Instaliacija „Dingęs bagažas“ perkelta eksponuoti į Kauno IX forto muziejų

Prie Kauno geležinkelio stoties eksponuota Ukrainos menininko Mykolos Ridnyi instaliacija „Dingęs bagažas“ pasibaigus 12-ajai Kauno bienalei perkelta eksponuoti į Kauno IX forto muziejų. Muziejuje kūriniai bus saugomi ir eksponuojami laikinai – vis dar ieškoma meno rėmėjų, norinčių juos įsigyti ar padovanoti muziejui. Kauno IX forto muziejaus ekspozicijose pristatomas Kauno getas, pasakojami geto kalinių likimai, tad instaliacija „Dingęs bagažas“ prisidės prie interaktyvaus istorijos pažinimo. Sukurti monumentalią puodų instaliaciją menininką M. Ridnyi įkvėpė Estheros Lurie kūryba ir jos gyvenimo istorija.

Esthera Lurie (1913–1998 m.) – žydų dailininkė, kilusi iš Latvijos. 1934 m. Estheros šeima emigravo į Palestiną – ten ji kūrė teatro dekoracijas, tapė portretus. 1939 m. Esthera sugrįžo į Europą – kurį laiką gyveno Prancūzijoje, vėliau studijavo Antverpeno karališkojoje dailės akademijoje. Antrasis pasaulinis karas ją užklupo Lietuvoje. Nacių okupacijos laikotarpiu 1941–1944 m. ji su kitais žydais kalinta Kauno gete. Menininkė pačiu sudėtingiausiu gyvenimo periodu piešiniuose perteikė geto kasdienybę. Po 1943 m. spalio 26 d. įvykdytos geto kalinių deportacijos į Estiją E. Lurie, norėdama apsaugoti savo kolekciją nuo nacių, paslėpė apie 200 piešinių ir akvarelės darbų. Piešinius ji sudėjo į keraminius puodus ir užkasė. Kai kurie jos darbai buvo nufotografuoti slaptam geto archyvui. 1944 m. liepą Kauno getas buvo likviduotas, o Esthera išsiųsta į Vokietiją – ji kalinta Štuthofo koncentracijos stovykloje. Ten ji irgi piešė. Pasibaigus karui E. Lurie grįžo į Izraelį ir apsigyveno Tel Avive.

Paslėpti Estheros kūriniai liko Kauno gete. 11 eskizų ir akvarelių bei 20 nufotografuotų E. Lurie piešinių išsaugojo A. Toris (Kauno geto sekretorius). Jos piešinius išsaugojo ir lietuviai: dailininkė V. Šleivytė, gydytojas S. Paukštys. Estheros Lurie piešinius galima pamatyti Jad Vašem muziejuje ir privačiose galerijose, tačiau dalis jos kūrinių niekada nebuvo rasti.

M. Ridnyi originaliai „paslėpė“ Estheros Lurie piešinius penkiuose keraminiuose žmogaus dydžio induose. Lankytojai gali pamatyti piešinius tik žvelgdami pro nedideles skylutes indų paviršiuje. Šis interaktyvus gestas – galimybė pamatyti ir pajusti tai, kas yra šešėlyje. Instaliacija Kauno IX forto muziejuje eksponuojama nuo 2019 m. lapkričio 23 d.

Pranešimą paskelbė: Rita Dabulskytė, Kauno IX forto muziejus
Instaliacija „Dingęs bagažas“ perkelta eksponuoti į Kauno IX forto muziejų

Instaliacija „Dingęs bagažas“ perkelta eksponuoti į Kauno IX forto muziejų

Facebook Comments