Puslapis nerastas – Trumpos istorijos https://www.shorts.lt Trumpos istorijos Wed, 27 Mar 2024 08:17:37 +0000 lt-LT hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.4.3 Velykinių patiekalų ruošimui skirti patarimai https://www.shorts.lt/velykiniu-patiekalu-ruosimui-skirti-patarimai/ Thu, 30 Mar 2023 20:07:39 +0000 https://www.shorts.lt/?p=15787 Velykos – tai šeimos, draugų ir daug skanaus maisto metas. Populiarus velykinis užsiėmimas – kepimas, tradiciniai skanėstai, pavyzdžiui, karštos bandelės ir velykiniai sausainiai. Jei per šias Velykas planuojate daug gaminti, pristatome jums keletą patarimų, kuriuos vertėtų žinoti.

Planuokite iš anksto

Kalbant apie kepimą, svarbiausia yra planuoti. Sudarykite sąrašą skanėstų, kuriuos norite kepti, ir reikalingų ingredientų. Patikrinkite savo šaldytuvą, kad sužinotumėte, ką jau turite ir ką reikia nusipirkti. Įsitikinkite, kad turite pakankamai laiko įsigyti trūkstamų maisto ingredientų.

Išmintingai rinkitės receptus

Rinkitės receptus, kuriuos gerai žinote arba kuriuos esate gaminę anksčiau. Velykos – ne laikas eksperimentuoti su naujais receptais, nes niekuomet negalite žinoti, kaip pasiseks pagaminti visiškai naują patiekalą. Laikykitės išbandytų ir patikimų receptų, kurie, kaip žinote, jums tikrai pavyks.

Naudokite šviežius ingredientus

Švieži ingredientai yra svarbiausi norint iškepti skanių skanėstų. Įsitikinkite, kad miltai, cukrus ir kiti kepimo ingredientai yra švieži ir jų galiojimo laikas nepasibaigęs. Naudodami šviežius ingredientus užtikrinsite geriausią skanėstų skonį.

Laikykitės recepto

Maisto gaminimas yra tikrų tikriausias mokslas, todėl labai svarbu laikytis recepto. Prieš pradėdami kepti, atidžiai perskaitykite receptą ir laikykitės nurodymų. Nedarykite jokių pakeitimų, jei nežinote, kaip jie paveiks receptą.

Nepermaišykite

Per daug maišant kepiniai gali būti kieti ir sausi. Maišykite ingredientus, kol jie susimaišys, ir nepersistenkite. Jei recepte nurodyta maišyti tam tikrą laiką, jo neviršykite.

Įkaitinkite orkaitę

Prieš pradėdami kepti įsitikinkite, kad orkaitė įkaitinta iki reikiamos temperatūros. Įkaitusi orkaitė užtikrina, kad kepiniai iškeptų tolygiai ir tinkamai.

Naudokite geros kokybės kepimo indus

Geros kokybės kepimo indai užtikrins, kad kepiniai iškeptų tolygiai ir nepriliptų prie keptuvės. Investuokite į geros kokybės kepimo skardas, keksiukų formeles ir tortines. Nepridegantys kepimo indai yra ypač naudingi, nes juos lengvai išvalysite.

Kruopščiai dekoruokite

Velykų skanėstai dažnai puošiami glajumi, pabarstukais ir kitomis dekoracijomis. Rūpestingai dekoruokite skanėstus, nes jų išvaizda yra tokia pat svarbi kaip ir skonis. Elkitės labai atsargiai ir neskubėkite, kad papuošimai atrodytų tobulai.

Pasidalykite meile

Maisto gaminimas yra puikus būdas parodyti artimiesiems, kaip jie jums rūpi. Pasidalykite velykiniais skanėstais su draugais ir šeima arba paaukokite juos vietos labdaros organizacijai. Kepimas kitiems – puikus būdas skleisti džiaugsmą ir laimę.

Smagiai praleiskite laiką!

Kepimas turi būti smagus, todėl per daug nesistenkite, kad viskas būtų tobula. Mėgaukitės procesu ir linksminkitės. Jei kas nors išeina ne taip, kaip planavote, per daug dėl to nesijaudinkite. Kepimas – tai mokymasis, o su praktika tapsite daug geresni virtuvės šefai.

Pabaigai

Velykinių patiekalų gaminimas yra smagus ir skanus būdas švęsti šią šventę. Iš anksto planuodami, protingai rinkdamiesi receptus, naudodami šviežius ingredientus, laikydamiesi recepto, nepermaišydami, iš anksto įkaitindami orkaitę, naudodami geros kokybės kepimo indus, rūpestingai puošdami, dalydamiesi meile ir smagiai leisdami laiką, galite pagaminti labai gardžių velykinių skanėstų, kuriais mėgausis jūsų artimieji.

Facebook Comments
]]>
Kačiukai vazoje džiugins net ir kelis mėnesius – tik išvenkite klaidos, kurią namuose daro daugelis https://www.shorts.lt/kaciukai-vazoje-dziugins-net-ir-kelis-menesius-tik-isvenkite-klaidos-kuria-namuose-daro-daugelis/ Wed, 27 Mar 2024 08:17:36 +0000 https://www.shorts.lt/kaciukai-vazoje-dziugins-net-ir-kelis-menesius-tik-isvenkite-klaidos-kuria-namuose-daro-daugelis/ Skintos karklo šakelės su pumpurais – pavasario, Velykų simbolis ir labai populiari namų puošmena, mat kainuoja visai mažai. Ne visi žino, kad tereikia padaryti vieną dalyką, ir kačiukai savo grožiu džiugins ne kelias dienas, o ištisus mėnesius. Pasak prekybos tinklo „Iki“ šviežių gėlių ir augalų kategorijos vadybininkės Vestos Paukštelo, visa paslaptis glūdi vazoje. Su pavasarį ypač paklausiomis karklų šakelėmis reikia elgtis kitaip nei su kitais skintais augalais.

Nors Velykos dekoracijų gausa neprilygsta Kalėdoms, tačiau lietuviai pavasario šventei taip pat tikrai puošiasi. Rūpinasi įvairiais velykiniais suvenyrais, dekoracijoms namams ir ypač – stalui, pastebi Gintarė Kitovė, „Iki“ komunikacijos vadovė.

„Pagaliau atėjus pavasariui ypač norisi gaivos ir šviežumo, todėl dažna namų puošmena ne tik per šventes tampa augalai. Tarp populiariausių pasirinkimų – tiek skinti, tiek vazonėlyje pasodinti narcizai, hiacintai, taip pat pavienės tulpės ir jų puokštės. Tie, kurie nespėjo pasisodinti patys, mėgsta įsigyti ir jau užaugintos velykinės žolės ir taip namams suteikti gaivios žalumos. O pasiūlius karklo šakelių, jos iškart patraukė pirkėjų dėmesį“, – sako G. Kitovė.

Kaip prižiūrėti kačiukus, kad jais galėtumėte džiaugtis ilgiau?

Ypač sunku parduotuvėje atsispirti ir minkštais pūkuotais pumpurėliais pasidabinusioms karklų šakelėms. Visi, kurie bent kartą namo yra parsinešę kačiukų, žino, kad laikui bėgant pilki pumpurai vazoje pražysta arba ima byrėti, tuomet juos galima tik išmesti.

„Yra labai paprasta išeitis, kad madingieji kačiukai namus puoštų ne tik per Velykas, o išsilaikytų kad ir iki Kalėdų. Įsigiję karklo ar kitų dekoratyvinių šakelių, dažnas skuba namo, kad kuo greičiau jas įmerktų į vazą su vandeniu. Tačiau būtent čia ir yra klaida. Karklo šakelėms su pumpurais visiškai nereikia vandens. Jei norite, kad kačiukai ilgai gražiai atrodytų, juos reikia laikyti sausoje vazoje. Tuomet jie gražiai sudžius ir išliks nepakitusios išvaizdos dar ilgai“, – pataria V. Paukštelo.

Pasak augalų žinovės, taip sudžiūvę pumpurai nenubyrės, puikiai atrodys dar daug mėnesių ir puoš namus. Tiesa, jeigu turite alergiją dulkėms, tuomet nelaikykite kačiukų pernelyg ilgai, nes ant jų neišvengiamai kaupsis dulkės.

V. Paukštelo taip pat pataria karklų šakeles laikyti toliau nuo garų ir drėgmės šaltinių, taip pat gera mintis nestatyti vazos ant palangės. Saulės spinduliai gali pernelyg greitai sudžiovinti pumpurus, dėl to nukentės jų išvaizda. Labiausiai kačiukams patiks sausa, tamsesnė ir vėsesnė vieta.

Karklų šakelės – ne tik į vazą, bet ir vainikui

Unikalios šventinės dekoracijos nebūtinai turi būti brangios, kad namuose sukurtų stebuklingą atmosferą. Jaukiais pumpurėliais nusagstytos šakelės jau savaime puošia namus, jos tarsi velykinė eglutė. Gražiausiai jos žiūrisi aukštesnėje stiklinėje vazoje – taip atsiskleidžia visas grožis ir pumpurai bemat traukia akį.

„Velykinė dekoracija iš pavasario šakelių yra ne tik graži šventinė puošmena, bet ir puikus būdas išreikšti savo kūrybiškumą. Vos per kelias akimirkas galima sukurti gražią stalo dekoraciją – pavyzdžiui, ant karklo šakelių pakabinti iš popieriaus iškarpytų velykinių dekoracijų ar išpūstų margučių. Galima puošti mažomis zuikučių ar viščiukų figūrėlėmis, LED lemputėmis, spalvotais kaspinais“, – idėjomis dalijasi V. Paukštelo.

Iš jaunų karklo šakelių ryšulėlio visai nesunku pasigaminti ir ypač šventiškai atrodančią dekoraciją – velykinį vainiką. Supintus ir į rato formą sutvirtintus kačiukus tuomet galima dekoruoti kaspinu, mažyčiais kiaušiniais, plunksnomis. Labai derės ir pavasariniai gėlių žiedai, kurie namus pripildys spalvomis. Tokius vainikus galima kabinti ant durų ar padėti ant stalo kaip dekoraciją – paversti juos „lizdu“ margučiams.

Originaliai atrodys ir mažyčiai vainikėliai iš pavienių trumpų šakelių, kuriais galite puošti lėkštes ar netgi padaryti „karūnėles“ velykiniams kiaušiniams.

Pranešimą paskelbė: Rusnė Tamošaitytė, Fabula ir partneriai, UAB

Facebook Comments

]]>
Šefas Gian Luca Demarco siūlo šventinį stalą paįvairinti išskirtiniu pyragu: be jo italai neįsivaizduoja Velykų https://www.shorts.lt/sefas-gian-luca-demarco-siulo-sventini-stala-paivairinti-isskirtiniu-pyragu-be-jo-italai-neisivaizduoja-velyku/ Tue, 26 Mar 2024 07:32:18 +0000 https://www.shorts.lt/sefas-gian-luca-demarco-siulo-sventini-stala-paivairinti-isskirtiniu-pyragu-be-jo-italai-neisivaizduoja-velyku/ Kasmet artėjant Velykoms sukame galvas dėl šventinio meniu – artimuosius norisi nustebinti ne tik ryškiais, stipriais margučiais, gardžiais pagrindiniais patiekalais, bet ir pasiūlyti įdomų desertą. Jei šiemet tokio dar neišsirinkote, virtuvės šefas ir „Maximos“ kulinarijos idėjų partneris Gian Luca Demarco siūlo pasisemti idėjų iš jo gimtinės Italijos ir šalia arbatos svečiams patiekti „Colomba“. Tai tradicinis, ypatingas pyragas, be kurio Velykų stalas Italijoje nebūtų pilnas. Šis kepinys, pasak šefo, italams yra tiek pat svarbus bei būtinas šventės elementas, kiek ir lietuviams marginti kiaušiniai.

Žodis „Colomba“, išvertus iš italų kalbos, reiškia „balandį“, tad nenuostabu, kad tipinė šio pyrago forma paprastai primena paukštį išskleistais sparnais. Teigiama, kad tokio vardo bei formos suteikimas kepiniui yra tarsi pagarba šiam taikos simboliui, plačiai susijusiam su šv. Velykomis.

Be to, šis šventinis kepinys Italijoje turi išties stiprią sakralinę reikšmę ir patiektas per Velykas yra dažnai siejamas su taikos bei ramybės linkėjimu vieni kitiems.

Sudėtinga ir ne visiems įkandama receptūra

Anot žymaus šefo Gian Luca, „Colomba“ kai kuriems gali šiek tiek priminti Kalėdų simboliu laikomą ir lietuviams jau puikiai pažįstamą „Panettone“ pyragą. Vis tik, kaip teigia jis pats, tikri kulinarai šių dviejų kepinių niekuomet neleistų sumaišyti ar sugretinti.

„Pagrindinis pyragų panašumas tas, kad abu jie gaminami sunkiai ir ilgai. Tradicinė „Colomba“ tešla brandinama apie 48 valandas, tačiau neretai šis procesas gali trukti ir gerokai ilgiau. Pavyzdžiui, mūsų šeimos receptas reikalauja ją brandinti bent iki 72 valandų, o tešlai pagaminti naudojamos tik natūralios mielės.
„Colombos“ gamybos procese įdomu ir tai, kad iškepus pyragą jam reikia atvėsti pakabinus „aukštyn kojom“ – tuomet tekstūra tampa puri ir lengva“, – pasakoja šefas.

Vis tik, kalbėdamas Gian Luca taip pat priduria, kad dėl sudėtingo gamybos proceso net ir pačios kruopščiausios kepėjos mieliau nusipirks šį pyragą geriausioje kepykloje, nei ruoš jį namuose. Be to, nertis iš kailio bei skirti tiek daug laiko „Colombos“ gamybai norint jos paskanauti nebūtina ir mūsų šalies gyventojams.

„Prieš didžiąsias šventes tikslingai plečiame asortimentą, kad kiekvienas rastų ir mėgstamų tradicinių produktų, ir naujovių. Šiemet mūsų pirkėjai gali paragauti tiesiai iš Italijos atvežtų „Colomba“ pyragų ir rinktis net iš 7 skirtingų rūšių šio garsiojo itališko kulinarinio šedevro, kuriuo visą pasiruošimo Velykoms laikotarpį galima pasirūpinti pigiau. Šiuo metu asortimente – šokoladinio kremo įdaru, persikų gabaliukais, tradicinė ir net su limoncello kremu gardinta „Colomba“. Tikimės, kad šis pyragas taip pat atras savo vietą ant gyventojų šventinio stalo ir įkvėps naujiems potyriams, kaip tai nutiko ir per žiemos šventes su „Panettone“, – sako „Maxima“ Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių departamento direktorė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė.

Ant Velykinio stalo – mažiausiai keletas šventinių pyragų

Apie tai, kad „Colomba“ skonių įvairovė neapsiriboja keliomis versijomis priduria ir pats Gian Luca. Anot jo, šio pyrago versijų gali būti tiek pat daug kiek ir pačių meistrų. Be to, jei tradiciniame „Panettone“ pyrage dedamos razinos, tai klasikinėje „Colomboje“ – vaisių cukatos.

„Tradicinė „Colomba“  yra su vanile, apelsinų cukatomis ir su ant viršaus tiesiog būtinu saldžiu lazdynų bei migdolų riešutų glaistu, paskanintu traškiais migdolais. Tačiau šiandien pyrago variacijų galima sutikti pačių įvairiausių: su vyšniomis, persikais, apelsinais, razinomis, pistacijomis, šokoladu, sūdyta karamele ir t. t. Žinoma, kepinio skonines savybes nulemia ir regionas bei papročiai, tačiau niekuomet neprašausite pasirinkę tiesiog klasikinę „Colombos“ versiją“, – pataria Gian Luca.

Beje, šefas prisipažįsta, kad tipinės Velykos Italijoje niekuomet nešvenčiamos vos su viena „Colomba“, mat šį kepinį per šventę įprasta neštis į svečius, dovanoti artimiesiems.

„Po šventės pas visus italus namuose lieka mažiausiai penkios „Colombos“, tad jos ragaujamos kone iki pat vasaros. Gera žinia ta, kad šis kepinys ilgai negenda, jei jį laikysite sandariai uždengtą. Vis tik, po kurio laiko „Colomba“ pusryčiams, pietums ir vakarienei galiausiai tampa misija neįmanoma“, – juokauja jis.

Papasakojo, kuo skiriasi lietuvių ir italų Velykos

Šešioliktus metus Lietuvoje gyvenantis italas taip pat prisipažįsta, kad lietuviškos Velykų tradicijos stipriai skiriasi nuo jo gimtinės, tačiau ilgainiui lietuviški švenčių papročiai jam ne tik pradėjo patikti, bet ir pastūmėjo atrasti naujas tradicijas.

„Man labai graži lietuvių tradicija šventinti margučius. Mūsų šalyje kiaušiniai per Velykas neturi jokios reikšmės – jų nei dažome, nei nešame į bažnyčią. Geriausiu atveju įdarome visokiais pagardais ir valgome. Lietuvoje per ilgus metus jau įpratau šventinti kiaušinius, tad visuomet stengiuosi sąžiningai laikytis šio ritualo“, – dalinasi Gian Luca.

Skirtumų, tarp Velykų minėjimo Lietuvoje bei Italijoje, šefas pastebi ir daugiau. Anot jo, pagrindinis šventinis patiekalas Viduržemio jūros perlu vadinamojoje Italijoje visuomet yra ėriena.

„Švęsdamas pirmas savo Velykas Lietuvoje nustebau neradęs ėrienos ant šventinio stalo. Nepatikėsite, tačiau po šventinių pietų skubėjau į parduotuvę, nusipirkau mažą jos gabaliuką ir asmeniškai sau pasikepiau. Nuo to karto kasmet stengiuosi ėrieną gaminti ne tik sau, bet ir visai šeimai“, – pasakoja skirtingas tradicijas bandantis apjungti šefas.

Beje, gyvendamas Lietuvoje ir čia augindamas tris atžalas, Gian Luca, prisipažįsta, kad su vaikais per Velykas nevengia išbandyti žaidimų.

„Man patinka ieškoti ir stipriausio kiaušinio, ir ridenti margučius. Šios veiklos pagyviną visą šventę. Italijoje per Velykas dauguma tik valgo, valgo ir valgo. Žinoma, svarbu susiburti kartu, būti su šeima, o juk maistas Italijoje ir sujungia artimuosius bei draugus – tai mūsų kultūros dalis. Bet Lietuvoje Velykos man taip pat didelė ir stipriai laukiama šventė“, – sako Gian Luca.

Apie prekybos tinklą „Maxima“

Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia arti pustrečio šimto „Maximos“ parduotuvių, kuriose dirba apie 11 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 400 tūkst. klientų.

Daugiau informacijos:

El. paštas komunikacija@maxima.lt

Pranešimą paskelbė: Urtė Paulauskaitė, MAXIMA LT, UAB

                    Šefas Gian Luca Demarco siūlo šventinį stalą paįvairinti išskirtiniu pyragu: be jo italai neįsivaizduoja Velykų

Facebook Comments

]]>
„Tele2“ tinkle jau veikia nauji dvylikaženkliai numeriai: padės spręsti numerių trūkumo klausimą https://www.shorts.lt/tele2-tinkle-jau-veikia-nauji-dvylikazenkliai-numeriai-pades-spresti-numeriu-trukumo-klausima/ Tue, 26 Mar 2024 07:29:09 +0000 https://www.shorts.lt/tele2-tinkle-jau-veikia-nauji-dvylikazenkliai-numeriai-pades-spresti-numeriu-trukumo-klausima/ Mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ tinkle jau pradėjo veikti pirmieji dvylikos simbolių telefono numeriai. Atsižvelgiant į šalyje atsiradusį naujų telefono numerių stygių, galimybę naudoti dvylikaženklius numerius pasiūlė Lietuvos Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT). Anot Raimondo Mikalajūno, „Tele2“ verslo produktų vadovo, naujieji numeriai bus naudojami daiktų interneto įrenginiams, tad klientams mokytis pailgėjusių numerių nereikės.

„Paskutinį kartą Lietuvoje nauja telefonų numerių simbolių numeracija diegta prieš beveik 30 metų kai pradėtas naudoti mobilusis ryšys. Natūralu, kad per tą laiką klientų ratas augo, o taip pat augo ir įvairių mus supančių įrenginių, kuriems reikalingas mobilusis ryšys, skaičius. Per šiuos kelis dešimtmečius beveik išnaudojome aštuonženklių numerių rezervą. Tam yra sprendimas, kuris, atlikus paskutinius sėkmingus bandymus, jau veikia „Tele2“ tinkle“, – sako R. Mikalajūnas.

Iki šiol visoje šalies teritorijoje veikė aštuonženkliai mobiliojo ryšio numeriai, prasidedantys skaičiumi „6“ (neįskaitant tarptautinio Lietuvos kodo). Dar pernai RRT pasiūlė greta jų naudoti ir 12 simbolių numerius, kurie prasideda skaičiumi „2“. Tiesa, jie nėra skirti įprastam naudojimui.

„Šie numeriai turi apribojimą – jie nėra skirti asmenų tarpusavio komunikacijai. Jie tinka tik daiktų interneto sprendimams, pavyzdžiui, nešiojamojo interneto modemui, biuro ar namų internetui, išmaniai šuns apykaklei, garažo vartams – bet kur, kur reikalinga SIM kortelė, bet iš to įrenginio nėra skambinama“, – sako ekspertas.

Pasak jo, klientams šis pokytis nepatogumų sukelti neturėtų – daiktų interneto įrenginiams naudojami telefono numeriai įprastai yra reikalingi tik įrenginio galimybei turėti interneto ryšį, tad jam priskirtas numeris klientų nėra naudojamas ir jo mintinai išmokti nereiks.

R. Mikalajūno teigimu, ši naujovė leis ir toliau sklandžiai vykdyti daiktų interneto plėtrą. Prie interneto jungiasi vis daugiau išmanių daiktų, kuriems „Tele2“ tinkle bus užtikrinamas kokybiškas ryšys už gerą kainą.

Pranešimą paskelbė: Gertrūda Stripeikytė, UAB „Publicum”

Facebook Comments

]]>
Šunų dresuotoja pataria: kaip elgtis, jei jus puola šuo? https://www.shorts.lt/sunu-dresuotoja-pataria-kaip-elgtis-jei-jus-puola-suo/ Tue, 26 Mar 2024 07:28:35 +0000 https://www.shorts.lt/sunu-dresuotoja-pataria-kaip-elgtis-jei-jus-puola-suo/ Po truputį šylant orams vis daugiau laiko leidžiame gamtoje ir parkuose, neretai ir su savo keturkojais augintiniais. Draudikai skaičiuoja, kad būtent šiuo metu išauga augintinių padaromų žalų skaičius, o dažniausiai pranešama apie su šunimis susijusias žalas – svetimo turto sugadinimą ar net žmonių sužalojimus. Ekspertai pataria, kaip tinkamai pasirūpinti savo augintiniais, kad jie nepridarytų žalos aplinkiniams, bei kaip elgtis susidūrus su agresyviu šunimi.

Atvejų padaugėja pavasarį

Dažnai girdimas šunų augintojų užtikrinimas, kad jų augintinis tikrai nekanda, deja, ne visada atitinka realybę. Šių ir kitų gyvūnų elgesys gali palikti ne tik ilgai negyjančių žaizdų, sužaloti kitus asmenis bei gyvūnus ar suniokoti turtą, bet ir gerokai patuštinti piniginę – kai žala padaroma pašaliniams žmonėms, tenka dengti ir tūkstančius eurų siekiančias sąskaitas.

Kaip pastebi draudimo bendrovės ERGO privačių klientų draudimo skyriaus vadovė Aušra Jusė, atvejų, kai šuo grybšteli kitam žmogui, suplėšo jo drabužius ar pridaro kitokios žalos, skaičius įprastai išauga pavasarį, žmonėms vis daugiau laiko leidžiant gamtoje – parkuose, miškuose ar kitose viešose vietose.

„Dažniausiai dėl šunų elgesio nukenčia kiti asmenys ar jų turtas. Jie, vedžiojami be pavadėlio ar antsnukio, viešose erdvėse gali sužeisti žmones, ypač vaikus. Kartais tai baigiasi ir labai baisiomis nelaimėmis, po kurių nukentėjusiems gali prireikti ilgo gydymo ir net plastinių operacijų. Tokiais atvejais dažniausiai prašoma ir nemažų kompensacijų, kreipiamasi ne tik dėl turtinės, bet ir neturtinės žalos, tenka padengti advokatų išlaidas. Todėl auginantiems gyvūnus vertėtų apsvarstyti ir civilinės atsakomybės draudimo įsigijimą“, – pataria A. Jusė.

Vedžioti – tik su pavadėliu

Šunų akademijos „WonderDog“ įkūrėjos bei dresuotojos Grėtės Krutovienės teigimu, dažniausiai skaudžias nelaimes lemia keturkojų šeimininkų neatsakingas elgesys, pavyzdžiui,  šuns vedžiojimas be pavadėlio ar antsnukio.

„Viešose vietose šunį visuomet reikėtų vedžioti su pavadėliu, o jei jis agresyvus, tai ir su antsnukiu. Net jei šuo yra draugiškas, nereikėtų jam leisti bėgti prie kitų žmonių ar šunų, nes gali nutikti įvairių nemalonių situacijų. Niekada negali žinoti – gal kitas žmogus bijo šunų, gal jo vedžiojamas augintinis yra baikštus ar atvirkščiai – agresyvus, bei gali sužeisti draugiškai pribėgusį šunį“, – kalba G. Krutovienė.

Specialistė įspėja, kad numatyti ar šuo elgsis agresyviai tikrai nėra lengva – reikia labai gerai gebėti skaityti šuns kūno kalbą, be to, kai kurie ženklai gali būti dviprasmiški. Pavyzdžiui, įprasta galvoti, kad uodegą vizginantis šuo yra nusiteikęs draugiškai, bet jei tuo pat metu šuns kūnas yra įsitempęs, tai jau gali rodyti, kad iš tiesų šuo nėra draugiškai nusiteikęs.

Kaip elgtis, jei šuo puola?

Pasak dresuotojos, būtent šuns kūno įtampa dažniausiai ir gali įspėti apie nedraugiškai nusiteikusį gyvūną – nesvarbu, ar jis įsitempęs dėl to, kad yra agresyvus, ar dėl to, kad bijo – tokio gyvūno reikėtų vengti, nes kartais šunys kanda ir iš baimės, tiesiog bandydami apsiginti. Šuns baimę gali išduoti ir kiti ženklai – išsigandęs gyvūnas dažnai susiriečia, žemai nuleidžia uodegą, pradeda daug laižytis ar nusukinėti galvą. O agresyviai nusiteikęs šuo kaip tik elgsis priešingai – krūtinė bus atstatyta į priekį, uodega ir galva pakelta aukštai, žvilgsnis koncentruotas.

„Pastebėjus įsitempusį, galimai agresyvų gyvūną, reikėtų elgtis ramiai – lėtai kvėpuoti, nedaryti staigių judesių, vengti akių kontakto, netgi bandyti švelniai nusisukti nuo tokio šuns, tam, kad jis pamatytų, jog nenorite konflikto ir jokios grėsmės jam nekeliate. Jei nepaisant ramaus elgesio šuo vis tiek puola, reikėtų ne bėgti, o aplink esančiais daiktais bandyti prisidengti kūną – pavyzdžiui, pasinaudojant striuke ar kuprine „blokuoti“ šunį. Panašiai reikėtų elgtis ir nedraugiškam šuniui puolant jūsų augintinį – užstoti jį savo kūnu, nes dažniausiai agresyvus šuo puola būtent kitą gyvūną, o ne jo šeimininką. Blogiausia tokiu atveju savo augintinį už pavadėlio kelti į viršų – lieka rizika sužeisti savo šuns trachėją. Taip pat nerekomenduojama bandyti atitraukti šunis vienas nuo kito arba bandyti atplėšti savo augintinį – tai sukelia net daugiau rizikos ir žalos, nes gali sukelti sunkius sužalojimus, plėštinės žaizdos“, – patarimais dalijasi G. Krutovienė.

Daugiau informacijos:

Jolanta Karpuškienė

ERGO Komunikacijos departamento vadovė Baltijos šalyse

El. paštas jolanta.karpuskiene@ergo.lt

Mob. +370616 09090

Pranešimą paskelbė: Paula Zlatkutė, UAB „INK agency“

Facebook Comments

]]>
Iš Vilniaus į Uteną dirbti kasdien važinėjęs lietuvis: „Svarbiausi ištekliai – laikas ir energija“ https://www.shorts.lt/is-vilniaus-i-utena-dirbti-kasdien-vazinejes-lietuvis-svarbiausi-istekliai-laikas-ir-energija/ Tue, 26 Mar 2024 07:28:06 +0000 https://www.shorts.lt/is-vilniaus-i-utena-dirbti-kasdien-vazinejes-lietuvis-svarbiausi-istekliai-laikas-ir-energija/ 2022 m. vienos amerikiečių konsultacijų ir tyrimų bendrovės atlikta apklausa parodė, kad tik vienas iš trijų darbuotojų žino, kaip vystyti savo karjerą per artimiausius 5–erius metus. Visgi nemažai ekspertų kalba būtent apie 5–erių metų karjeros planą – darbuotojai raginami sukurti strategiją, kuri numatytų, ką savo karjeroje jie nori pasiekti per artimiausius kelerius metus. Šis laikotarpis esą yra tinkamiausias naujoms žinioms, kompetencijoms įgyti. 5–erių metų – maždaug tiek laiko prireikė ir dabartiniam „Švyturio–Utenos“ gamyklos logistikos vadovui Mantautui Domėnui, kad pakiltų karjeros laiptais. Vyras pripažįsta, kad tokį tikslą jis turėjo nuo pat karjeros pradžios ir aukštesnių pareigų siekė tikslingai.

„Bumerango“ darbuotojo šuolis į viršų

„Jei nepasinaudosi galimybe, ja pasinaudos kas nors kitas. O kada ateis kita galimybė – neaišku“, – savo požiūrį paaiškina Mantautas. Savo karjerą „Švyturio–Utenos“ gamykloje vyras pradėjo nuo transporto koordinatoriaus pareigų, vėliau tapo vyresniuoju transporto koordinatoriumi, tuomet buvo paskirtas į sandėlio pamainos vadovo poziciją, o dabar yra logistikos vadovas.

Tiesa, Mantautą galima įrašyti į „bumerango“ darbuotojų gretas – tai tokie darbuotojai, kurie išeina iš įmonės, tačiau į ją vėl sugrįžta dirbti po kurio laiko. Tokia praktika – ne naujiena visame pasaulyje. Pavyzdžiui, pernai „Harvard Business Review“ žurnalas pranešė, kad kelerių metų tyrimas parodė, jog 28 proc. nusamdytų žmonių iš tikrųjų yra sugrįžtantys darbuotojai, kurie paliko įmones per paskutinių 36 mėnesių laikotarpį.

Dar prieš įsibėgėjant M. Domėno karjerai, vyras buvo nusprendęs grįžti į savo senąjį darbą, tačiau ten neužtruko – „Švyturys–Utenos alus“ jį ir vėl prisiviliojo atgal. Nuo to laiko, jo karjera įgavo dar didesnį pagreitį, mat grįžęs į tą pačią, transporto koordinatoriaus, poziciją vyras gana greitai ėmė kilti laipteliais aukštyn. M. Domėnas pasakoja, kad visuomet tokį tikslą ir turėjo. „Kiekvienas vadovas nori žinoti, koks yra jo komandos lūkestis. Aš visada sakydavau, kad mano tikslas yra pakeisti savo vadovą. Turėjau ambicijų, o savo karjerą projektavau taip: pasisemiu žinių ir judu į priekį“, – pasakoja vyras.

Vakarietiškas požiūris į darbuotoją

Ištarti drąsių žodžių apie vadovo pakeitimą Mantautas nebijojo. Jis sako, kad viskas priklauso nuo santykių su kolegomis, o šioje įmonėje vyraujantį mikroklimatą dabartinis logistikos vadovas giria. „Čia yra vakarietiškas požiūris, darbuotojas – prioritetas. Tikrai galime pasigirti gerais santykiais ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl aš grįžau į šią organizaciją. Mano galva, mikroklimatas čia tikrai geras“, – atskleidžia Mantautas.

Ar tenka kažką paaukoti vardan geresnės pozicijos? Pasak Mantauto, dažniausiai, laiką ir energiją. „Jeigu nori siekti karjeros, bet kokiu atveju, turi papildomai mokytis, įsisavinti informaciją. Gali arba gerti kavą su kolegomis, bičiuliais, arba padirbėti prie kokio nors projekto. Svarbiausi ištekliai – laikas ir energija“, – atvirauja vyras.

Laiko veltui nešvaistė

Mantautas prisimena istoriją, kai atsilaisvinus sandėlio pamainos vadovo pozicijai Utenoje, dalyvavo atrankoje ir ją laimėjo. Maždaug metus laiko jam teko kiekvieną darbo dieną važiuoti iš Vilniaus į Uteną ir atgal. „Pradžioje buvo sudėtinga priprasti prie ilgos kelionės. Darbas buvo pamainomis. Vieną savaitę jis prasidėdavo 6 val. ryto, todėl iš Vilniaus išvažiuodavau prieš 5 val. ryto. Kitą savaitę darbe reikėdavo būti 13:30 val., bet pamaina baigdavosi 23 val. Namo grįždavau tik po vidurnakčio“, – pasakoja vyras. Tiesa, jis greitai rado būdą, kaip gauti naudos iš ilgų kelionių. „Atradau, kaip tą laiką geriau išnaudoti. Organizacija suteikė galimybę naudotis nuotoliniais audio mokymosi kursais. Taip ir leisdavau savo keliones“, – prisimena Mantautas.

Tai, beje, puikus įrodymas, kad šalia noro turėti sėkmingą karjerą, turi eiti ir pastangos. Mantautas pabrėžia, kad jį į priekį veda tobulėjimo siekis, noras sužinoti ir išmokti daugiau bei turėti didesnių atsakomybių, smalsumas bei ambicija labiau prisidėti prie įmonės sau keliamų tikslų.

Pranešimą paskelbė: Paula Zlatkutė, UAB „INK agency“

Facebook Comments

]]>
Karameliniai, bananiniai ar su bulvėmis: vaflių skoniai ir priedai prie jų nesuskaičiuojami – teliks išsirinkti https://www.shorts.lt/karameliniai-bananiniai-ar-su-bulvemis-vafliu-skoniai-ir-priedai-prie-ju-nesuskaiciuojami-teliks-issirinkti/ Mon, 25 Mar 2024 08:36:59 +0000 https://www.shorts.lt/karameliniai-bananiniai-ar-su-bulvemis-vafliu-skoniai-ir-priedai-prie-ju-nesuskaiciuojami-teliks-issirinkti/ Dažnai įsivaizduojama, kad vafliai gaminami tik iš miltų, daugybės kiaušinių, pateikiami su nuodėmės vertais priedais ir yra itin kaloringi. Tačiau Tarptautinės vaflių dienos proga pasižvalgius po platesnius kulinarinius klodus, galima rasti itin daug skirtingų vaflių rūšių: jie skiriasi ne tik savo receptūra, bet ir kepimo būdais. Kilę iš Belgijos, vafliai greit išpopuliarėjo visame pasaulyje, todėl jų variantų yra ne tik saldžių, bet ir itin sveikuoliškų, rašoma „Lidl“ pranešime žiniasklaidai.

Nuo Belgijos iki Amerikos

Belgijoje išrasti kvadratinės formos vafliai su gilesniu tinklelio formos raštu gerokai skyrėsi nuo iki tol populiarių apvalių ir plonų, į vaflį panašių blynų. Į belgiškuosius vaflius pirmąkart įdėtas cukrus. Be to, jų virtuvėje tradiciškai naudojami kiaušiniai ir mielės, todėl belgiški  vafliai yra stori ir traškūs. Jie dažnai patiekiami su vaisiais ar daržovėmis, todėl puikiai tinka tiek sotiems pusryčiams, tiek kaip desertas bet kuriuo dienos metu.

Jei dairotės pusryčiams tinkamų receptų, „Lidl“ ekspertai jums rekomenduoja pasisemti įkvėpimo iš Jungtinių Amerikos Valstijų virtuvės. Turbūt dažnas amerikietis neįsivaizduoja savo pusryčių be vaflių. Amerikietiški blyneliai, papuošti šonine ir klevų sirupu, yra itin populiarūs, tačiau vafliai taip pat neužleidžia aukštų pozicijų pusryčių lėkštėse.

Nors ir perėmę senąsias belgų tradicijas, amerikiečiai juos perka jau paruoštus ir namuose tiesiog pasišildo, kad būtų greičiau. Amerikietiški vafliai neįsivaizduojami be klevų sirupo ir sviesto, o iš kitų patiekalų labiausiai išskiria dėl ruošimo procese naudojamų kepimo miltelių, dėl ko šie vafliai tampa itin traškiais.

Honkonge ir Nyderlanduose vafliai – gatvės maisto pažiba

Jei prie rytinės kavos ar arbatos puodelio norėtumėte itin saldaus vaflio, rinkitės tradicinius olandiškus – karamelinius vaflius. Gaminami iš karamelės, medaus, kiaušinių, sojos miltų, jie kepami specialioje, mažesnio tinklelio vaflinėje. Taip gaunamas traškus ir plonas vaflių sumuštinis, kurį būtina ištirpdyti virš karšto gėrimo puodelio garų.

Tokius vaflius dažnai rasite keliaudami po Nyderlandus – jais prekiaujama tiesiog gatvėse ar mažose kepyklėlėse, o ir jų suvalgoma milijonai per metus.

Kaip gatvės maistas vafliai yra itin populiarūs ir tolimajame Honkonge. Tešlos pagrindą sudarantys kiaušiniai suteikia minkštumo, todėl tokie vafliai yra vienas labiausiai paplitusių gatvės užkandžių. Dažniausiai vadinami tiesiog blynais, šie vafliai išsiskiria savo plonumu ir burbuline tekstūra.

Tiek turistai, tiek vietos gyventojai itin mėgsta valgyti šiuos vaflius užteptus riešutų ar paprastu sviestu, taip pat kondensuotu pienu. Susukti į puslankį ir patiekiami stiklinėje, jie tampa išvaizdžiu bei labai skaniu užkandžiu.

Angliški vafliai – iš bulvių

Ar žinojote, kad vafliams gaminti kai kuriose šalyse naudojamos ir Lietuvoje taip mėgiamos bulvės? Tokie yra angliški vafliai, kurie gaminami iš tarkuotų bulvių ir gali būti kepami ne tik vaflinėje, bet ir aliejuje ar įprastoje keptuvėje.

Dažniausiai Jungtinėje Karalystėje vafliai patiekiami kaip garnyras, jie derinami su kiaušiniu, sūriu, druska, pipirais ar mirkomi į padažą. Šis patiekalas yra unikalus, todėl tiks tiek vakarienei, tiek pietums, o gausūs priedai garantuos sotumą.

Norintiems skaniai paminėti Tarptautinę vaflių dieną, „Lidl“ ekspertai rekomenduoja išmėginti skirtingus vaflių receptus, taip pat papildyti juos sveikais ingredientais – vaisiais ar daržovėmis. Iš viso siūlome net 4 receptus, iš kurių tikrai išsirinksite savo mėgstamiausią.

Gardžiai popietei – belgiškų vaflių receptas

Jums reikės:

260 g miltų

250 ml pieno

4 kiaušinių

125 g sviesto

4 v. š. cukraus 

0,5 a. š. vanilinio cukraus

0,5 a. š. kepimo miltelių

Pirmiausia, atskirkite kiaušinio trynius ir baltymus, ištirpdykite sviestą.

Sumaišykite trynius, cukrų, vanilinį cukrų ir išplakite iki purumo. Supilkite pieną, suberkite persijotus miltus kartu su kepimo milteliais ir viską dar kartą gerai išmaišykite.

Galiausiai, supilkite ištirpdytą ir atvėsintą sviestą.  

Kiaušinio baltymus elektriniu plakikliu išplakite iki standumo ir atsargiai įmaišykite į turimą masę. Palikę tešlą pabrinkti 10 min., paskui kepkite gerai įkaitintoje vaflinėje iki rudumo. 

Norėdami išlaikyti belgišką autentiką, vaflius pagardinkite vyšniomis.

Mėgstantiems sūriau: vafliai su špinatais ir pomidorais

Jums reikės:

300 g miltų

400 g pasukų

120 g išlydyto sviesto

1 a. š. kepimo miltelių

Žiupsnelio druskos

Žiupsnelio juodųjų pipirų

1 v. š. cukraus

300 g čederio sūrio

Saujos špinatų

50 g keptų pomidorų

Dubenyje sumaišykite miltus, druską, pipirus ir cukrų. Tuomet supilkite pasukas ir atšaldytą lydytą sviestą. Maišykite šaukštu tol, kol tešla pasidarys vientisa. 

Tada įberkite sūrio, špinatų bei pomidorų. Maišykite, kol viskas pasiskirstys tolygiai. Jei reikia, reguliuokite tešlos skystumą pasukomis ar miltais.  

Vaflinę patepkite aliejumi, pilkite tešlos tiek, kad uždengtų griovelius ir kepkite, kol gražiai paruduos. 

Iškeptus vaflius valgykite su jogurtu ar grietinės padažu, pagardintu šviežiomis žolelėmis. Jei norite sotesnių vaflių, šalia puikiai tiks rūkyta lašiša. 

Bananų ir riešutų sviesto vafliai

Jums reikės:

2 didelių, gerai prinokusių bananų

190 g žemės riešutų sviesto

2 kiaušinių

60 g smulkių, greitai paruošiamų avižinių dribsnių

0,5 a. š. valgomosios sodos

Šviežio medaus, uogų, šokolado, migdolų ar mėtų patiekimui

0,5 v. š. kokosų aliejaus

Pirmiausia, gerai sutrinkite bananus šakute, įkrėskite žemės riešutų sviestą, plaktus kiaušinius, avižinius dribsnius bei valgomąją sodą. Gerai išmaišę, palikite tešlą pastovėti 10 min. 

Įkaitintą vaflinę patepkite kokosų aliejumi ir pilkite tešlos tiek, kad užlietų griovelius. Kepkite, kol vafliai paruduos. 

Patiekdami paskaninkite patiekalą medumi, uogomis, riešutais, šokoladu ar mėtų lapeliais. 

Vafliai sveikiau: su varške ir avižų miltais

Jums reikės:

2 kiaušinių

200 g varškės

100 ml kefyro

160 g „Speltos“ miltų

2 v. š. avižų miltų 

0,5 a. š. kepimo miltelių

0,5 v. š. kokosų aliejaus

Bananų, braškių ar kivių patiekimui

Varškę išplakite kartu su kiaušiniais. Tuomet ištirpinkite kokosų aliejų ir pilkite kartu su kefyru. Gerai išmaišykite, kol masė taps vientisa. 

Miltus suberkite kartu su kepimo milteliais, kol tešla taps klampi ir tiršta. 

Įkaitinę vaflinę, dėkite šaukštą tešlos ir kepkite, kol vafliai paruduos. 

Patiekdami apšlakstykite vaflius klevų sirupu, bananais, braškėmis ar kiviais.

Skanaus!

Pranešimą paskelbė: Tomas Šiuškus, UAB „Bosanova”

                    Karameliniai, bananiniai ar su bulvėmis: vaflių skoniai ir priedai prie jų nesuskaičiuojami – teliks išsirinkti

Facebook Comments

]]>
Keliautojas Orijus Gasanovas pataria, kaip suplanuoti nepamirštamą kelionę bei geriau pažinti vietinę kultūrą https://www.shorts.lt/keliautojas-orijus-gasanovas-pataria-kaip-suplanuoti-nepamirstama-kelione-bei-geriau-pazinti-vietine-kultura/ Mon, 25 Mar 2024 08:35:50 +0000 https://www.shorts.lt/keliautojas-orijus-gasanovas-pataria-kaip-suplanuoti-nepamirstama-kelione-bei-geriau-pazinti-vietine-kultura/ Gyvename eroje, kurioje įvairios technologijos sklandžiai integruojasi į mūsų kasdienį gyvenimą. Ne išimtis – ir kelionės. Išmaniojo telefono pagalba planuojame kelionės maršrutą, fiksuojame svarbiausius kelionės momentus ir ieškome informacijos apie turistų mėgstamas vietas. Ir tai – dar ne viskas. Patyręs keliautojas, „Samsung“ ambasadorius Orijus Gasanovas dalijasi keliavimo patarimais ir pasakoja apie naujas galimybes, kurias atveria dirbtinio intelekto funkcijos.

Nesijaudinkite dėl užsienio kalbų

Kas seka Orijaus nuotykius kelionėse, gali pastebėti, kad ne visos kelionės būna itin sklandžios, bet visos – pilnos šiltų ir linksmų pokalbių.

„Mano pagrindinis patarimas keliaujantiems žmonėms yra niekada nesijaudinti dėl kalbų. Žmonės dažnai bijo keliauti į užsienį, jei negeba susikalbėti ten šnekama kalba. Juk nuolat keliaudamas po pasaulį tikrai nemoku visų kalbų, kartais nežinau net pagrindinių tos šalies, kurioje esu, kalbos frazių“, – tikina Orijus.

Pasak jo, svarbiausia pasaulyje kalba yra šypsena ir gestai – jei nepasimeti, gestikuliuoji, susikalbėsi net nemokėdamas vietinės kalbos. Tiesa, turint telefoną ir pasitelkiant inovatyvias funkcijas susišnekėti tampa dar paprasčiau.

Orijus pasakoja, kad viešint Zanzibare, jam teko važiuoti taksi su vairuotoju, kuris nemokėjo nė vieno žodžio anglų kalba.

„Naudodamasis tiesioginio vertimo funkcija savo „Galaxy S24 Ultra” telefone, sugebėjau susikalbėti su vairuotoju, kuris nemokėjo nė „labas“ pasakyti angliškai. Kai jis kalbėjo savo vietine kalba, telefone įdiegta DI vertėjo funkcija visą jo šneką esamuoju laiku išversdavo man suprantama kalba. Tai labai patogu būtent tokiose situacijose“, – teigia populiarus keliautojas.

Orijaus nuomone, visi įsitikinimai ir baimės keliauti nemokant tam tikros užsienio kalbos yra visai nepagrįstos.

„Nebijokit pasijuokti, šypsokitės, naudokitės vertimo technologijomis ir kalbos barjerų net nepajusite“, – pataria jis.

Dirbtinis intelektas gali padėti net Zanzibaro žuvies turguje

Šiuo metu pirmą kartą su nauju savo telefonu Orijus keliauja po Zanzibarą ir jo dirbtinio intelekto funkcijas jau išbandė keliose situacijose.

„Kai lankiausi žuvies turguje, vietiniai gyventojai savo kalba bandė man paaiškinti, kokią žuvį aš matau. Kaip galite nuspėti – jiems nepavyko. Aš, pasinaudojęs paieškos apibraukiant funkcija, per akimirką išsiaiškinau ne tik, kokia žuvis tai buvo, bet dar radau ir įvairiausių receptų, kaip ją skaniai pasigaminti“, – pasakoja keliautojas.

Orijus sako, kad šios funkcijos pagalba galima atrasti informaciją apie kone kiekvieną sudominusį objektą, nuo maisto produktų, iki drabužių, aksesuarų ar interjero detalių.

„Toje pačioje kelionėje sutikome vyriškį su įdomiais raštuotais drabužiais, kurie mane labai sudomino. Per kelias sekundes dirbtinio intelekto pagalba išsiaiškinau, jog tai masajų genties tradiciniai rūbai ir atradau įvairias internetines parduotuves, kuriose galima įsigyti šiais raštais padabintų drabužių“, – pasakoja Orijus.

Akimirkas fiksuokite ne tik akimis

Žymus keliautojas atskleidžia, kad savo telefono nuotraukų galerijoje turi įspūdingą kolekciją – 614 tūkstančių nuotraukų.

„Aš dievinu fotografuoti, mėgstu peržiūrėti įamžintus kadrus ir prisiminti savo nuotykius keliaujant. Kadangi keliauju daug, tikriausiai didžiąją dalį kelionių užmirščiau – o nuotraukos man padeda prisiminti tokius dalykus, kaip, pavyzdžiui, kavinių pavadinimai“, – sako jis.

Kalbant apie nuotraukų redagavimą, Orijus sako, kad jas koreguoja tik tais atvejais, kai kas nors įlenda ir sugadina gražų kadrą – „Galaxy AI“ bet kokį objektą gali lengvai pašalinti iš nuotraukos.

„Šios funkcijos labai laukiau ir ji buvo pirmoji, kurią išbandžiau vos gavęs naująjį telefoną. O įvairiais pagražinimais, veido ar pilvo patempimais, aš neužsiimu“, – pasakoja jis.

Trys Orijaus patarimai, kurie padės patirti vietinę kultūrą

Keliautojas dalijasi trimis pagrindinėmis taisyklėmis, kuriomis vadovaujasi savo kelionių metu.

Skirkite dėmesio viešbučių pasirinkimui. „Kelionėje įprastai keičiu viešbučius bent keletą kartų, net jei gyvenu tam pačiam mieste, pavyzdžiui, Niujorke. Gyvenu viename rajone, vėliau persikeliu į kardinaliai kitokį. Ir tam, kad galėtumėte pasimėgauti viešbučio patirtimi, tikrai nereikia didelio biudžeto – unikalių viešbučių būna įvairiausių, pavyzdžiui, kapsulės viešbutyje Japonijoje nakvynė kainuoja tik 20 eurų, o patirtis – neįkainojama“, – pasakoja Orijus.

Tyrinėkite ne tik miesto centrą, bet ir labiau nutolusius mikrorajonus. „Jei kalbame apie egzotiškus kraštus – tarkime, Tailandą, ten vietinė kultūra iš esmės jaučiama visur, kadangi mums viskas svetima, nematyta ir skirtinga. O keliaujant po Europos miestus, visada rekomenduoju ne tik aplankyti miesto centrą ir labiausiai lankytinus objektus, bet ir apkeliauti labiau nuo miesto centro nutolusius mikrorajonus“, – pataria keliautojas.

Atvirai bendraukite, nesvarbu, kurioje šalyje bebūtumėte. „Pasikartosiu dar kartą, bet visiems keliaujantiems patariu nebijoti šnekėti su vietiniais gyventojais ir išmokti pasijuokti iš netikėtų situacijų – taip gimsta patys įdomiausi kelionių nuotykiai“, – tikina Orijus.

Pranešimą paskelbė: Jovilė Markovski, UAB „Publicum”

                    Keliautojas Orijus Gasanovas pataria, kaip suplanuoti nepamirštamą kelionę bei geriau pažinti vietinę kultūrą


                    Keliautojas Orijus Gasanovas pataria, kaip suplanuoti nepamirštamą kelionę bei geriau pažinti vietinę kultūrą


                    Keliautojas Orijus Gasanovas pataria, kaip suplanuoti nepamirštamą kelionę bei geriau pažinti vietinę kultūrą


                    Keliautojas Orijus Gasanovas pataria, kaip suplanuoti nepamirštamą kelionę bei geriau pažinti vietinę kultūrą


                    Keliautojas Orijus Gasanovas pataria, kaip suplanuoti nepamirštamą kelionę bei geriau pažinti vietinę kultūrą


                    Keliautojas Orijus Gasanovas pataria, kaip suplanuoti nepamirštamą kelionę bei geriau pažinti vietinę kultūrą

Facebook Comments

]]>
Vilniuje duris atvėrė pirmoji Baltijos šalyse 3 kartos „Apple Shop“ parduotuvė https://www.shorts.lt/vilniuje-duris-atvere-pirmoji-baltijos-salyse-3-kartos-apple-shop-parduotuve/ Sat, 23 Mar 2024 11:50:16 +0000 https://www.shorts.lt/vilniuje-duris-atvere-pirmoji-baltijos-salyse-3-kartos-apple-shop-parduotuve/ Šiandien JAV technologijų milžinė „Apple“ atidarė pilnai atnaujintą, pirmąją Baltijos šalyse ir vieną pirmųjų pasaulyje 3 kartos „Apple Shop“ parduotuvę. Atnaujinta parduotuvė pasižymi dar didesne, „Apple“ produktams skirta  erdve, kurioje kelis kartus per savaitę vyks nemokamos klientų konsultacijos ir mokymai, skirti geriau pažinti ir išnaudoti „Apple“ įrenginius. Pilnai atsinaujinusios „Apple Shop“ adresas nesikeičia: ji įsikūrė pirmosios Lietuvoje „Apple Shop“ vietoje, didžiausio namų elektronikos prekybos tinklo „Topo centras“ parduotuvėje, esančioje Ukmergės gatvė 240, Vilnius.

„Pirmosios 3-ios kartos „Apple Shop“ atidarymas Baltijos šalyse – neabejotinai sėkmingo „Apple“ ir „Topo centro“ bendradarbiavimo rezultatas. O svarbiausia, kad laimės „Apple“ fanai, nes Vilniuje turėsime tokį pat jausmą, kaip ir kitose „Apple“ parduotuvėse visame pasaulyje. „Apple Shop“ – tai aukščiausius „Apple“ standartus atitinkanti ir jų pačių įrengta parduotuvė, įsikūrusi mūsų namų elektronikos prekybos centre ir išsiskirianti specialiai šiai erdvei sukurtu dizainu“, – teigia „Topo centro“ generalinis direktorius Remigijus Štaras.

Atidarymo dieną buvo galima išvysti ir išbandyti, kaip paprasta kurti muziką su standartinėmis „Apple“ programomis, „Asphalt 9“ varžybose laimėti „AirPods“ (3-ios kartos) ausines ar gauti su „iPad“ vos per kelias minutes nupieštą asmeninį portretą. Renginio metu vyko nemokami mokymai, leidžiantys geriau pažinti „Apple“ įrenginių galimybes. Šie mokymai vyks nuolatos, kiekvieną trečiadienį bei penktadienį nuo 17:30 ir skatins žmones atrasti Apple įrenginių naujoves, tapti produktyvesniems ar tiesiog – išmokti lengvai naudotis.

Dalis užburiančio „Apple“ potyrio – minimalistinis interjeras ir intuityvus ekspozicijos išdėstymas, skirtas optimaliam pirkėjų komfortui. „Apple Shop“ visad galima pirmiesiems išbandyti naujausius įrenginius ir rasti didžiausią Baltijos šalyje „Apple“ įrenginių asortimentą: „Mac“, „iPhone“ „iPad“ ir „AirPods“, „Apple Watch“, „Apple TV“ bei platų jų priedų pasirinkimą. Kaip jau įprasta, į „Apple Shop“ užsukusius pirkėjus konsultuos pagal oficialią „Apple“ programą apmokyti specialistai, galintys objektyviai patarti ir privatiems, ir verslo klientams. 

 „Apple“ reiklumas ir aukščiausi jų standartai mus skatina būti nuolat pasitempusiais. Džiugu, kad pirmieji Baltijos šalyse klientams galime pasiūlyti  naujos kartos formato parduotuvę. Tai didelis įvertinimas ir įrodymas, kad esame matomi, sėkmingai buriame „Apple“ fanus ir skambiai pristatome kiekvieną naują „iPhone“,  – pasakojo R. Štaras.

Nuo 2017 metų pradžios Vilniuje veikianti „Apple Shop“ parduotuvė buvo pirmoji tokia parduotuvė Lietuvoje ir vos antroji Baltijos šalyse. Antroji „Apple Shop“ Lietuvoje duris atvėrė 2021 metais Kaune, Savanorių 206A. Visame pasaulyje šios parduotuvės atidaromos tik geriausiose didžiausių „Apple“ prekybos partnerių parduotuvėse. Tokių parduotuvių atidarymas regione – aukščiausias šalių mažmenininkų, prekiaujančių technikos naujovėmis, darbo įvertinimas – tokia galimybė suteikiama tik „Apple“ autorizuotų mažmenos partnerių (angl. Apple Authorized Reseller) parduotuvėms, pasiekusioms aukščiausią pardavimo ir aptarnavimo lygį.

„Topo centras“ yra didžiausias namų elektronikos prekybos tinklas Lietuvoje, valdantis 34 parduotuves, 23 šalies miestuose.  Nuo 2010-ųjų metu įmonė yra „Euronics“ grupės  – didžiausio prekybinio aljanso EMEA regione narys ir atstovas Lietuvoje. 

Nuotraukos iš renginio: https://we.tl/t-ZSWYcUbST8

Pranešimą paskelbė: Žilvinas Kulvinskis, TOPO GRUPĖ, UAB

Facebook Comments

]]>
Dekoratorės įvardijo, kas per šias Velykas su trenksmu grįžta į madą: teks apžiūrėti senelių spinteles https://www.shorts.lt/dekoratores-ivardijo-kas-per-sias-velykas-su-trenksmu-grizta-i-mada-teks-apziureti-seneliu-spinteles/ Fri, 22 Mar 2024 11:49:45 +0000 https://www.shorts.lt/dekoratores-ivardijo-kas-per-sias-velykas-su-trenksmu-grizta-i-mada-teks-apziureti-seneliu-spinteles/ Daugelis įpratome Velykoms puošti namus kuo spalvingiau: krepšelis įvairiaspalvių margučių, ryškios, raštuotos servetėlės, pastelinės dekoracijos – dažna pavasario šventės namų puošmena. Vis dėlto, dekoro specialistės Evelina Šilaikienė ir Monika Volkovienė pataria šiais metais atkreipti dėmesį ir į vyraujančią žemiškų spalvų paletę: samaninę, rudą, geltoną bei kitas miško spalvas. O prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva teigia, jog tinkamai laikydami įsigytas velykines dekoracijas užtikrinsite, kad jos išliktų geros būklės ir jomis būtų galima džiaugtis ateityje bei papuošti namus dar ne vieną kartą.

Tvarios dekoracijos – ir draugiškos gamtai, ir madingos

Jei seniai svarstėte išmėginti namus papuošti „pasidaryk pats“ arba „atrask pas močiutę“ pobūdžio dekoracijomis, šių metų Velykos – puiki proga tam. „Moon Elements“ dekoratorės Evelina Šilaikienė ir Monika Volkovienė atkreipia dėmesį, jog kadangi viskas, o kartu ir dekoras krypsta į ekologiją, labai madinga puošti namus tuo, ką jau turite arba tuo, ką galite rasti lauke, miške.

„Taip pat nepamirškime lobynų, kuriuos savo sekcijose saugoja mūsų seneliai ir močiutės. Gėlėtos servetėlės, perlamutriniai servizai, raštais dekoruotos lėkštės – visa tai su trenksmu grįžo į madą. Be to, namuose galite pasimerkti lauke rastas šakas kaip Velykinį medį ir išpuošti dekoratyviniais kiaušiniais, kankorėžiais ir pan. Šventinio stalo dekorui galima panaudoti net ir samanas. Tik, žinoma, jas reikia tinkamai prieš tai paruošti. Jeigu senos dekoracijos dar naudojamos ir „turi vaizdą”, galima jas panaudoti dar kartą, tačiau visada rekomenduojame gerai apžiūrėti, ką turite iš seniau. Galbūt dekoracijos nebetinka prie jūsų interjero ir jas verta atiduoti į kitas rankas”, – sako dekoratorė Evelina.

Didžiausias velykinių dekoracijų lobis – pas senelius

Dekoratorės taip pat pataria aplankyti mylimus senelius, nuvežti jiems skanaus pyrago ir paprašyti parodyti, kokius turtus močiutė saugoja metai iš metų. Jos užtikrintos, kad pavyks atrasti labai kokybiškų daiktų bei tekstilės, kuriuos galėsite pasiskolinti.

„Na, o jei planuojate įsigyti stalo tekstilę, linas yra vienas madingiausių audinių, kurio kokybė ir vaizdas niekada nenuvilia. Taip pat švenčiant Velykas lauke rekomenduojame dekoracijas, kurios turi svorį, tai gali būti moliniai daiktai, moliniai kiškučiai ir pan. Lauko terasoje galima stalą papuošti moliniais ąsočiais ir vazomis, kuriose gražiai atrodo pamerktos laukinės gėlės. Be to, servetėles galima surišti virvele kartu su netoliese augančiais augalais ir taip kiekvienam šeimos nariui papuošti lėkštę”, – rekomenduoja dekoratorė Monika.

Rankų darbo Velykų puošmenos – tiesiai iš gamtos

Dekoratorės pabrėžia, kad rankomis galima pasigaminti nuostabaus grožio velykinius vainikus, skirtus tiek kabinimui ant sienos ar durų, tiek padėti ant stalo: tokio vainiko žalių spygliuočių bazę galėsite surasti netoliese esančiame miške, o gal net savo kieme.

„Be to, vainiką papuošti galėsite plastikiniais dekoratyviniais kiaušiniais, kuriuos nusipirkote prieš kelerius metus ir nebežinote, kaip ir kur juos panaudoti. Tokį vainiką galima papildomai papuošti džiovintomis gėlėmis bei pumpurėliais. Dar vertėtų atkreipti dėmesį ir į žvakes: tai gyvas elementas, kuris visur ir visada suteikia energijos bei gyvybės. Velykoms ypač tinkamos būtų bičių vaško žvakės, kurios ne tik yra stilingos, bet ir neteršia gamtos bei namų oro”, – sako dekoratorė Evelina.

Kaip išsaugoti velykines dekoracijas?

Pakartotinai naudodami dekoracijas, o ne kasmet pirkdami naujas, sumažiname išteklių suvartojimą, kurie kitu atveju būtų reikalingi naujiems gaminiams gaminti. Tai padeda tausoti gamtos išteklius ir mažina poveikį aplinkai, susijusį su dekoracijų gamyba bei jų transportavimu. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos teigimu, svarbiausia tinkamai pasirūpinti turimomis ar naujai įsigytomis dekoracijomis, kad jomis būtų galima puošti namus dar ne vieną kartą.

„Siūlyčiau iš pradžių kruopščiai supakuoti trapius daiktus, pavyzdžiui, keramines figūrėles ar stiklinius papuošalus į popierių ar burbulinę plėvelę, kad jie nesudužtų. Tokias dekoracijas, kaip dekoratyviniai velykiniai kiaušiniai, laikykite tvirtuose induose, pavyzdžiui, kartoninėse kiaušinių dėžutėse, kad apsaugotumėte nuo pažeidimų. O ant laikymo talpyklų užklijuokite etiketes, nurodydami jų turinį, kad lengviau rastumėte konkrečias dekoracijas kitais metais. Be to, jų laikymui pasirinkite vėsią, sausą vietą, atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių, kad jos neišbluktų”, – rekomenduoja O. Suchočeva.

Jei norisi atsinaujinti velykinių dekoracijų kolekciją

Ji priduria, kad norintiems atsinaujinti velykinių dekoracijų kolekciją, prekybos tinklas „Rimi“ šiais metais siūlo platų jų asortimentą: nuo dekoratyvinių viščiukų, kiaušinių iki zuikių ar morkyčių.

„Šiais metais mūsų velykinių dekoracijų asortimente galima rasti įvairių medžiagų dekoracijų, tad kiekvienas gali prisitaikyti pagal bendrą savo namų interjerą. O išties kiekvieną stalą gali papuošti velykinių zuikių ar viščiukų figūrėlės, ant šakelių sukabinti dekoratyviniai kiaušiniai. Taip pat turime ir kitokių pakabinamų velykinių dekoracijų, triušio figūrėlių iš medienos, aukso spalvos zuikių, velykinių kiaušinių lizde bei kitų dekoracijų. Taip pat pastebime, kad pirkėjai, besiruošiantys Velykoms, linkę ieškoti servetėlių, indų su Velykų atributika bei dailių krepšelių kiaušiniams sudėti – šių produktų šventinis asortimentas išties platus ir spalvingas, o pasinaudodami akcijomis, visko pavyks įsigyti pigiau“, – vardija O. Suchočeva.

Ekspertė primena, kad pigiau įsigyti velykinių dekoracijų ir ingredientų šventės stalui padės tikslus pirkinių krepšelio planavimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus bei papildomas nuolaidas.

Pranešimą paskelbė: Aušra Kaminskaitė, Integrity PR, UAB

                    Dekoratorės įvardijo, kas per šias Velykas su trenksmu grįžta į madą: teks apžiūrėti senelių spinteles

Facebook Comments

]]>
NLŽVA verdiktas: Finansų ministerijos siūlomas „minkštas“ priemones būtina keisti esmine lošimo paslaugų rinkos struktūros pertvarka https://www.shorts.lt/nlzva-verdiktas-finansu-ministerijos-siulomas-minkstas-priemones-butina-keisti-esmine-losimo-paslaugu-rinkos-strukturos-pertvarka/ Thu, 21 Mar 2024 12:18:12 +0000 https://www.shorts.lt/nlzva-verdiktas-finansu-ministerijos-siulomas-minkstas-priemones-butina-keisti-esmine-losimo-paslaugu-rinkos-strukturos-pertvarka/ Nacionalinė lošimų ir žaidimų verslo asociacija pateikė savo išvadą dėl Finansų ministerijos derinimui pateikto Azartinių lošimų įstatymo pakeitimo projekto. Asociacija konstatuoja, kad projektu bandomos spręsti neva aktualios problemos, tačiau autoriai sugeba nepamatyti „dramblio kambaryje“ – rinką iškraipiusių didžiausios socialinės rizikos nuotolinių A kategorijos ir stalo lošimų. Nekeičiant šios pamatinės problemos – rinkos struktūros – bandymai „minkštosiomis“ priemonėmis keisti probleminio lošimo tendencijas yra fiktyvūs ir tik užkonservuos problemų priežastis.

„Būtina keisti dabartinę rinkos struktūrą, kurioje dominuoja didžiausios socialinės rizikos ir aukščiausios pinigų plovimo rizikos paslaugos (nuotoliniai lošimai A kategorijos automatais ir stalo lošimai). Dėl nevaldomos būtent šių paslaugų plėtros (po nuotolinių lošimų įteisinimo 2016 metais) ženkliai ir didėjo lošimo paslaugų vartojimas, o tai lėmė išaugusias rizikas. Todėl teisinio reguliavimo priemonėmis turi būti apribotos ar net visai pašalintos (uždraustos) šios pagrindinės nuotolinio lošimo paslaugos – nuotoliniai A kategorijos ir stalo lošimai“, – sakė Nacionalinės lošimų ir žaidimų verslo asociacijos prezidentas Liutauras Ulevičius.

Pagal oficialius rinkos duomenis, kuriuos skelbia Lošimų priežiūros tarnyba, matyti, jog po nuotolinių lošimų paslaugų įteisinimo nuo 2016 metų pradžios lošimo paslaugų kardinaliai pasikeitė – antžeminiai nuosaikūs lošimai traukėsi, o nuotoliniai lošimai ir loterijos sparčiai augo. O būtent nuotolinės lošimo paslaugos yra pagrindinė socialinių rizikų ir žalos priežastis – čia absoliučiai dominuoja neribotų statymų ir laimėjimų paslaugos, kur ir koncentruojasi probleminiai lošėjai.

Pasak Liutauro Ulevičiaus, bendrai Finansų ministerijos ir Lošimų priežiūros tarnybos parengtas projektas yra neišbaigtas, keliami tikslai nėra susieti su bazine situacijos analize ir nepagrindžia siūlomų pokyčių adekvatumo bei reikalingumo. Projekte teikiami pasiūlymai yra eklektiški ir nėra pateikta racionalių argumentų, kaip jie padės spręsti deklaruojamą (kas irgi nėra įrodyta) grėsmingą probleminio lošimo paplitimo situaciją. Be to, projekte, prieštaraujant ES teisei ir moderniai lošimo paslaugų rinkai, nepagrįstai neįtraukiami loterijų organizatoriai, ypač – nuotolinių loterijų, kur siūlomi lošimai iki 20 € vienkartinio statymo dydžio, o laimėjimai iki 500 tūkst. €, kas iš esmės atitinka didžiausios rizikos nuotolinių lošimų parametrus.

Vertindama aukščiau išdėstytas išvadas ir sistemines teisinio reguliavimo ydas, matydama akivaizdų naujos redakcijos Lošimo paslaugų įstatymo poreikį, NLŽVA ragina suburti plačią Darbo grupę, kuriai būtų suteikti pakankami ištekliai ir įgaliojimai duomenų rinkimui, situacijos apibendrinimui, rekomendacijų parengimui ir įstatymo projekto parengimui.

***

Pilną NLVŽA išvadą (8 psl. PDF) galite atsisiųsti iš asociacijos interneto svetainės:

Interneto svetainės www.losimai.eu skiltyje „Valstybei teikti raštai“

Apie Nacionalinę lošimų ir žaidimų verslo asociaciją:

Nuo 1994 metų Lietuvoje veikianti Nacionalinė lošimų ir žaidimų verslo asociacija, 2023 metais pasikeitus dalininkų struktūrai, dėmesį telkia į ekspertinę lošimo paslaugų rinkos analizę ir visuomenės švietimą. Asociacija kuria video laidų „Atverstos kortos“ ciklą „YouTube“ platformoje (www.youtube.com/@NLZVA), 2021 metais yra išleidusi Lietuvos lošimo paslaugų rinkos apžvalgą „Lošimų rinkos apžvalga Lietuvoje. Žalioji knyga“ (www.losimai.eu/zalioji-knyga), rėmė MRU mokslininkų 2017 ir 2022 metais atliktus lošimo paslaugų paplitimo tyrimus.

Pranešimą paskelbė: Liutauras Ulevičius, Nacionalinė lošimų ir žaidimų verslo asociacija

Facebook Comments

]]>