Gyvūnų priežiūra vasarą: ko imtis užklupus karščiams?

Netrukus prasidėsiantis karštasis metų sezonas daugeliui keturkojų šeimininkų gali tapti tikru galvos skausmu, o jų augintiniams – išbandymu. Tačiau veterinarijos specialistės teigimu, tinkamai prižiūrint augintinių kailį bei laiku pastebėjus simptomus, išduodančius, kad gyvūnui yra per karšta, vasaros sezonas taps kur kas lengvesnis.

Pirmieji perkaitimo simptomai

Prasidėjus pirmiesiems vasaros karščiams, keturkojų šeimininkai gali pastebėti, kad jų augintinis tapo mažiau žaismingas bei energingas. KIKA veterinarijos gydytoja Kamilė Ausmanė pabrėžia, kad toks elgesys leidžia manyti, jog gyvūnas perkaito saulėje. Vis dėlto, anot jos, sumažėjusi augintinio energija yra ne vienintelis simptomas, perspėjantis apie tai, jog augintiniui gali būti per karšta.

„Didelis šuns lekavimas bei nerimas rodo, kad jis perkaito saulėje. Karštomis dienomis šeimininkai gali pastebėti ir paraudusius augintinio akių obuolius, šuns bandymus pačiam susirasti vandens šaltinį. Jeigu perkaitimas yra stiprus bei užsitęsęs, gyvūnas tampa vangus, o gulint jam smarkiai kilnojasi krūtinė“, – sako K. Ausmanė.

Veterinarė atkreipia dėmesį, kad jaunų ir sveikų šunų kailis prie karščių yra prisitaikęs visais metų laikais, tačiau vyresnio amžiaus arba, priešingai, dar labai jaunus, vos kelių mėnesių gyvūnus, nuo saulės derėtų pasaugoti atidžiau.

„Mitas, kad šunys vasarą kenčia nuo karščio dėl to, jog turi kailį. Jis kaip tik apsaugo nuo kaitrių saulės spindulių, todėl ypač ilgakailiams pavojingesnis netgi ne karštis, o šaltis“, – pastebi K. Ausmanė.

Skubi pagalba perkaitus

Trumpalaikis augintinio perkaitimas saulėje paprastai apsieina be sunkesnių fizinės ar emocinės būklės traumų. Vis dėlto, vertėtų sunerimti, jei gyvūnas kaitroje praleido ganėtinai ilgą laiką. Tokiu atveju, šunį galima pagirdyti didesniu vandens kiekiu, kad atsistatytų patirta dehidratacija ir stengtis neperšerti.

„Pastebėjus pirmuosius perkaitimą saulėje išduodančius augintinio simptomus gyvūnus reikėtų girdyti vėsiu, tačiau ne per daug šaltu vandeniu. Taip pat, tiek kates, tiek šunis rekomenduotina kuo skubiau perkelti į pavėsį, o jų kūną apdengti vėsiame vandenyje sudrėkintu rankšluosčiu“, – pataria specialistė.

Tiesa, esant didelei kaitrai, ant įkaitusio šuns kailiuko galima užpilti ir šiek tiek vandens, tačiau prieš tai derėtų įsitikinti, kad tokiu būdu pasilepinti vėsa augintinis išties mėgsta. Priešingu atveju, tai jam gali sukelti dar daugiau nerimo. Perkaitimo simptomams užsitęsus vertėtų kreiptis į specialistus dėl nuodugnesnės apžiūros.

Būdai, padėsiantys išvengti problemų

Norint iš anksto pasirūpinti, kad gyvūnas neperkaistų, patariama imtis specialių priemonių. Pavyzdžiui, einant į lauką šeimininkams pravartu su savimi turėti skėtį, kad prireikus galėtų gyvūnui sukurti pavėsį. Esant kaitriai saulei, asfalto danga tampa ypatingai karšta, o tai gali sukelti augintinio pėdučių išsausėjimą bei skilinėjimą, todėl rekomenduotina augintinio pėdutes patepti specialiu kremu. Patartina pasirūpinti ir gertuve bei vėsinančiu kilimėliu. Šios priemonės gali pagelbėti ir kelionių automobiliu metu.

„Kuomet lauke esant didelei temperatūrai – automobilyje ji dar didesnė. Keliaujant labai svarbu augintiniui suteikti kuo daugiau vėsinančių priemonių, į narvą įkloti kilimėlį, o nekeliaujant – jokiu būdu nepalikti augintinio vieno įkaitusiame automobilyje. Ilgesnį laiką praleidžiant namuose, gyvūnui dėl karščio jaučiamo diskomforto gali padėti išvengti vėsinantys guoliai bei žaislai“, – dalinasi specialistė.

Vasaros sezono karščius padės lengviau pakelti ir tinkama augintinio kailio priežiūra. Dėl saulės ultravioletinių spindulių poveikio, jis praranda gyvybingumą ir ima labiau sausėti bei veltis. Todėl, nusprendus augintinį maudyti, rekomenduotina atsižvelgti į priežiūros priemones bei šampūnus specialiai pritaikytus augintinio odai ir kailiui. Maudynės bei šukavimas taip pat padės pašalinti negyvus plaukus augintiniui pradėjus šertis.

„Jei pastebėjote, kad jūsų katino ar šuns kailis smarkiai susivėlęs ir ima rastis sąvėlos, verta pagalvoti ir apie kailiuko skutimą. Susivėlęs kailis trukdo orui patekti prie odos ir neleidžia augintiniui atvėsti. Jei šuo yra ilgaplaukis, taip pat vertėtų jį apkirpti, kad pastarasis galėtų lengviau atsivėsinti. Tačiau, visiškai nukirpti ilgaplaukio gyvūno nederėtų. Šeimininkai vasaros metu taip pat skundžiasi dėl intensyvesnio kailio šėrimosi. Jį galima sumažinti reguliariai maudant bei šukuojant augintinį. Tai galima daryti namuose, arba apsilankius pas profesionalų gyvūnų kirpėją“, – pažymi veterinarė.

Specialistė pastebi, kad norint užtikrinti puikią augintinio fizinę bei emocinę sveikatą vasaros sezono metu, verta pagalvoti ne tik apie būdus apsisaugoti nuo karščio, bet ir apie visavertę gyvūno mitybą. Svarbu, kad augintinis su maistu gautų visas reikalingas medžiagas, gyvūninės kilmės baltymus ar kokosų aliejų, kurį galima rasti kai kurių pašarų ingredientuose. Jie gerina tiek augintinio savijautą, tiek jo kailiuko būklę.

Pranešimą paskelbė: Paulina Taškutė, UAB „INK agency“
Gyvūnų priežiūra vasarą: ko imtis užklupus karščiams?

Facebook Comments