Beprotiškai „TikTok“ išpopuliarėjęs citrininis tiramisu – dieviškas ir skonis, ir vaizdas
|Sunku rasti žmogų, kuris nemėgtų itališkojo tiramisu – kavoje pamirkytų biskvitinių sausainių, dosniai užklotų burnoje tirpstančiu maskarponės kremu. Tačiau šią vasarą verta išbandyti kitokį variantą – ir kavą iškeisti į citriną. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, pastebi, kad gaivios ir sultingos citrinos vasarą atsiduria dažno pirkėjo krepšelyje. Iš jų pagamintas išpopuliarėjęs nekeptas desertas bus ypač gardus, o jo gaivinantis skonis puikiai derės su vasariška šiluma.
„Jeigu kiti citrusiniai vaisiai, tokie kaip mandarinai, apelsinai, itin išpopuliarėja šaltuoju metų laiku, tai citrinos yra paklausios ištisus metus. Rudenį jos padeda gelbėtis nuo ligų, o vasarą tampa nepakeičiamu ingredientu gaminant padažus salotoms, marinatus mėsai ar gaivų limonadą. Taip pat pastebime, kad lietuviai vis dažniau renkasi ekologiškai augintas citrinas, kurios pasižymi dar didesne verte organizmui“, – sako V. Budrienė.
Citrinų nauda – ne tik sveikatai, bet ir namams
Prekybos tinklo „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė atkreipia dėmesį, kad citrinas verta į savo mitybą įtraukti ne tik žiemą, bet ir vasarą – pavyzdžiui, dieną pradėti nuo stiklinės vandens su vienos citrinos sultimis.
„Ne be reikalo vien pagalvojus apie citrinas prisimenamas vitaminas C. Viename vaisiuje yra apie 31 mg vitamino C, t. y. maždaug pusė rekomenduojamos paros normos. Be to, citrinos yra geras kalio šaltinis, kuris padeda kontroliuoti kraujospūdį. Jos pasižymi detoksikuojančiu poveikiu, palaiko natūralią organizmo kovą su laisvaisiais radikalais. Pastebima, kad reguliariai geriant vandenį su citrina gali sumažėti ir organizmo rūgštingumas – citrina yra vienas iš labiausiai šarminių maisto produktų ir, priešingai nei įprasta manyti, nesukelia organizmo rūgštėjimo“, – pabrėžia J. Sabaitienė.
Citrinų populiarumą ištisus metus lemia ir įvairūs jų panaudojimo būdai – ne tik kulinarijoje. Pavyzdžiui, citrinų sultys balina rankų odą, šis vaisius taip pat pašalins nemalonius ant rankų likusius kvapus po žuvies, svogūnų ar česnakų pjaustymo.
„Rūgščiosios citrinos taip pat pravers valant namus. Griežinėlis puikiai išvalys sidabrinius papuošalus, o ant pusės citrinos pabarsčius druskos, nuvalysite ir patamsėjusius vario dirbinius. Jeigu į mikrobangų krosnelę įdėsite keletą citrinos griežinėlių ir įjungsite 5 minutėms, iš jos išnyks maisto kvapas. Džiovinta citrinos žievelė, įdėta į lininį maišelį, atbaidys kandis spintoje, o citrinos sultys ar šviežia žievelė padės apsiginti nuo skruzdžių – tereikia jų padėti netoli vabzdžių patekimo į namus vietų, pavyzdžiui, mažų plyšių ir įtrūkimų, grindų lentų ar palangių“, – pataria J. Sabaitienė.
Citrininiam tiramisu – vos 7 ingredientai
Tradicinis itališkas daugiasluoksnis, švelnus, kavos skonio desertas užkariavęs daugelio širdis. Jis žavi ir tuo, kad jį nesunkiai galima pasigaminti namuose, net ir neturint ypatingų kulinarinių įgūdžių.
Citrininė šio klasikinio deserto versija nėra naujiena, tačiau šiemet išgyvena tikrą renesansą – įspūdingai atrodantis desertas žaibiškai išpopuliarėjo socialiniuose tinkluose „Instagram“ ir „TikTok“. Pastarajame įvairūs citrininio tiramisu receptai jau peržiūrėti daugiau nei 2,5 mlrd. kartų.
Gaivaus ir paprastai paruošiamo deserto gamybai tereikės kelių bazinių ingredientų: sausainių, kiaušinių, citrinų, cukraus, sviesto, maskarponės sūrio ir grietinėlės.
Reikės:
2 pakuočių damų pirštelių sausainių
Citrininiam kremui:
4 didelių kiaušinių trynių
4 didelių kiaušinių
didelio žiupsnelio druskos
1 ¼ puodelio cukraus
2 citrinų žievelės
2/3 puodelio citrinų sulčių (apie 2-3 citrinos)
110 g sviesto
Citrinų sirupui:
½ puodelio vandens
¼ puodelio cukraus
1 citrinos žievelės ir sulčių
1 šakelės baziliko (nebūtina)
¼ puodelio limoncello (nebūtina)
Įdarui:
1 ½ puodelio riebios plaktos grietinėlės
1 ½ puodelio pasiruošto citrininio kremo (maždaug pusės pasigaminto)
500 g kambario temperatūros maskarponės sūrio
Gaminame:
Pasiruoškite kremą. Į puodą dėkite kiaušinių trynius, kiaušinius, druską, cukrų, citrinų žievelę ir sultis. Virkite ant vidutinės ugnies nuolat plakant. Kai užvirs, virkite apie 1 minutę arba kol sutirštės. Supilkite kremą į dubenį ir sudėkite sviestą. Maišykite, kol ištirps. Uždenkite ir dėkite į šaldytuvą.
Imkitės sirupo gamybos. Puode sumaišykite vandenį, cukrų, citrinos sultis, citrinos žievelę ir bazilikus (jei juos naudojate). Užvirinkite, išjunkite ugnį ir leiskite atvėsti. Kai atvės, nukoškite. Jeigu naudojate – įmaišykite limoncello.
Tuomet elektriniu maišytuvu plakite grietinėlę, kol susidarys standžios viršūnėlės. Kitame dubenyje sumaišykite pusę atvėsusio citrinų kremo ir maskarponę. Gerai išmaišykite iki vientisos masės, tuomet atsargiai į mišinį sudėkite plaktą grietinėlę.
Dėliokite desertą: pamerkite sausainius į citrinų sirupą ir išdėliokite juos ant stiklinio indo dugno. Galima vietoj jo naudoti atskiras stiklines ir paruošti individualias porcijas. Ant sausainių dėkite pusę maskarponės kremo. Toliau mirkykite pirštelius į citrinų sirupą ir sudėkite dar vieną sluoksnį. Užklokite likusiu maskarponės įdaru. Uždenkite ir laikykite šaldytuve bent 8 valandas. Paruošto patiekti tiramisu viršų aptepkite likusiu citrinų kremu ir papuoškite šviežios citrinos griežinėliais.
Pranešimą paskelbė: Rusnė Tamošaitytė, UAB „Fabula ir partneriai”