikslas „Žvaigždė“, atvaizduojantis koncerte arabeską atliekančią šokėją.

Paryžius yra miestas, kuriame ir apie kurį kūrė dauguma impresionistų. Tačiau norint pajusti to laikmečio Paryžiaus dvasią, net nereikia keliauti į šį miestą – pasijusti it XIX amžiaus Prancūzijos sostinėje gali padėti Vilniuje surengta edukacinė paroda „Pasaulio dailės lobynai: nuo Monė iki van Gogo“. Parodoje – 21 aliejine tapyba pertapytas ir originalų dydį atitinkantis didžiųjų menininkų kūrybą atkartojantis kūrinys. Parodą papildo skambanti prancūziška muzika, jai kurti kvapai bei audiogido pasakojama istorija prie kiekvieną iš paveikslų. 

„Ši paroda yra idealus pasirinkimas tiems, kurie nėra susipažinę su šia meno kryptimi, neturi žinių ar pasiruošimo bei nenori toli keliauti tam, kad galėtų artimiau prisiliesti prie impresionizmo darbų. Džiugu, kad toks parodos formatas padeda susipažinti su žinomiausių tapytojų gyvenimu, reikšmingiausiais kūriniais ir pasijusti kaip šurmuliuojančiame mieste ar muzikos bei šokio sūkuryje vienoje Paryžiaus kavinių. Parodą galimą tyrinėti tiek vienam, tiek su gido palyda“, – pažinti skatina A. Norkutė.

Dalis kūrinių – ir už uždarų durų

Kita stotelė tęsiant kelionę po impresionizmo darbus saugančias meno galerijas ir muziejus – Londonas. Didžiosios Britanijos sostinėje esančioje „Courtauld“ meno muziejuje eksponuojamas XIX amžiaus Paryžiaus gyvenimą vaizduojantis E. Manė „Folies-Bergere baras“, o Nacionalinėje galerijoje – V. van Gogo paveikslas „Vaza su penkiolika saulėgrąžų“. Įdomu, kad šioje kelionėje laukia dar vienas šio menininko paveikslas, tačiau jau kitoje Atlanto vandenyno pusėje, už maždaug 7,5 valandos trukmės skrydžio į Niujorką. „Didžiuoju obuoliu“ vadinamame mieste veikiančiame Modernaus meno muziejuje eksponuojama V. van Gogo drobė „Žvaigždėta naktis“.

Dar vieną dieną reikėtų paskirti išvykai į Metropoliteno muziejų, kuriame galima išvysti Polio Sezano paveikslą „Kortų lošėjai“ ir E. Dega kūrinį „Baleto šokio repeticija“. JAV apskritai saugoma nemažai impresionizmo darbų. Štai už pusantros valandos kelionės traukiniu nuo Niujorko nutolusiame Filadelfijos muziejuje saugomas Merės Kasat tapytas „Aleksanderio J. Kasato ir jo sūnaus Roberto Kelso Kasato portretas“, dar už dviejų valandų kelio esančioje Vašingtono nacionalinėje dailės galerijoje – M. Kasat „Maža mergaitė mėlyname fotelyje“. Dar trys valandos lėktuvu ir jūs jau galite apžiūrėti Dalase eksponuojamą K. Pisaro kūrinį „Obuolių rinkėjai“, dar už dviejų valandų skrydžio – Čikagos meno institute saugomą Polio Sezano kūrinį „Obuolių krepšys“ ir P. O. Renuaro, „Dvi seserys“.

„Žymiausi kūriniai išsibarstę po visą pasaulį, todėl, natūralu, populiarėja edukacinės parodos, siūlančios alternatyvas. Tokią išskirtinę ir analogų šalyje neturinčią parodą, kuri leidžia susipažinti su impresionizmo šedevrais, nuspręsta pristatyti ir Vilniuje. Svarbiausia, kad nereikia niekur keliauti ir gaišti daugybės laiko – norint įsijausti į impresionizmą pakanka geros valandos parodoje kartu su gidu“, – apie iki metų pabaigos veiksiančią parodą pasakoja A. Norkutė.

Pilies g. 6-1 veikiančią parodą galima aplankyti nuo trečiadienio iki sekmadienio 13–19 valandomis. Parodos komunikacija rūpinasi viena didžiausių Lietuvoje komunikacijos agentūrų „INK agency“ ir vaizdo komunikacijos agentūra „CUT! Films“.

Pranešimą paskelbė: Karolis Adamonis, UAB „INK agency“
Kaip greitai gali pažinti impresionizmą: tam užteks ir valandos

Facebook Comments