Stiebai, ševeriai, strėliniai kranai su standžia atrama

metalinis_konstrukcinis_angaras_metalo-gaminiai.ltMontuojant pramoninių pastatų ir statinių (ypač elektros perdavimo linijų atramų, bokštų, radijo stiebų, galerijų) surenkamąsias gelžbetonines ir plienines didelės masės konstrukcijas, kai darbų apimtis nedidelė ir pervežti kranus iš objekto į objektą neapsimoka, dažnai naudojami paprasčiausi mechanizmai — stie­bai ir ševeriai.

Montavimo stiebas — tai strypas, kurį vertikalioje padėtyje laiko ke­turi (penki) plieniniai lynai (vantai). Jie tvirtinami prie stiebo viršūnės ir prie inkarų. Montavimo elementai pakeliami elektrine gerve prie stiebo viršūnės pri­tvirtintais skrysčiais. Kad būtų patogiau dirbti, stiebas šiek tiek palenkiamas į keliamo elemento pusę. Tam tikslui stiebo pagrinde įtaisomas šarnyras, o užpakalinis lynas yra su skrysčiais. Kad stiebas nepasislinktų, jo apačia tvirtinama ant pabėgių kryžmės, betoninio pagrindo arba pririšama lynais.

Atsižvelgiant į apkrovas ir aukštį, montavimo stiebai daromi ištisinio skers­pjūvio iš plieninių vamzdžių , spragoti —kvadratinio skers­pjūvio iš keturių juostas sudarančių kampuočių sujungtų spyriais, arba plie­ninių vamzdžių, sustiprintų išilginiais antdėklais iš kampuočių.

Ševeris — A pavidalo standus rėmas iš vamzdžių arba valcuotų profilių, turintis šarnyrines atramas ir prie viršūnės pritvirtintus skrysčius. Dirbant ševe­ris paprastai linksta j vieną pusę ir tokioje padėtyje laikomas vienu užpakaliniu lynu, pritvirtintu prie inkaro. Ševerio polinkio kampas keičiamas užpakalinio vanto skrysčiais. Ševeris statomas ant pavažų, jo apačia pririšama lynais.

Severiai pastovesni negu stiebai, lengviau perkeliami, jiems įtvirtinti reikia mažiau lynų ir inkarų. Montuojant bokštus, stiebus, elektros perdavimo linijų atramas, severiai dažnai naudojami kaip „svyrančios strėlės”. Šiuo atveju jų apa­tiniuose galuose yra prie atramų pritvirtinti šarnyrai.Strėliniai kranai su standžia atrama esti nejudami (sta­cionarūs) ir kilnojami 1,5. ..3 t keliamosios galios. Šis kranas sudarytas iš ver­tikalioje padėtyje dviem spyriais palaikomo stiebo ir prie jo pagrindo pritvirtin­tos strėlės. Kranas statomas ant pamato arba metalinio, paprastai kvadratinio, rėmo. Pirmuoju atveju yra nejudamas strėlinis kranas, naudojamas konstrukcijų sandėliuose nuolatiniams surinkimo stendams aptarnauti. Judamieji strėliniai kra­nai su standžia atrama naudojami konstrukcijoms montuoti (ilginiams, ryšiams ir stoglangiams).

Ant krano atraminio rėmo, be stiebo su spyriais ir strėlės, dar yra gervės kroviniui (elektrinės) ir strėlei (rankinės) pakelti. Strėlė pasukama rankiniu bū­du lynais, pritvirtintais prie strėlės galo. Ant ilginių statomas kranas tvirtina­mas apkabomis. Kai jis statomas ant gelžbetoninių perdangos plokščių metalo konstrukcijos, krano rėmas, kad neapsiverstų, apkraunamas balastu.Strėliniai perkeliamieji kranai (65 pav.) skirti pakrovimo ir iškrovimo darbams. Kraną galima statyti ant žemės arba ant pastato. Jis suda­rytas iš atraminio ir pasukamojo rėmo, strėlės, kablio apkabos, strėlės atotampos, atsvaro, stabdymo įtaiso, gervės ir elektrinės pavaros. Kranų keliamoji galia — 0,5.. .1 t, kablio siekis 2.. .5 m, krano su atsvarų masė 1,63 ir 2,8 t.

Facebook Comments