Aktyvus laisvalaikis nepraeina be traumų – dažniausiai lūžta kaulai
|Šią vasarą žmonės aktyviai nėrė į pramogas gamtoje, todėl dėl išaugusio aktyvumo netrūko traumų ir susižalojimų. Mūsų šalies gyventojai dažniausiai į vaistines užsukdavo susižeidus vaikams. Tuo tarpu specialistai sužeidimams gydyti būtinomis priemonėmis pataria apsirūpinti iš anksto.
Žygiai, sportas lauke, aktyvios pramogos – veikla, be kurios neįsivaizduojame vasaros, tačiau per didelis atsipalaidavimas ir neatsakingas elgesys gali baigtis traumomis. Specialistai pastebi, kad dažniausia vasaros trauma – kaulų lūžiai. Pasak „Gjensidige“ Sveikatos, kelionių ir asmens žalų skyriaus vadovės Anos Taraitienės, tokio pobūdžio traumos sudaro beveik pusę visų bendrovės fiksuojamų nelaimingų atsitikimų.
Sumažinti lūžių riziką gali reikiamas vitaminų kiekis organizme, ypač tai aktualu vaikams. „Eurovaistinės“ vaistininkė Karolina Kudzinskienė rekomenduoja užtikrinti vaikams pakankamą vitamino D ir kalcio kiekį organizme, tai padės didinti kaulų atsparumą lūžiams. „Jeigu vaikas pradeda greitai augti, reikėtų vartoti kalcį ir D3 vitaminą. Profilaktikai rekomenduoju atlikti vitamino D tyrimą, kad tikrai žinotume, koks yra jo poreikis“, – pataria vaistininkė.
Stiprinant kaulus vaistininkė į mitybos racioną pataria įtraukti sezamo sėklas, kuriose – net dešimt kartų daugiau kalcio nei varškėje. Taip pat valgyti lapines salotas, kopūstus, burokėlius, gražgarstes, saulėgrąžų, moliūgų, chia sėklas, figas ir, žinoma, ko gero, populiariausią kalcio šaltinį – pieno produktus.
Dažniausiai susižaloja vaikai
„Gjensidige“ asmens žalų ekspertė pastebi, kad šią vasarą dažniausiai susižeisdavo 10-15 metų vaikai ir 45-60 metų suaugusieji.
„Šį pavasarį žmonės mažiau judėjo, o paskui su dideliu ūpu išėjo į lauką, todėl vasarą sulaukėme staigesnio įvairių susižeidimų šuolio. Mūsų bendrovės duomenimis, 45 proc. sužalojimų sudaro kaulų lūžiai, 26 proc. traumų – sausgyslių, raiščių ir raumenų patempimai bei plyšimai, 9 proc. – žaizdos ir randai. Vasaros malonumai padidino ne tik vizitų pas traumatologus riziką, bet ir tokių apsilankymų dažnį. Skaičiai rodo, kad dažniau įvairius lūžius, raiščių plyšimus ar patempimus patyrė vyrai. Tikėtina, kad jie daugiau bei aktyviau sportuoja, drąsiau grįžta prie intensyvaus laisvalaikio leidimo būdų, kaip buvo pratę iki karantino“, – sako „Gjensidige“ Sveikatos, kelionių ir asmens žalų skyriaus vadovė.
Pasak draudikės, vaikų traumos nutinka tiesiog „lygioje vietoje“ – supantis ar laipiojant žaidimų aikštelėse, kiemuose, važinėjant dviračiu ar paspirtuku. „Tėvai ir seneliai turėtų būti dėmesingesni vaikų pramogoms, neišleisti atžalų iš akių, pasirūpinti, kad pramogos lauke būtų ne tik smagios, bet ir saugios“, – pastebi A. Taraitienė.
Nuo pramogos iki traumos – tik žingsnis
Dažna vaikų traumų priežastimi tampa pramogos ant batuto. Vaistininkė K. Kudzinskienė sako, kad labai svarbu dar pieš leidžiant šokinėti ant batuto, nustatyti aiškias taisykles ir paaiškinti, kas gali atsitikti, elgiantis priešingai. Svarbu pasirūpinti apsaugomis ir neleisti vienu metu ant batuto šokinėti didesniam skaičiui vaikų.
Vis dėlto tėvai turėtų suprasti, kad vaikų vystymasis bei jų pasaulio pažinimas vyksta bandant, ieškant ir šiame kelyje traumos yra neišvengiamos. „Kiekviena maža trauma ar žaizdelė yra pamoka mums. Žinoma, tik tėvai gali nuspręsti, koks geriausias kelias jų vaikams į pažinimą“, – sako vaistininkė.
Namų vaistinėlėje svarbu turėti priemonių, kurios padėtų susižeidus – pleistriukų, antiseptikų, gijimą skatinančių specialių gelių ir elastinio binto, padedančio nikstelėjus ar pasitempus. Jeigu matote, kad sužalota vieta tinsta, mėlynė sparčiai didėja, geriausia kreiptis į specialistus.
Pagrindinis šalies vaistinių tinklas, pirmąją vasaros dieną inicijavęs projektą „Sveika vasara“, kartu su draudimo bendrove „Gjensidige“ visiems „Eurovaistinės“ klientams dovanoja draudimą nuo traumų 3 mėnesių laikotarpiui, daugiau informacijos apie tai – vaistinės interneto puslapyje.
Pranešimą paskelbė: Kristina Jugulytė, PR Service