10 patarimų norintiems keliauti tvariau

Sunku paneigti, kad skrydžiai ir kelionės prisideda prie aplinkos taršos, bet visiškai atsisakyti jų džiaugsmo nei vienas nenorėtume. Daugėjant diskusijų  apie atsakingą ir tvaresnį keliavimą, natūraliai kyla svarbūs klausimai: kokius žingsnius patys galime žengti šios transformacijos link bei kaip prisidėti gali kelionių organizatoriai ir partneriai? Patarimais, kaip keliauti tvariau, dalinasi ekspertai.

Jei nesiimsime veiksmų dabar, tiesiog nebus kur keliauti

Klimato kaitos krizė verčia sunerimti, o kelionių CO2 emisijos nuolat didėja ir tikėtina, jog iki 2030 m. sieks apie 25% visų išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (šaltinis: unwto.org). To padarinius pastebime jau dabar: neįprasti karščiai Lietuvoje, potvyniai ar liūtys. Tad jei nesiimsime pokyčių dabar, ateityje tiesiog neturėsime kur keliauti. „Svilinančios lietuviškos vasaros mums sufleruoja dvi žinutes: pirma – klimato kaitos padariniai uždėjo ranką jau ir ant mūsų regiono; antra – Lietuva vasaros sezono metu pati tampa šiltuoju kraštu, kurį mes nepelnytai nurašome ir ieškome atostogų džiaugsmo už daugelio kilometrų nuo namų“, – sako Daiva Savickienė, festivalio „Zero Waste fest“ organizatorė, pridėdama, kad šių metų renginyje visas dėmesys bus skiriamas būtent kelionėms.

Kelionių organizatoriaus „Novaturo“ Tvarumo vadovė Audronė Alijošiutė-Paulauskienė teigia, kad tvaresnės kelionės yra susijusios su aiškesniu supratimu, kad pokytis būtinas ir įmanomas – tiek kelionių organizatorių ir partnerių, tiek keliautojų elgsenoje. „Tvaresnės kelionės – tai žinios, atsakomybė ir pasiryžimas žengti tam tikrus žingsnius. Vienas iš būdų skatinti tvaresnį keliavimą yra neigiamą poveikį aplinkai darančių veiklų apmokestinimas. Pavyzdžiui, didesnis bagažo svoris lemia daugiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų, o aukštesnė tokio bagažo kaina skatina žmogų apsvarstyti, ar nepakaks rankinio bagažo. Tokiu būdu išvengiama ir apsikrovimo nereikalingais daiktais. Taigi bagažo svorio ribojimas ir apmokestinimas skatina keliautoją įvertinti visus faktorius, kurie galiausiai tampa naudingesni ir jam pačiam“, – aiškina Audronė Alijošiutė-Paulauskienė.

Pokyčiai – tiek keliautojo, tiek kelionių organizatoriaus rankose

Audronė Alijošiutė-Paulauskienė priduria, kad jau dabar „Novaturo“ grupėje  tvarumas tampa vienu iš strateginių prioritetų. „Turizmo rinkoje turime įvairių sričių, kurias galima tobulinti, jog jos taptų tvaresnės ir atsakingesnės. Pokyčiams, žinoma, reikia laiko – kai norime ilgalaikio efekto, pokytis dažniausiai neįvyksta itin staigiai, bet kryptingumas jau yra gera pradžia. Mūsų kaip didžiausio Baltijos šalyse kelionių organizatoriaus tikslas yra imtis lyderystės edukuojant savo komandą, partnerius ir klientus, kas yra tvaresnės kelionės.  Tai jau darome bei esame pasiruošę sukurti ir pasiūlyti tvaresnius produktus ar sudedamąsias jų dalis, pavyzdžiui, tam tikrus maršrutus, veiklas ir ekskursijas siūlomose kryptyse, labiau pabrėžiame jau tvarumo kelyje esančius aviacijos partnerius, taip pat ir apgyvendinimo vietas, atitinkamai jas pristatydami klientams“, – pasakoja Audronė Alijošiutė-Paulauskienė.

10 patarimų, kaip keliauti tvariai

Norint keliauti tvariau labai svarbus kiekvieno kelionės dalyvio sąmoningumas – tiek organizatoriaus, tiek keliautojo. Daiva Savickienė ir Audronė Alijošiutė-Paulauskienė dalinasi dešimčia patarimų, kaip kiekvienas galime keliauti neteršdami pasaulio:

  1. Rinkitės tvarias transporto priemones. Esant galimybei naudokitės viešuoju transportu, tokiu kaip metro, tramvajai ir autobusai, taip pat važiuokite paspirtukais, dviračiais ar keliaukite  pėsčiomis.
  2. Rinkitės Lietuvos turizmą ar kaimynines šalis. Turime nuostabią gamtą, tačiau neretai esame aplankę vos keletą įspūdingų savo šalies vietų. Taip pat daug neatrastų perliukų slypi ir mūsų kaimyninėse Baltijos šalyse.
  3. Gerbkite aplinką. Tai reiškia, kad gamtoje turime nepalikti savo pėdsakų, pavyzdžiui, gamtinėse teritorijos turi nelikti jokių atliekų ar šiukšlių, vadovaukimės principu ką atsinešei – išsinešk. Venkime veiklos, kuri kenkia laukinei gamtai. Jei yra triukšmą, judėjimą  ribojantys  nurodymai, laikykimės jų, galbūt ten vaikus augina itin retos gyvūnijos rūšys.
  4. Skriskite ekonomine klase. Keliaujant į tolimas šalis pirmiausia rekomenduojame rinktis ekonominę klasę skrydžio metu, nes ji yra pati draugiškiausia aplinkai.
  5. Remkite vietinius gamintojus ir įmones. Tai pagyvina vietos ekonomiką ir sumažina importo poreikį, t.y. ir poveikį klimato kaitai.
  6. Apsistokite tvariuose būstuose. Yra daug viešbučių, nakvynės ir svečių namų, kurie yra įsipareigoję siekti tvarumo, tad pagal galimybes pasirinkite būtent šiuos būstus. Juos atpažinti galima iš žaliųjų ar tvarumo sertifikatų – pasitikrinkite ar sertifikatas patikimas, t.y. ar yra trečioji  šalis, kuri užtikrina atitikimą žaliesiems kriterijams.
  7. Pažinkite  vietinę kultūrą ir jos veiklas. Tai parodo pagarbą žmonėms ir lankomoms vietoms, taip pat įgysite unikalių patirčių ir naujų draugų.
  8. Išbandykite vietinį maistą. Taip palaikysite vietos ekonomiką ir sumažinsite anglies pėdsaką, nes maisto nereikės vežtis.
  9. Išbandykite netradicinius turizmo būdus – tiek vietinėse kelionėse, tiek išvykę į užsienio šalis. Pasidomėję atrasite daugybę įdomių turizmo veiklų, pavyzdžiui, paukščių stebėjimas, žygiai, miško terapijos, pažintinės ekskursijos, edukacijos apie Lietuvos regionus, grybus, augalus, savęs pažinimo jogos ar pabėgimo nuo miesto ir triukšmo stovyklos.
  10. Domėkitės ir stenkitės sužinoti daugiau apie tvarias keliones, pasirinkite patikimus šaltinius. Tvarios kelionės ne visada yra lengvos, bet tikslas – to vertas. Taip padarysite poveikį ne tik sau, bet ir ateities kartoms.

Lietuvos tvarumo bendruomenė sparčiai auga

Lietuvių ratas, kuriems rūpi tvarumas ir aplinkosauga, vis didėja – šį rugpjūtį jie telkiasi į festivalį „Zero Waste fest‘23“, kuriame dėmesys bus skiriamas būtent tvarių kelionių temai. Festivalis vyks rugpjūčio 11-13 d. Antalieptėje, Zarasų raj. Čia lauks ne tik diskusijos apie tvarų keliavimą, bet ir jogos, garsų ir meno terapijos užsiėmimai, saulės energija varomų eksperimentinių transporto priemonių pristatymai bei kitos su tvariu keliavimu susijusios veiklos. Dalyviai į renginį atvykę tvariu būdu (baidare, dviračiu, elektromobiliu ar pėsčiomis) bus maloniai nustebinti – jų laukia didelės bilietų nuolaidos.

Pranešimą paskelbė: Živilė Navickaitė-Babkin, UAB Good to know

10 patarimų norintiems keliauti tvariau

Facebook Comments