5 už kečupą ir garstyčias geresni dešrainių priedai: kraukite daržoves ir vaisius
|Sekmadieniui ruoškite bandeles ir dešreles – tądien bus minima Tarptautinė dešrainių diena. Ši amerikietiška klasika vis populiarėja Lietuvoje, pastebi Vaida Budrienė, „Iki“ komunikacijos vadovė. Priežastys, anot jos, net kelios: dešrainius lengva pritaikyti įvairiems skoniams, jie patinka net vaikams, gamyba neužima daug laiko, galima mėgautis ir vegetariškais variantais, o tokie grilio vakarėliai būna draugiški ir piniginei. Tradiciniai dešrainių palydovai – kečupas ir garstyčios, tačiau svečius nustebinti galite ir gardesniais bei sveikesniais priedais.
Kokias dešreles rinktis?
Be dešrelės nebus ir dešrainio. V. Budrienė vardija, kad dabar jų pasirinkimas išties platus – jautienos, kiaulienos, vištienos, kalakutienos, yra ir vegetariškų ar visiškai veganiškų gaminių. Galima rinktis virtas, rūkytas ar skirtas specialiai kepimui ant žarijų.
„Lietuviai yra dideli dešrelių gerbėjai ir jas perka ištisus metus. Pirkinių krepšeliuose paprastai vyrauja klasika, tačiau vasarą pirkėjai domisi ir netradiciniais skoniais, mėgsta eksperimentuoti – pavyzdžiui, išaugęs susidomėjimas specialiai griliui pagamintomis dešrelėmis su sūriu. Taip pat noriai perkami tie produktai, kurie laikomi sveikatai palankesniais – pavyzdžiui, pirkėjai renkasi dešreles iš vištienos, kalakutienos ar tokias, kurios yra praturtintos vitaminu D“, – sako V. Budrienė.
Ekspertai sako, kad jautienos dešrelės bene geriausiai išlaiko mėsos skonį, jo neužgožia kiti priedai. Kiaulienos dešrelės paprastai būna ekonomiškesnės, tačiau riebesnės. Vištienos, kalakutienos dešrelės pasižymės ir gera kaina, ir mažesniu riebalų kiekiu. Vien tik bandelių valgyti nereikės ir veganams: prekyboje yra ir dešrelių be jokių gyvulinės kilmės priedų.
„Kokia dešrelė geriausia – skonio reikalas. Pavyzdžiui, legendinės Frankfurto dešrelės dažniausiai būna pagamintos iš kiaulienos, tuo tarpu žymiuosiuose Niujorko dešrainiuose paprastai naudojamos jautienos. Taip pat nėra vieno tinkamiausio būdo, kaip dešrelę paruošti – ją galima virti vandenyje, garuose, skrudinti aliejuje ar oro gruzdintuvėje, kepti orkaitėje ar ant žarijų“, – sako mėsos technologas.
Pasak jo, vasarą bene smagiausia kepti ant grotelių – tai bus ir smagi pramoga, ir dešrelės įgaus lengvą dūmo prieskonį, nuo kurio dešrainis bus tik dar skanesnis. Dešreles jis rekomenduoja kepti šiek tiek karštesnėje temperatūroje nei vidutinė, maždaug 5–7 minutes, retkarčiais pavartant.
Griežtos amerikiečių taisyklės, kaip sudėlioti dešrainį
Dešrainių gerbėjai kiekvieną patikins, kad svarbu tiek jų ingredientai, kokybė, tiek ir tai, kaip juos sudėliosite. Bene rimčiausiai į dešrainius žiūri amerikiečiai – juk šis patiekalas ir atsirado šioje šalyje. JAV net veikia Nacionalinė dešrainių ir dešrelių taryba, kuri pateikia dešrainių gaminimo ir valgymo etiketo taisykles.
Pagal jas, dešrainiams tinkamos tik bandelės be priedų arba vien tik su sezamo sėklomis ar aguonomis. Tokie priedai kaip džiovinti pomidorai ar bazilikai bandelėje laikomi prasto tono ženklu.
„Perpjautą bandelę visų pirma reikėtų lengvai pašildyti – tą galima padaryti grilyje, orkaitėje ar tiesiog keptuvėje. Pavyzdžiui, čikagiečiai jas mėgsta pašildyti vandens garuose. Tad rinkitės jums paprasčiausią ir skaniausią būdą – tikrai neprašausite. Jeigu renkatės vasarą populiarų grilį, pašildymui prireiks vos kelių akimirkų, mat bandelės plutelė turėtų tik šiek tiek apskrusti, o vidus likti minkštas ir purus“, – pataria prekybos tinklo „Iki“ atstovė Vilma Juodkazienė.
Ne mažiau svarbu nei naudojami produktai ir jų dėliojimo tvarka. Amerikiečiai šiuo klausimu nuolaidų nedaro – pagal juos, negalima dėti jokių priedų tarp dešrainio ir bandelės. Visada reikia „puošti šunį“ (dešrelę), o ne bandelę.
Pagardai dėliojami tokia tvarka: ant dešrelės pirmiausia tepami drėgni ingredientai, tokie kaip kečupas ir garstyčios, tuomet dedami stambieji, pavyzdžiui, svogūnai, rauginti kopūstai, paskui beriamas tarkuotas sūris ir galiausiai – smulkūs prieskoniai, tokie kaip druska ar pipirai.
5 idėjos mažiau tradiciniams priedams
Dešrainis su kečupu, garstyčiomis, svogūnais – klasika, kuri visuomet numalšins apetitą, tačiau gal nebūtinai patenkins gurmaniškus poreikius. Ką rinktis, kad būtų ir gardu, ir vienu ypu nesuvartotumėt dienos kalorijų normos?
„Atsisukite į šiuo metų laiku tiesiog klestinčias sodo ir daržo gėrybes, spalvingus vaisius, – pataria „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė. – Net dešrainius galima pagaminti sveikai, atlikus vos keletą pakeitimų. Pasirinkite vegetariškas arba vištienos dešreles, o prie jų pasiūlykite geriausių augalinės kilmės priedų. Tokius dešrainius įtikinsite valgyti net vaikus – leiskite jiems patiems susikurti norimą pagardą iš jau paruoštų ingredientų. Juk vasara skirta eksperimentams.“
V. Sabaitienė siūlo penkis derinius dešrainių priedams, kuriuos verta išbandyti jau šį savaitgalį.
Burokėlis atliko nuo šaltibarščių: tarkuotas burokėlis, tarkuota morka (dvigubai mažiau nei burokėlio), krienai, sidro actas ir vos vos cukraus.
Nė dienos be arbūzo: mažais kubeliais pjaustyti arbūzas ir agurkas, smulkintas raudonasis svogūnas, šiek tiek Chalapos pipirų, smulkinti mėtos lapeliai, šiek tiek medaus, sumaišyto su šviežiai spaustomis citrinos sultimis.
Havajietiškas skonis: gvakamolė arba riekelėmis pjaustytas avokadas, kubeliais supjaustytas ananasas, smulkintas raudonasis svogūnas ir žiupsnelis paprikos miltelių.
Graikiškos atostogos: graikiškas jogurtas, trupintas fetos sūris, smulkinti krapai, smulkinta česnako skiltelė ir šlakelis šviežiai spaustų citrinos sulčių.
Meksikos įkvėpta: kukurūzai (nupjauti nuo keptos burbuolės ar pakepinti konservuoti), kepta ir smulkinta raudonoji paprika, perpus perpjauti vyšniniai pomidorai, smulkinta kalendra arba petražolės, riekelėmis pjaustytas nedidelis svogūnas, šiek tiek Chalapos pipirų ir šviežiai spaustų citrinos sulčių.
Pranešimą paskelbė: Rusnė Tamošaitytė, UAB „Fabula ir partneriai”