Booking.com
Nuolaida viešbučiuiSpausk ir atgauk 10 % nuo viešbučiui išleistos sumos.

Aukcionų istorija ir įdomūs faktai

Norint dalyvauti aukcione, reikia šiek apie juos žinoti. tad šiandien dalinamės istorijos faktais bei įdomybėmis.

Kas yra aukcionas ir jo principai?

Aukcionas yra vieta, kur žmonės gali pirkti ar parduoti daiktus. Žmonės sako, kiek jie už ką sumokės, o asmuo, kuris yra pasirengęs mokėti, gauna daiktą.

Žmonių mokama suma vadinama pasiūlymu. Aukciono vedėjas yra aukciono vadovas. Paprastai jis arba ji turi plaktuką, kuriuo jie pasibels priėmus pasiūlymą.

Kai kurie aukcionai leidžia pateikti tik vieną pasiūlymą. Kai kurie leidžia jums pakeisti kainos pasiūlymą, jei kas nors kitas pasiūlo didesnę kainą. Taip pat yra dar viena rūšis, vadinama Olandijos aukcionu. Olandijos aukcione organizatorius pradeda nuo kainos, kuri yra per didelė, o tada ją sumažina, kol kas nors nepateikia pasiūlymo. Tada tas asmuo pirks daiktą.

Neseniai žmonės aukcionus pradėjo daryti ir internetu. Vienas tokių Lietuvoje Manoaukcionas.lt

Seniausi ir keisčiausi aukcionai

Šiuo metu aukcionai turi taisykles, kurios visiems priimtinos ir suprantamos pagal nutylėjimą. Tačiau aukcionai nėra šių dienų daiktų pardavimo būdas. Anot istorikų, aukcionai buvo užfiksuoti jau 500 pr.m.e. Žodis „aukcionas“ kilęs iš lotyniško žodžio, kurio reikšmė „didinu“ arba „keliu“. Tai prasminga, nes aukcionuose būtent tai daro dalyviai – kelia, didina kainą nuo ankstesnio pasiūlymo.

Įdomus faktas, kadaise visa Romos imperija buvo parduodama aukcione. Pažangiausia civilizacija pasaulyje buvo parduota daugiausiai pasiūliusiam  193 m.pr.m.e. To meto sargybiniai nužudė imperatorių Pertinaxą. Supratę, kad jie įgijo imperijos kontrolę, jie nusprendė pasipelnyti iš savo poelgio, išparduodami visą imperiją. Prasidėjo varžytuvės, o Didius Julianus buvo paskelbtas nugalėtoju, pasiūlęs didžiausią kainą, kuri šiandien prilygtų maždaug milijardui eurų.

Na, o jau mūsų laikais, vienas žmogus bandė parduoti Ebay aukcione visą Naująją Zelandiją. 2006 m. įžūlus australas nurodė parduodantis visą Naujosios Zelandijos šalį. Jo pradinis pasiūlymas buvo nurodytas kaip 1 centas, o aukciono metu siūlymai siekė tik 1300 USD. Deja, aukcionas buvo pastebėtas ir dėl  „eBay“ taisyklių ir sąlygų pažeidimo buvo greitai pašalintas.

Tipinė aukcionų afera

Dažna afera ar neteisingas veiksmas yra padirbtas pasiūlymas, kai asmuo pasiūlo sumą, o jis iš tikrųjų jos nemoka. Paprastai tai atsitinka, kai žmonės nori  tiesiog priversti kitus siūlyti didesnes kainas, priversdami juos prarasti daugiau pinigų. To dažnai siekia daiktų pardavėjai, tad jie prašo pažįstamų „kelti kaina“. Kartais netikras siūlytojas atbaido tikruosius statytojus ir jo lieka geriausias pasiūlymas – praradimas visiems.

Internetinių aukcionų privalumai

Šiuo metu populiariausi internetiniai daiktų aukcionai.

  • Nėra laiko apribojimų – pasiūlymus galima pateikti bet kuriuo metu (visą parą).
  • Jokių geografinių apribojimų – pardavėjai ir aukciono dalyviai gali dalyvauti iš bet kurios pasaulio vietos, jei tik jie turi prieigą prie interneto. Tai sumažina dalyvavimo aukcione išlaidas.
  • Socialinės sąveikos intensyvumas – socialinė sąveika, susijusi su varžytinėmis, yra labai panaši į lošimus. Kai kurie tiesiog žaidžia statydami didesnę sumą ir norėdami laimėti, o ne pirkti produktus ar paslaugas.
  • Didelis dalyvių skaičius – dėl palyginti žemos kainos, plataus turimų produktų ir paslaugų spektro, paprasto prieinamumo ir socialinių privalumų.
  • Didelis pardavėjų skaičius – dėl didelio konkurso dalyvių skaičiaus, palyginti žemų kainų, sumažėjusių pardavimo išlaidų ir paprasto prieinamumo.

Internetinių aukcionų trūkumai / kritika:

Aukcionų svetainės, kaip ir sendaikčių turgeliai, skelbimai ir kitos nepriklausomos prekybos vietos, kartais pritraukia nusikaltėlius norinčius parduoti vogtus gaminius.

Nuo įdomių istorinių artefaktų, kurie buvo parduoti, iki procesų, naudojamų ankstyvuose aukcionuose, akivaizdu, kad aukcionai turi įspūdingą istoriją. Apie ją pakalbėsime plačiau ir kituose straipsniuose.

Facebook Comments