Javapjūtės pradžia Alytaus rajone – su Oninių ir Šviežios duonelės švente

Liepos 22 d., penktadienį, 19 val., Punioje (Alytaus rajone) vyks Oninių – Šviežios duonelės šventė. Kviečiame dalyvauti!

Punia – skambių dainų, darbščių žmonių ir didingos istorijos kraštas  –  šiais metais mini  640 metų sukaktį nuo datos, kai istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą buvo paminėtas jos vardas. Bene labiausiai miestelį išgarsino ilgą laiką gyvavusi legenda,  kad Punioje ant piliakalnio neva stovėjusi Pilėnų pilis, kurią 1336 m. užpuolė kryžiuočiai, ir vietos gyventojai, vadovaujami kunigaikščio Margirio, nepasidavė priešams, likę gyvi – susidegino.

Koks bebūtų istorikų verdiktas dėl Pilėnų, Margirio piliakalnis didingai tebestūkso ant Nemuno kranto Punioje, o jo papėdėje jau šio penktadienio vakarą susirinks tūkstančiai šio krašto gyventojų ir svečių.

Šventė, ženklinanti vieno iš svarbiausių žemdirbių darbymečio – javapjūtės – pradžią, yra  tarsi simbolinė padėka žemei, duonai ir žmogui. Pagal tradiciją ji sutampa su Oninėmis, nes senovėje Ona vadinta duonos ponia, mat tuo metu jau būdavo nupjauti pirmieji rugiai, iškulti grūdai ir iškepta pirmoji šviežia duonelė.

Oninių – Šviežios duonelės vakaro programoje bus ir  tradicinis duonos,  ir seniūnijoje gyvenančių  varduvininkių pagerbimas, svečių sveikinimai. Iš karto po to  grieš liaudiškos muzikos kapelos „Punelė“, „Šerkšnė“, kantri grupės „Karčema“, vėliau – grupių „Kitava“, „Sare Roma“ ir Sauliaus Prūsaičio su grupe pasirodymai.

Visų atvykusiųjų lauks Duonos kelio edukacija, galimybė gyvai pamatyti, kaip lauko krosnyje kepama ruginė duona. Išalkusieji bus pavaišinti čia pat verdama žuviene – „poliauka“ bei rūkyta žuvimi. Visos šventės metu veiks amatininkų, tautodailininkų dirbinių mugė, šventinė prekyba. Bus karieta ir pasijodinėjimas žirgais.

Gamtos ir kraštovaizdžio mylėtojams organizatoriai žada įspūdingą pasiplaukiojimą plaustu Nemune.

Šventėje turės ką veikti ir mažieji lankytojai. Jiems parengtos įvairios pramogos, kaip piešimas ant veido, virtualios realybės pramoga, vaikščiojantys dideli meškinai, su kuriais bus galima ne tik apsikabinti, bet ir nusifotografuoti.

Visų pramogų organizatoriai neišduoda, sako, – tegul žiūrovams bus netikėtumas, nes malonios staigmenos visiems patinka. Mes išduosime tik vieną paslaptį: renginio vedėja bus televizijos žvaigždė Edita Mildažytė, bet sako, kad tikrų žvaigždžių bus ir daugiau.

Tad laukiame jūsų Punioje!

                                                                   Alytaus rajono savivaldybės informacija

Pranešimą paskelbė: Dalia Paulauskaitė, Alytaus rajono savivaldybė

Facebook Comments