Erkinis encefalitas nepagydomas, dėl to būtina skiepytis
|Pamiršau, nespėjau, neturiu, laiko ar jau per vėlu – dažni atsakymai, kai pasiteiraujama, ar skiepijamasi nuo erkinio encefalito. Skiepyti vaistinėse pirmieji iš visų vaistinių tinklų Lietuvoje pradėję „Eurovaistinės“ vaistininkai sako, kad tinkamiausias laikas pasiskiepyti nuo šios ligos yra dabar.
Vaistininkė Jovita Juodsnukytė sako, kad pirmoji pasiskiepyti norinti pacientė užsiregistravo pačiomis pirmomis paslaugos teikimo valandomis. „Klientai vertina patogumą, taupo savo laiką, galbūt tai padės neatidėlioti svarbių skiepų. Erkinio encefalito skiepijimo procedūra yra paprasta ir neskausminga, tačiau natūralu, kad prieš pirmą skiepą jaučiame jaudulį, tačiau įgytos žinios padėjo jį įveikti“, – dalinasi vaistininkė.
Užsiregistravus skiepui vaistinėje, pasirinktu laiku, pirmiausiai išplėstinės praktiko vaistininkas išsiaiškina apie kliento sveikatos būklę, užduoda reikiamus klausimus apie galimas alergijas ir tik tada pakviečia patogiai įsitaisyti ir paruošti ranką, į kurią skiepys. Po skiepo dar 15 minučių vaistininkai paprašo pasilikti ir pailsėti, kartu su pacientu farmacininkas stebi jo savijautą, galimas nepageidaujamas reakcijas.
Apie skiepus besiteiraujantys pacientai dažnai klausia ir apie COVID-19 vakcinaciją, vis dėlto ji vaistinėse kol kas nėra galima.
Patikimiausia apauga – skiepas
Klinikos „Mama aš sergu“ vaikų ligų gydytoja, vaikų infekcinių ligų specialistė Aušra Šiškutė sako, kad erkinio encefalito skiepas – vienintelis patikimas būdas išvengti šios ligos. „Erkinio encefalito paplitimu Lietuva yra endeminė zona, tad rekomenduočiau pasiskiepyti kiekvienam, nes sergamumas šia liga yra tikrai didelis“, – sako gydytoja. Ji priduria, kad dėl po vakcinacijos jaučiamos ramybės verta įveikti turimas baimes.
Gydytoja pastebi, kad vis daugiau žmonių domisi šiuo skiepu, ypač tada, kai artimoje aplinkoje susiduria su šia liga. Ypač sunkia šios ligos forma dažniausiai serga vyresni, gretutinių ligų kraujotakos sutrikimų turintys žmonės, tačiau liga neaplenkia ir jaunesnių asmenų. A. Šiškutė paaiškina, kad po šios ligos neretai reikalinga ilga reabilitacija, ilgam prarandamas darbingumas, nesvarbu, kokio amžiaus žmogus.
Tiek gydytoja, tiek ir vaistininkė patvirtina, kad dabar tinkamas metas pasiskiepyti nuo erkinio encefalito, priduria, kad netinkamo sezono ir nėra – visada geriau skiepytis dabar nei atidėlioti tą, kaip manoma, tinkamesniam laikui. Erkių sezoniškumas yra pasikeitęs, jos randamos dar ir spalį, tačiau didžiausias pikas – vasara. Erkiniu encefalitu taip pat galima užsikrėsti vartojant nepasterizuotą užsikrėtusių gyvūnų pieną. Vis dėlto net ir pasiskiepijus nereikėtų pamiršti visų saugumo nuo erkių priemonių, nes skiepas neapsaugo nuo erkių platinamos Laimo ligos.
„Eurovaistinės“ valdybos pirmininkas Laimonas Devyžis sako, kad skiepijimas vaistinėje – svarbus žingsnis, tam bendrovė ruošėsi jau kurį laiką. „Ši paslauga vaistinėje padeda taupyti laiką ir nepraleisti reikalingų skiepų. Jau kuris laikas rūpinamės, kad vaistinės atitiktų vakcinacijai keliamas sąlygas. Klientams paslauga bus teikiama įrengtose „Geros savijautos klinikose“, – sako L. Devyžis.
Bendrovė šiam projektui skyrė beveik 300 tūks. eurų investicijų. „Geros savijautos klinikos“ ir skiepijimo paslaugos veikia Vilniuje (Ozo g. 25 ir Gedimino pr. 18) , Kaune (Savanorių pr. 255 ir Karaliaus Mindaugo pr. 49-1), Klaipėdoje (Taikos pr. 61), Šiauliuose (Tilžės g. 44) ir Panevėžyje (Ukmergės g. 23), tam šiuo metu yra pasiruošę daugiau nei pusšimtis „Eurovaistinės“ vaistininkų.
Kitų šalių praktika rodo, kad pradėjus vakcinavimą vaistinėse, išauga pasiskiepijusių žmonių skaičiai. Skiepai vaistinėse jau galimi nemažoje dalyje valstybių – pacientai juos jau vertina Norvegijoje, Portugalijoje, Švedijoje, Didžiojoje Britanijoje ir kitose šalyse.
Kaip saugotis erkių?
- Miške rekomenduojama dėvėti uždarus, šviesesnius drabužius.
- Einant į gamtą naudoti repelentus.
- Grįžus namo svarbu apžiūrėti kūną, ar nėra erkės įsisiurbimo.
- Persirenkite ir išskalbkite gamtoje dėvėtus drabužius.
- Jeigu buvo įsisiurbusi erkė, svarbu stebėti įsisiurbimo vietą.
Pranešimą paskelbė: Laura Bielskė, Eurovaistinė, UAB